Foto: Flickr commons

Život je nevyspytateľný a niekedy sa dostaneme do situácie, kedy je nevyhnutné zachovať si chladnú hlavu.

Nikdy neviete, kedy sa vám alebo niekomu vo vašom okolí prihodí niečo nečakané. V takých prípadoch je dôležité vedieť, ako čo najefektívnejšie pomôcť sebe, alebo iným. Pripravili sme pre vás preto niekoľko užitočných rád. Pomôžu vám zabrániť vykrvácaniu ale aj zachrániť sa pred zemetrasením.

Čo robiť v prípade, ak vás zachytí spätný prúd

Blíži sa obdobie dovoleniek a táto rada sa vám určite zíde najmä v prípade, ak sa chystáte k moru. Spätný prúd môže zasiahnuť a vysiliť aj toho najzdatnejšieho plavca. Ak sa tak stane, je dôležité dostať sa späť do pokojnejších vôd. Nesnažte sa však plávať proti prúdu, je príliš silný a vy sa len vyčerpáte. Spätný prúd zvyčajne nie je dlhší ako niekoľko metrov, nechajte sa preto unášať v jeho smere. Okrem toho, snažte sa plávať súbežne s pobrežím až kým neucítite, že ste mimo ohrozenia. Keď sa vám zo spätného prúdu podarí dostať, odporúča sa plávať smerom k pobrežiu uhlopriečne, pretože spätné prúdy zvyčajne cirkulujú a mohol by vás opäť stiahnuť.

unsplash.com

Keď sa niekto začne dusiť

Väčšinou, keď sa niekto v našom okolí začne dusiť, prvé čo nás napadne, je búchať dusiacu sa osobu po chrbte. Existuje však efektívnejšia a bezpečnejšia metóda, ako v takom prípade pomôcť. Hovoríme o tzv. Heimlichovom manévri, ktorý ste už iste videli napríklad vo filme. Vykonáva sa tak, že sa postavíte za dusiacu sa osobu a oviniete okolo nej svoje ruky. Dbajte na to, aby vaše palce boli nižšie, ako je hrudník ale vyššie, ako je pupok osoby, pričom palec, ktorý máte bližšie k telu dusiaceho sa, by mal byť ohnutý. Keď už ste zaujali správnu pozíciu, stláčajte brucho osoby rýchlo a dostatočne silno, kým sa neuvoľnia dýchacie cesty.

Zásah elektrickým prúdom

Ak niekoho vo vašom okolí zasiahne elektrický prúd, je dôležité vedieť, že sa ho nesmiete pri zásahu dotýkať holými rukami, ináč osobe nepomôžete a navyše ohrozíte aj vlastné zdravie. Najprv odpojte elektrické zariadenie, a potom od neho odtisnite osobu za pomoci niečoho, čo nie je vodivé, ako napríklad drevená rúčka metly, alebo si navlečte gumené rukavice. Ani potom by ste sa však osoby nemali dotýkať, namiesto toho urýchlene volajte záchrannú službu. Ak máte pocit, že môže byť osoba opäť zasiahnutá, mali by ste sa ju pokúsiť dostať do vzdialenosti najmenej desať metrov od zdroja.

Čo robiť, ak sa popálite

Možno sa už aj vám stalo, že ste práve vyberali pekáč z rúry a náhodou ste sa dotkli horúceho okraja. Niektoré rady odporúčajú natrieť popálené miesto krémom alebo maslom. Toto však lekári jednoznačne neodporúčajú, rana by sa totiž mohla infikovať. Namiesto toho na popáleninu aplikujte niečo studené, ako napríklad ľad, alebo slabší prúd studenej vody. Ak sa na popálenom mieste vytvoril pľuzgier, nepokúšajte sa ho nijako prasknúť. Ak sa tak stalo, previažte si popáleninu sterilným obväzom a vyhľadajte lekára.

pixabay.com

Čo robiť v prípade rezných poranení

Rezné poranenia nie sú príjemné nikdy, no je dôležité vedieť konať rýchlo najmä v prípade, ak dôjde k poraneniu tepny. Ak si poraníte tepnu, čo najskôr sa pokúste ranu prekryť sterrilným obväzom. Ak krv presakuje použite ďalší obväz, pričom pôvodný neodstraňujte. Okamžite potom zavolajte či vyhľadajte lekársku službu.

A čo v prípade poranenia žily?

