Foto: Profimedia

Kadyrov kritizuje Putina. Nepáči sa mu, ako postupuje ruská armáda.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov si myslí, že Putin si zrejme nie je plne vedomý toho, v akej situácii sa ocitol. Kritizuje aj ľudí stojacich na čele ruskej armády. Nepáči sa mu, že sa nechali ukrajinskými vojakmi v severovýchodnej oblasti prekvapiť a na odpor neboli dostatočne pripravení.

Článok pokračuje pod videom ↓

Územia si Rusko chcelo ponechať navždy

Rusko už dlhší čas opakuje, že dobité ukrajinské územia si plánuje ponechať navždy, teraz však čelí vážnym následkom v prípade ich straty. Ako informuje portál The Guardian, čečenský vodca Ramzan Kadyrov kritizuje Putina za to, že si plne neuvedomuje, v akej situácii sa ocitol a neuvedomuje si skutočný stav vecí.

V nedeľu prostredníctvom Telegramu napísal, že Rusko robí chyby a bude musieť čeliť následkom. „Ak v priebehu dneška alebo zajtrajška nedôjde k zmene v stratégii, budem nútený porozprávať sa s vedením ministerstva obrany, ako aj s vedením krajiny a vysvetliť im, v akej situácii sa nachádzajú,“ napísal Kadyrov.

Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Od začiatku februára sa Kremeľ snaží umlčať hlasy, ktoré kritizujú vojnu. Na bojovom poli sa zatiaľ situácia obracia v neprospech Ruska. Putina zrejme čakajú poriadne nepríjemnosti. Tlačia na neho totiž ľudia, ktorí ho kedysi plne podporovali a teraz od neho očakávajú, že prinúti svoju armádu na Ukrajincov viac pritlačiť a zvrátiť priebeh vojny.

Putin si chybu odmieta priznať

Na ruskom vojnovom úsilí sa podieľa aj množstvo čečenských jednotiek. Aj keď je však Kadyrov veľmi lojálny voči Moskve, patrí medzi tých málo politických osobností, nad ktorými Kremeľ nemá úplnú kontrolu.

Foto: TASR/AP

Všetky oči sú v súčasnosti na Putinovi, každý čaká, aký bude jeho ďalší krok. Už predtým sa ukázalo, že sa mýlil, keď si vo februári myslel, že Ukrajinu si podrobí v priebehu niekoľkých dní. Chybu si ale nepriznal. V jednom z nedávnych príhovorov sa vyjadril, že počas vojny Rusko nič nestratilo. Veľké straty z posledných dní by však mohli byť ťažšie prijateľné aj pre ruské obyvateľstvo.

Foto: Kremlin.ru, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zdá sa však, že prezident má momentálne iné povinnosti. Kým z frontu prichádzajú zlé správy, Putin sa v sobotu zabával počas otvorenia nového vyhliadkového kolesa, ktoré bolo spustené na počesť osláv Dní Moskvy. Mnohí jeho rozhodnutie zúčastniť sa slávností v tak nevhodnom čase veľmi ostro kritizujú.

Najnovšie články