Ilustračná foto: Unsplash

Funkcia chvostov u psov je najvýznamnejšia pri komunikácii.

Tak, ako sú živočíchy rozmanité, rozmanité sú aj zakončenia ich tiel – chvosty. Tie môžu byť dlhé, hrubé, malé či chlpaté, alebo úplne obnažené. Mení sa tiež aj ich funkcia. Napríklad pri klokanoch slúži chvost ako tretia noha, zajace používajú svoj chvost na komunikáciu a hroch ním rozmetáva svoje výkaly po okolí pri značkovaní teritória. Akú hlavnú funkciu má ale psí chvost? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mnohé mäsožravce využívajú svoj chvost pri love, keďže sú vďaka nemu obratnejšie, uvádza portál Science Alert. Platí to napríklad o mačkách, ktoré sú vďaka chvostu mrštenejšie, lepšie vedia využívať ťažisko svojho tela, a tak majú väčšiu úspešnosť pri chytení koristi. Platí to aj u psov?

Pri pohybe ho prakticky nepotrebujú

To zaujímalo aj vedcov, ktorí svoje zistenia publikovali v predtlači na portáli bioRxiv. Treba na úvod poznamenať, že ich štúdia ešte neprešla recenzovaním.

Pri psoch, ako aj väčšine členov čeľade Canidae, je jedna zvláštnosť oproti ostatným mäsožravcom. Ich pohyb je obmedzený výhradne na zem. Kým iné zvieratá, ktoré šplhajú na stromy využívajú svoj chvost na lepšiu stabilizáciu, pes to nepotrebuje.

Ilustračná foto: Unsplash

Chvost má však svoj význam aj na zemi. Dobrým príkladom je gepard, ktorý ho významne využíva pri stabilizácii skokov alebo pri prudkom otáčaní, keď vo vysokej rýchlosti prenasleduje korisť.

Psy ale majú menšie chvosty v porovnaní s inými lezeckými cicavcami. Nebolo teda jasné, či ich používajú rovnako ako napríklad gepard.

Nie je známe, či väčšie mäsožravce, ako sú psovité šelmy, môžu používať svoj chvost na tento účel,“ píše vedecký tím.

Na skákanie ho nepotrebujú, má ale zmysel

Na určenie úlohy, akú chvost zohráva, vedci podrobne analyzovali pohyby a výskoky psov. Tieto údaje získali od 25 rôznych druhov psov a vykonali tiež simulované skoky, pričom menili polohu chvosta, aby zistili, ako sa tým ovplyvní samotný skok.

Ilustračná foto: Unsplash

Ich záver dospel k tomu, že psy dokázali skákať rovnako dobre bez ohľadu na to, v akej polohe bol ich chvost, alebo či ho vôbec mali.

Vedci poznamenali, že predchádzajúci predpoklad, že psy chvost používajú ako protiváhu pri behu, ich nové zistenie nepodporuje. Jeden veľký význam psích chvostov je jednoznačný:

Vzhľadom na nízky uhlový pohyb, ktorý chvost vkladá do ťažiska mnohých psovitých šeliem veríme, že psí chvost je primárne určený na komunikáciu,“ uzatvárajú svoje zistenia vedci.

Uložiť článok

Najnovšie články