Rozdiel medzi poranením žily a tepny rozpoznáte ľahko. Pri poranení tepny má krv jasnú červenú farbu a vyteká pulzovito. Ak dôjde k poraneniu žily, krv je tmavšia a vyteká plynule. Ak poranenie nie je závažné, aplikujte na poranenie sterilný obväz. Ak závažné je, po aplikácii dostatočného množstva obväzu vyhľadajte lekársku pomoc.

V prípade pomliaždeniny vám pomôže toto

Pri väčšine menších pomliaždenín stačí poranené miesto chladiť po dobu 15 až 20 minút napríklad vrecúškom s ľadom. Ak však začne poranené miesto výrazne opúchať, mali by ste vyhľadať lekára.

unsplash.com

Čo ak sa niekto silno udrie do hlavy?

Ak máte podozrenie, že osoba by po silnom údere mohla utrpieť otras mozgu, urýchlene zavolajte záchrannú službu. Poranenú osobu umiestnite do polosedu a uvoľnite jej opasok na nohaviciach. V žiadnom prípade nepodávajte osobe lieky proti bolesti, môžete však podať vodu alebo sladený čaj. Poranená osoba by sa mala čo najmenej hýbať a ostať pokojná.

Ako zastaviť krvácanie z nosa

Rodičia nás neraz v detstve poúčali, že pri krvácaní z nosa treba zakloniť hlavu. Takýto postup sa však jednoznačne neodporúča. Hlavu nechajte predklonenú a po dobu 10 až 15 minút sa pokúste zastaviť krvácanie napríklad pomocou vatového tampónu. Ak trvá krvácanie dlhšie ako pol hodinu, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.

Ako správne urobiť masáž srdca?

Ak dôjde k zástave srdca, je dôležité, aby ste v prvom rade urýchlene zavolali záchrannú službu a následne prešli k masáži srdca. Vykonávajte ju, až kým záchranka nedorazí na miesto, pomôžete tak v tele osoby udržať potrebnú hladinu kyslíka. Ako správne vykonať masáž srdca? Prekrížte dlane a položte ich na spodnú tretinu hrudníka, pričom by ste nemali mať pokrčené lakte. Stláčať by ste mali do hĺbky 5 centimetrov približne stokrát za minútu. Po 30 stlačeniach je potrebné aplikovať dva záchranné vdychy. Aby vzduch neunikal, stlačte osobe mäkké časti nosa k sebe. Nebojte sa, že dotyčnej osobe stláčaním ublížite, prinajhoršom môže dôjsť k zlomenine rebra, môžete jej však zachrániť život.

Čo ak si nájdete na tele kliešťa?

V niektorých radách sa dočítate, že kliešťa treba poliať olejom, opäť to však nie je správne. Kliešť by sa totiž mohol zadusiť a vy tak nebudete schopní zistiť, či bol infikovaný. Na vybratie použite pinzetu, či špeciálne nástroje, ktoré kúpite v lekárni Ak si nie ste istí, urobíte lepšie, ak vyhľadáte pomoc lekára. Pomoc okamžite vyhľadajte aj v prípade, ak sa po uhryznutí kliešťom objaví horúčka alebo vyrážka.

Ako prežiť zemetrasenie?

Ak môžete tak rýchlo vybehnite von. Ak nie, tak si ľahnite  na podlahu, najlepšie ku gauču či pri posteli a skrčte sa, pričom si rukami chráňte hlavu. Neschovávajte sa ale pod posteľ! Ak by náhodou spadol strop, posteľ by vás rozdrvila.

Teória Douga Coppa odporúča, v prípade zemetrasenia, vyhľadať tzv. trojuholník života. To znamená skrčiť sa pri veľkom kuse nábytku. V prípade padajúcej steny by tak stena a nábytok vytvorili trojuholník. Príslušníci záchranných zložiek však s touto teóriou nesúhlasia a tvrdia, že väčšinu úmrtí spôsobí práve padajúci a posúvajúci sa nábytok a ležať vedľa veľkých objektov môže byť nebezpečné.

Určite sa neschovávajte vo dverách. Je to rozšírený a nebezpečný mýtus, ktorý vraví, že tam budete v bezpečí. Otrasy ale môžu spôsobiť, že vám spadne zárubňa priamo na hlavu.

Foto: Flickr commons

Pozri aj:

brightside, npz, nationalgeographic
Uložiť článok

Najnovšie články