Ganjaman Rida Radar. Pod týmto oslovením ste o ňom už určite počuli. Toto leto bolo pre neho minimálne pokrokovým, veď nahral svoj prvý mixtape, so...

Ganjaman Rida Radar. Pod týmto oslovením ste o ňom už určite počuli. Toto leto bolo pre neho minimálne pokrokovým, veď nahral svoj prvý mixtape, so svojimi koncertami obehal Slovensko, Česko ale aj Maďarsko a zahral si dokonca aj na významných českých, či slovenských festivaloch. Prinášame vám rozhovor s týmto ganjamágom.

rida radar

Prečo Rida Radar?

Rida je moje meno a priezvisko dokopy a vymyslel som si to už asi pred 10 rokmi ako tag, ktorý som sa snažil šíriť. Radar mi vymysleli kamoši a asi to vystihuje to, aký som, a že mám možno trochu väčší cit pre detaily a dosť verím svojim zmyslom a z časti aj predvídam situácie.

Ako si sa dostal k muzike a k tomu, že ju robíš? Od začiatku si vedel, že chceš riešiť reggae, hip-hop? K čomu máš bližšie?

K hudbe som mal blízko už od narodenia, keďže moja staršia sestra spievala od mala ľudové piesne a hrala na klavír a píšťalu, otec hrával na gitaru a basgitaru. Od mala som žil športom a v blízkosti hudby, ktorá sa nakoniec stala mojou prioritou. Všetko to začalo asi v roku 99/2000, keď si sestra začala nosiť domov staré kazety vtedajšieho undergroundového slovenského rapu. Väčšinu zo slovenskej scény som ako chlapec spoznal osobne, keďže sestra pracovala v podniku Steps, kde sa všetci stretávali. Natoľko ma to fascinovalo a inšpirovalo, že som si povedal, že raz by som chcel tiež robiť niečo podobné a prezentovať sa niečím svojim a poukazovať na niečo, čo mi príde dôležité, ako napríklad teraz na weed. Čo sa týka štýlu ktorý robím, tak k tomu som sa dostal úplne náhodou, no zároveň pre mňa prirodzenou cestou a da sa povedať, že som si vytvoril tak trochu vlastný štýl, ktorý zahŕňa aj prvky rapu, reggae a aj ďalších štýlov. Je to hlavne viac rozmanité, čo sa týka flow-u. Klasické rapy a rapové beaty ma už, dá sa povedať, omrzeli.  No nikdy som na dobrý rap nezanevrel a počúvam do dnes veľa rôznej hudby, z ktorej čerpám inšpiráciu a silu do tohoto prepnutého sveta.

V tvojich skladbách máš značne blízko k rastline menom Kaya. Nemal si s tým zatiaľ problém? Predsa len, Slovensko je dosť staromódne a ešte viac policajné.

rida radar3Áno, moja tvorba poukazuje hlavne na problematiku týkajúcu sa weedu, teda marihuany. Nikto sa tomu nijak primárnejšie nevenoval a ja, ako niekto, kto sa snaží niečo tvoriť a tí čo tvoria by mali čerpať hlavne zo svojich skúseností, zážitkov, pocitov a názorov. Ja húlim už celkom veľa rokov a mal som potrebu sa o tom vyjadriť, keďže je to tu také aké je a chcel som poukázať na to, že je tu veľa takých ľudí ako ja, čo fajčia trávu a spoločnosť z nich robí zločincov a narkomanov. Samozrejme nevravím, že by ju mal fajčiť každý, ale ani nezdieľam ten názor, že by to malo mať taký dopad, aký má, keď niekoho chytia s dvomi gramami alebo jedným jointom. Ale to nech si každý sám v hlave rozoberie, že či je to v dnešnej dobe normálne, keď sa tu všade dejú také veci, aké sa naozaj dejú…

