Foto: Wikimedia Commons, IMDB (Metro-Goldwyn-Mayer Studios)

Na škále histórie máme nespočetné množstvo zaujímavých osobností.

Jednou z nich je aj muž menom Kim Peek, ktorého príbeh sa stal inšpiráciou pre scenár k filmu Rain Man. Hovoríme však len o inšpirácii, nie o biografii, keďže hlavný predstaviteľ vo filme Rain Man trpel autizmom, zatiaľ čo Peekovi síce bol tento syndróm tiež diagnostikovaný, no ako sa neskôr ukázalo, trpel Opitzov-Kaveggiovej syndrómom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Film Rain Man sleduje príbeh pozoruhodného človiečika menom Raymonda Babbitt. Jeho brat Charlie sa práve dozvedel o jeho existencii a rozhodol sa s ním stretnúť. V tej chvíli ešte netušil, že sa vydáva na to najvýznamnešie dobrodružstvo svojho života. Ich neduhy sa začnú vzájomne prepletať, obaja sú veľmi egocentrickí, no každý svojim spôsobom. Postupom času sa učia žitiu jeden od druhého a diváci sú svedkami prekrásneho a pútavého príbehu, ktorý zanechá na stopu na duši.

Film je opisovaný ako hlboko dojímavý a silný. Aby sme však pochopili prečo, poďme si najprv predstaviť múzu scenáristu Barryho Morrowa. Kim Peek sa narodil s netradičným mozgom. Jeho pravá a ľavá hemisféra neboli prepojené nervami, čo sa spočiatku javilo ako veľká komplikácia. Ako však malý Kim rástol, jeho nedostatky nahrádzal úžasný talent. Už vo veku dvoch rokov bol schopný pamätať si ohromné množstvo informácií.

Časom sa u neho prejavila schopnosť čítať dve strany knihy naraz. Publikáciu o počte strán priemerného románu, dokázal zhltnúť za menej ako hodinu. Jeho oči mu slúžili ako skener. Ľavým okom čítal jednu stranu a simultánne čítal pravým druhú. Vďaka jeho unikátnej pamäti sa premenil na chodiacu encyklopédiu a vodičom dokázal poskytnúť detailné informácie o tom, kadiaľ majú ísť, len po jedinom prečítaní mapy.

Vyvinula sa uňho aj schopnosť počítania. Po preštudovaní niekoľkých kalendárov bol schopný povedať vám, v akom dni v týždni ste sa narodili, len na základe toho, že ste mu prezradili dátum a rok. Postupom času dokázal tento trik uplatniť na celú modernú históriu. Vďaka jeho unikátnemu mozgu, získal Kim týchto niekoľko úžasných darov. Bez prepojenia hemisfér tak dokázal spracovávať množstvo informácií a procesov naraz. Po intelektuálnej stránke však Kim nevyhral natoľko, akoby sa mohlo zdať.

Niekde Pánbožko dal, inde zas ubral. Keď sa mal Kim nad niečím rozhodnúť, nastávali veľké komplikácie, pretože mu chýbalo racionálne a logické zmýšľanie. Jeho IQ dosahovalo len 87 bodov, čo je mimoriadny podpriemer. S podobnými problémami sa Kim potýkal už od plienok. Postihnutie komplikovalo jeho vývoj. Vo veku štyroch rokov sa ešte nedokázal udržať na vlastných nohách a v predškolskom veku si vyžadoval pomoc pri jednoduchých úlohách, ako zapnutie košele či viazanie šnúrok.

Kimov otec Fran mu však pomáhal všade, kde sa dalo a kde si to situácia žiadala. V roku 1984 sa rodiny spoznala so zmieňovaným scenáristom menom Barry Morrow. Ten bol Kimovym príbehom úplne očarený a rozhodol sa na základe neho napísať Rain Mana. Vďaka mimoriadnemu úspechu filmu sa zvýšila Kimova popularita a odrazu ho poznala snáď celá krajina, ak nie celý svet. Kim žiaľ umrel v roku 2009 vo veku 58 rokov na následky infarktu.

Sám Barry sa o ňom vyjadril, že si nedokáže predstaviť človeka, ktorý by s ním strávil čo i len malú chvíľu a nezačal prehodnocovať všetky svoje doterajšie názory na vesmír, spoločnosť a ľudský potenciál. V legendárnom filme si hlavnú úlohu autistu zahral Dustin Hoffman a jeho brata stvárnil Tom Cruise, všetko pod taktovkou režiséra Barryho Levinsona.

Pozri aj: Najväčší génius sveta so strašným osudom. Takto perfektne stvárnil život Stephena Hawkinga vo filme Teória všetkého, Eddie Redmayne

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články