Foto: TASR/AP

EÚ po tlaku Maďarska odstránila zo zoznamu sankcií voči Rusku patriarchu Kirilla.

Nemecký europoslanec a hovorca frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) pre zahraničné veci Michael Gahler ostro odsúdil maďarského premiéra Viktora Orbána.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kriticky sa na adresu Orbána vyjadril po informácii, že šéf maďarskej vlády bojkotuje šiesty sankčný balík EÚ únie voči Rusku pre nespokojnosť s tým, že medzi sankcionované osoby patrí aj ruský patriarcha Kirill, podporovateľ ruskej invázie na Ukrajinu. Informuje spravodajca TASR.

Podmienkam Maďarska sa nakoniec vyhovelo

Vláda premiéra Viktora Orbána už dávnejšie avizovala, že s takýmto krokom nesúhlasí. V uplynulých dňoch sa však o tom v súvislosti so summitom EÚ v Bruseli nehovorilo. EÚ zaradila patriarchu Kirilla na zoznam Rusov, ktorým chce zamraziť majetok a zakázať vstup na svoje územie.

„Orbán chráni patriarchu Kirilla pred sankciami EÚ. Kirill žehná vojnovým zločinom, ktoré ruský diktátor nariaďuje na Ukrajine. Hanbi sa! Jedného dňa sa odhalí kompromitujúci materiál, ktorým vás Rusi držia pod kontrolou. Aká hanba pre Maďarsko, slobodu milujúcu krajinu!“ uviedol Gahler ešte v stredu na svojom účte na Twitteri. Nemecký europoslanec však nespresnil, akým spôsobom by Rusko malo na Orbána vyvíjať tlak, respektíve akým kompromitujúcim materiálom týkajúcim sa jeho osoby údajne disponuje.

Foto: TASR/AP

Európska únia sa však dnes rozhodla ustúpiť tlaku Maďarska a do šiesteho sankčného balíka voči Rusku nezaradila najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla, ktorý je blízkym spojencom šéfa Kremľa Vladimira Putina. Informovali o tom agentúry DPA a AFP s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Najnovšie sankcie by mali vstúpiť do platnosti v piatok ráno, hneď po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ, ak voči nim niektorá z členských krajín dovtedy nevznesie námietku, uviedol nemenovaný diplomat pre agentúru Reuters. Patriarcha Kirill (75) verejne podporuje Kremeľ a tiež schvaľuje vojnu na Ukrajine, pripomína DPA.

Najnovšie sankčné opatrenia EÚ sú zamerané voči osobám zodpovedným za masakre v ukrajinských mestách Buča a Mariupol a takisto znamenajú odpojenie ďalších ruských bánk – vrátane banky Sberbank – od systému SWIFT. Balík tiež zavádza úplný zákaz vysielania troch veľkých ruských televíznych staníc v EÚ.