Foto: Reddit/Unsplash

História obľúbených mopsov siaha až do čínskej dynastie Chan, ktorá vládla v rokoch od 206 pred Kristom do 220 nášho letopočtu.

Množstvo zdrojov tvrdí, že Číňania si toto plemeno veľmi vážili. To čo z neho zostalo dnes, sa však nedá nazývať zdravým psom. Mopslíky pre svoje šľachtenie nesmierne trpia. Istý používateľ mikroblogovej platformy Tumblr sa rozhodol rozobrať túto problematiku a množstvo ľudí zostalo v šoku. Kritika sa vzťahuje najmä na majiteľov týchto psíkov, ktorý ich chov naďalej podporujú, aj napriek tomu, že tieto zvieratá trpia.

Používateľ Cranberrycapers poukázal na niekoľko zásadných problémov s týmto plemenom. Prvým bodom, ktorý je aj pre nezasvätených ľudí najbadateľnejší, je ich ňufák. Psy väčšinou dychčia, preto, aby sa ochladili. Kvôli sploštenému ňufáku majú tieto psy problémy s dýchaním. Nedokážu si ochladzovať telo, čo môže často dospieť k zlyhaniu orgánov.

Okrem toho, ťažkosti s dýchaním im znemožňujú aj najobľúbenejšie psie aktivity, ako napríklad beh či obyčajnú hru. Ďalším bodom je ich znetvorená čeľusť. V dôsledku toho často týmto psíkom rastú zuby všetkými smermi. Kvôli krivej lebke majú tiež vypleštené oči. Až 60% týchto psov oslepne. V prípade, že sa mopslíky tešia, v krku sa im uvoľňujú tekutiny, ktorými sa dusia. Toto sa nazýva reverzné soplenie.


Kvôli úbohej kvalite kostí a nešikovnému držaniu tela, tiež trpia rôznymi neuralgickými ochoreniami, artritídou či dokonca inkontinenciou. Veľmi bežným problémom u mopslíkov je aj opuch mozgu. Ak ich postihne toto ochorenie, umierajú do niekoľkých týždňov. „Prestaňte ich velebiť, prestaňte ich kupovať,“ píše na svojom blogu Cranberrycapers.

Unsplash

Podporou chovu týchto psov, ich nikdy nebudeme schopní zbaviť utrpenia. To samozrejme neznamená, že existujúce psíky by nemali mať právo na život. Z pochopiteľných dôvodov by sa však naďalej nemali množiť. Ak je vám však stále tento psík sympatický svojou povahou, skvelou alternatívou je retro pug. Teda mopslík, ktorý má napravené svoje genetické chyby.

Unsplash

Majú pevnejšiu kostru, napravený ňufák a sú omnoho životaschopnejšie. Najrozumnejším spôsobom, ako si zadovážiť domáceho miláčika však stále zostáva adopcia.

boredpanda.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )