Foto: kazu.org

Obmedzenia manželstva osôb rovnakého pohlavia majú byť po novom zrušené 31. decembra 2018.

Rakúsky Ústavný súd dnes vydal rozhodnutie o zrušení zákonov, na základe ktorých môžu uzatvárať manželstvá len dvojice osôb rozdielneho pohlavia, zatiaľ čo pre osoby rovnakého pohlavia bolo určené registrované partnerstvo. Po novom má byť cesta k sobášeniu homosexuálnych párov plne otvorená, tak ako by tomu malo byť v 21. storočí.

Rakúsky súd priznal, že rozlišovanie vzťahov medzi odlišnými alebo rovnakými pohlaviami je jednoducho v rozpore s ústavným zákazom a ide o jasnú diskrimináciu. Zmeny v krajine sa udiali na základe sťažnosti dvoch žien žijúcich v registrovanom partnerstve, ktoré požiadali o oficiálne uzatvorenie manželstva. Tento návrh im bol zamietnutý mestskou radou vo Viedni a neskôr Viedenským správnym súdom.

Obmedzenia manželstva osôb rovnakého pohlavia majú byť po novom zrušené 31. decembra 2018. Ako súčasť pokusu vyrovnať nerovnoprávnosti v systéme, heterosexuálne páry sa v roku 2019 budú môcť rozhodnúť pre registrované partnerstvo, ktoré nemá rovnaké právne postavenie ako manželstvo. Aj keď páry rovnakého pohlavia v Rakúsku mohli vstúpiť do registrovaného partnerstva už v roku 2010, doteraz sa nemohli oficiálne vziať.

#regenbogenparade #loveislove #lgbt #vienna #mylove #agatabeata

Posted by Beata DieGlückliche on Freitag, 1. Juli 2016

Od októbra už môžu homosexuálne páry vstupovať do manželstva napríklad aj v Nemecku. Homosexuálne manželstvo a adopciu detí pármi rovnakého pohlavia legalizoval zákon, ktorý nemecký parlament prijal nečakane na konci júna. U susedov v Česku môžu homosexuáli uzatvárať iba registrované partnerstvo, a to od roku 2006. Slovinsko naopak v roku 2015 odmietlo uzákonenie sobášov homosexuálov v referende.

Čo sa týka Slovenska, to je stále len bledou škvrnou na dúhovej mape Európy. Práva LGBT stále ignorujeme. Zákon o partnerstvách osôb rovnakého pohlavia sa síce objavil pri rokovaniach parlamentu v roku 2008, no bol zamietnutý hneď  v prvom čítaní.

Od krajín, ktoré sú  veľmi liberálne ku LGBTI komunite máme dnes skutočne ďaleko. Nórsko už v roku 1981 prijalo antidiskriminačný zákon, ktorý zahŕňa aj sexuálnu orientáciu, povoľuje manželstvá párov rovnakého pohlavia, rovnako ako adopciu a asistované oplodnenie pre lesbické páry. Vlani tiež prijalo zákon, ktorý umožňuje zmenu pohlavia len na základe sebaurčenia.

Ak si niekedy navštívil Nórsko, či inú severskú krajinu, ktoré sú vo všeobecnosti veľmi liberálne k tejto téme, určite vieš, že sa tam žiadna apokalypsa nekoná a celková úroveň krajiny je nesmierne vysoká. Otázkou zostáva, prečo musí Slovensko stále zostávať v „stredoveku“ a stavať sa k akejkoľvek snahe o zrovnoprávnenie menšín, či uzákonenie partnerstiev osôb rovnakého pohlavia negatívne a s odporom.

Pozri aj: Často sa s nimi stretávame, no len málokedy vieme, čo znamenajú. Otestujte sa, ako dobre poznáte LGBTQ+ vlajky

startitup.sk diepresse.com

Najnovšie články