A čo sa táka problémov, tak zatiaľ je to v pohode a ani som nad tým nikdy tak nerozmýšľal, že teraz do toho nejdem, lebo by to mohlo mať pre mňa negatívny dopad. Ja nikoho nenútim húliť a robím istú formu umenia a to by postihované byť nemalo. Ako keď nejaká slovenská televízia pustí film How High, tiež nie sú za to pokutovaní. Myslím si, že človek si svoj názor povedať môže. To už keby ma za toto chcel niekto stíhať, to už sa pomaly báť stretávať aj s kamošmi, lebo si budem myslieť, že aj zgrupovanie sa na verejnom priestranstve je zakázané a že nás prídu rozháňať policajti na koňoch so slzným plynom. Je to smiešne.

[youtube 1HiBtXdUztY 720 410]

Alkohol?

Alohol je legálny. To je všetko, čo k tejto téme povedať môžem. Keby robím hudbu o alkohole, ako ho každý deň pijem, bolo by to úplne v poriadku. Prečo nie weed.

Ako vidíš slovenské reggae? Celú scénu, ľudí ktorí chodia na akcie. Je ich dosť?

Čo sa týka reggae na Slovensku, tak si myslím, že za posledné roky to oslovilo strašne veľa mladých ale aj starších ľudí. Do teraz tu nikto nepoznal nič iné, iba Boba Marleyho a teraz sa tu koná jeden z najväčších reggae festivalov v strednej Európe. A čo sa týka ľudí, tak si myslím, že je tu ešte veľa toho, čo by sa dalo zlepšiť. Hlavne by sa ľudia nemali báť podporovať akcie, čo sa tu pre nich organizujú. Napríklad v porovnaní s hip-hopovou scénou, chodí oveľa menej ľudí na koncerty, pričom tie rapové koncerty často vyznejú oveľa viac amatérsky aj od známych raperov, čo si pýtajú nehorázne peniaze a teda aj tie akcie majú niekoľko násobne väčšie vstupné. Proste žiadna logika a ľudia to žerú. Kde je chyba, neviem. Asi to chce len čas.

Aké si mal leto ?

rida radar2Leto bolo skvelé. Vydal som svoj prvý mixtape Stolen Beats, s ktorým bola spojená aj moja prvá oficiálna tour, počas ktorej som navštívil veľa slovenských miest, ale aj české kluby a festivaly ako Beats For Love a Mighty Sounds a dokonca aj maďarský Reggae Camp. No ako vrchol leta bol jednoznačne Uprising, na ktorom som si užil zatiaľ svoj životný koncert s takým publikom, za ktoré by sa nehanbili ani headlineri.

Písal si mi, že si bol v štúdiu? Chystáš niečo nové? Či stále pracuješ na svojich veciach?

Hej, hej, v štúdiu som aj teraz. Práve chystáme niečo nové, práve sme to nahrali. Stále štúdio keď sa dá, stále makáme.

Rozmýšľal si niekedy aj nad vlastnou kapelou?

Nad kapelou rozmýšľam už veľmi dlho a dúfam, že raz sa mi podarí nejakú zohnať a dať dokopy.

Čo si momentálne najviac hráš?

Momentálne si najviac idem trek od Chronixxa, Here Comes Trouble.

Čo by si si najviac prial? Či už v hudbe alebo vo svojich osobných sférach?

Najviac by som si prial, aby ľudia neboli jebn.tí, celkovo vo svete. Aby proste fungovalo viac to dobro ako to zlo aj keď je to ťažké. Ja si osobne prajem to, aby mi bolo naďalej umožnené robiť to čo ma baví, aby som si možno raz našiel nejakú zmysluplnú priateľku. Aby bola šťastná moja rodina a aby to tu kvitlo na Slovensku vo všetkých sférach.

Tvoj odkaz na záver?

Môj odkaz na záver je taký, že nebuďte nerozhodní a choďte si za svojim a neubližuje ostatným. Ganja nie je droga, ganja je liek, smoke weed every day.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )