Foto: Facebook (Zuzanna Baron)

Táto problematika nie je ničím novým.

Napriek tomu zostáva na Slovensku prehliadaná. Pravda je však taká, že proti ostatným moderným krajinám sme pozadu. Problém sa však netýka len nás. Je to len pár dní odkedy východnú Európu šokoval príspevok, ktorý zverejnila Zuzanna z Poľska. Napriek tomu, že je veľmi explicitný a pozerá sa na neho kadejako len nie dobre, stále predstavuje reálnu situáciu, ktorá si vyžaduje zmenu.

Je zima. A zima nie je len nám ľuďom, ale aj zvieratám. Obzvlášť tým domestikovaným, pre ktoré je prirodzenejšie tráviť čas so svojimi ľudskými spoločníkmi v interiéri ako vonku. Aj tak však v nevzdelanej zložke verejnosti prevláda názor, že psovi vonku nie je zima. Veď má predsa kožuch… Hovoríme však o tej istej skupine ľudí, ktorá si myslí, že pes patrí do koterca.

Podceňovanie potrieb

Pes potrebuje v prvom rade voľnosť, pohyb a keďže je ľudským spoločníkom tisícky rokov, tak aj lásku a pozornosť. Chovanie psa v koterci je jedným z najhorších osudov, aké môžete svojmu chlpáčovi nevedomky pripraviť. Príspevok Zuzanny z Poľska už zdieľalo viac ako 36-tisíc ľudí. Obsahuje niekoľko fotografií, na ktorých sa nachádzajú zúbožené psíky, ktoré na ľudskú hlúposť doplatili.

Smrť umrznutím rozhodne nie je to, čo si tieto lojálne a milujúce stvorenia zaslúžia. A stále, aj napriek tomuto faktu, zostáva slovenský zákon postavený tak, ako je. Ten hovorí, že pes môže byť držaný na reťazi, no musí byť pravidelne vypúšťaný. Reťaz tiež nesmie byť kratšia ako dva a pol metra a pes ju nesmie mať na krku bez obojku. To či majiteľ svojho psa pravidelne vypúšťa však ľahko preukázateľné nie je.

Dlhodobé utrpenie a smrť

Okrem toho, že pes na reťazi trpí fyzicky, najlepší dopad nemá táto situácia ani jeho psychiku. Po dlhšej dobe nastane sebapoškodzovanie a začnú sa prejavovať sklony k iracionálnemu strachu alebo naopak k agresivite. Napriek tomu, že zviera nie je vec, stovky ľudí doprajú svojim psom osud horší, ako najhoršiemu nepriateľovi.

Skôr než necháte svojho psa na zime, spomeňte si na dobrosrdečných, nevinných chlpáčov, ktorí počas noci umrzli, lebo sa nemohli dostať k svojim majiteľom. To isté platí o zvierati, o ktorom viete, že žije v zlých podmienkach. Pokiaľ ste svedkom situácie, ktorá si vyžaduje okamžitý zásah, privolajte mestskú alebo štátnu políciu. Ak viete, že ide o dlhodobo trpiace zviera v zlých podmienkach, skúste situáciu zdokumentovať a oznámte to Štátnej veterinárnej a potravinovej správe.

facebook.com, noizz.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )