Foto: Pixabay, St. Paul Chamber of Commerce/RM Photography

Lukáš Mužla / / Svet
Nedotknutá divoká príroda aj vyspelé miliónové metropoly. To sú asi najväčšie kontrasty, ktoré môžete nájsť pomaly už len v niekoľkých krajinách sveta. Jednou z nich je i Kanada.

Tento poriadne veľký kút sveta je snom mnohých cestovateľov i mladých ľudí, ktorí by tu chceli prežiť svoj život. Niet divu. Kanada je úžasná po všetkých stránkach. Presvedčí vás o tom aj týchto 10 zaujímavostí.

Krajina miliónov jazier

Ako krajinu tisícich jazier poznáte určite Fínsko. U mnohých ľudí teda vzniká mylná informácia, že prvenstvo v počte jazier drží práve táto severská európska krajina. Kráľovnou v počte jazier je však Kanada v ktorej nájdete 31 752 jazier s rozlohou väčšou ako 3 km². Ak by ste sa pokúsili prirátať aj menšie jazerá, zrejme by ste s počítaním nikdy neskončili. Presný počet malých jazier v Kanade je totiž dodnes neznámy, no odhaduje sa, že sa toto číslo približuje k dvom miliónom.

Foto: Pixabay

(Ne)Najdlhšia ulica sveta

Na malú chvíľu ešte pri rekordoch ostaneme. Do roku 1999 ste v Guinnessovej knihe rekordov mohli ako najdlhšiu ulicu na svete nájsť kanadskú Yonge Street s ohromnou dĺžkou 1 896 km. Na prelome tisícročí sa však všetko zmenilo a Yonge Street bola zo zoznamu vymazaná. Ulica totiž za Torontom oficiálne mení názov a vzhľad na diaľnicu a tak sa rozhodlo, že samotná Yonge Street meria „iba“ 86 km a ďalej ide formálne o celkom inú cestu. Obyvatelia Kanady, ale i mnohí z iných kútov sveta však na starý rekord nezabúdajú a napriek formalitám považujú Yonge Street stále za rekordéra s ohromujúcou dĺžkou 1896 km.

Foto: Wikimedia

Stovky tisíc hadov na jednom mieste

Hady v chladnej a studenej Kanade by ste možno nečakali. Pravdou však je, že sa tu nachádza miesto, kde ich nájdete podľa odhadov až 250-tisíc. Je ním kanadská dedinka Narcisse, ktorej okolie, pretkané jamami a podzemnými jaskyňami ponúklo útočisko severoamerickému druhu užoviek, ktoré si z tohto miesta spravili najväčší páriaci raj na svete (pre tento druh hadov). Počas zimy sa stovky tisíc hadov ukrývajú v podzemných jaskyniach a v apríli, po roztopení snehu vyliezajú na povrch. Začína obdobie párenia a „Hadie diery v Narcisse“ sa stávajú miestom neuveriteľne impozantného divadla prírody.

Snakes

Prvý UFO-port na svete

V 60. rokoch 20. storočia sa maličké kanadské mestečko St.Paul v provincii Alberta snažilo prilákať čo najviac turistov. Logická potreba cestovného ruchu nakoniec dopadla veľmi zaujímavo. V roku 1967 v tomto meste otvorili vôbec prvý UFO-port, teda prvé miesto vyhradené na pristátie UFO na svete. Okrem turistov z radov ľudí sa teda mesto zdá sa snažilo prilákať aj mimozemské civilizácie. UFO-port má byť akýmsi pamätníkom a symbolom viery, že ľudstvo bude vesmír udržiavať bez národných konfliktov. Rovnako má byť symbolom pohostinnosti mesta voči všetkým jeho návštevníkom.

ab_stpaul08e05 Entrance to UFO Landing Pad, St. Paul AB 2008

Kanadská Loch Ness-ká príšera

Ak vás zaujímajú rôzne záhady a mýtické bytosti, potom si v Kanade prídete na svoje. Nájdete tu napríklad legendu o kanadskej Loch Ness-kej príšery, ktorá má údajne obývať jazero Okanagan. Tento bájny tvor sa nazýva Ogopogo a podľa opisov sa má jednať o až 15 metrov dlhého vodného hada, pripomínajúceho prehistorického tvora menom Basilosaurus.

coffeebreak with a view

Zákaz slova prepáč

V mnohých amerických filmoch či seriáloch sú Kanaďania vykreslení ako prehnane slušný národ. Slovo prepáč tvorí podstatnú časť ich slovníka a bežnej konverzácie. To však nie je len predsudok, ale skutočný právny problém, ktorý týmto v Kanade vznikol. V roku 2009 tak Kanadské súdy museli prijať zákon, ktorý slovo prepáč zo súdnych pojednávaní vyradil. Ospravedlnenie tak v kanadskom práve teda už neznamená vyjadrenie ľútosti nad spáchaným skutkom, ale vyjadrenie sympatií a ľútosti všeobecne.

Canadian Girl

Extrémne výkyvy počasia

Kanada je typická aj extrémnymi prejavmi počasia. Počas leta si v niektorých častiach užijete celkom príjemné leto, kým v iných, môže byť zimné obdobie hotovým survivalom. Extrémny výkyv počasia si dodnes pamätajú aj v meste Pincher Creek v Alberte. V roku 1962 sa tu teplota zdvihla z -19°C na 22°C počas jedinej hodiny! Toto mesto je navyše známe aj pre neustále vyčíňanie vetra. V priemerný deň tú fúka rýchlosťou až 25 m/s.
Peyto Winter

Miesto, ktoré nepodlieha gravitácii

Zdá sa to ako konšpiračná teória, no v skutočnosti ide o vedcami overený jav. V oblasti Hudsonovho zálivu si ľudia už dávno všimli anomáliu, ktorú vedci následne 40 rokov nevedeli poriadne vysvetliť. Gravitácia, v tejto časti Zeme, akoby sa vôbec neriadila nami známymi pravidlami. Obrovskú záhadu sa nakoniec vedcom po desaťročiach podarilo objasniť. Gravitačná anomália v tejto oblasti úzko súvisí s existenciou obrovského ľadovca pred 10-tisíc rokmi. Viac o tejto téme nájdete v našom staršom článku.
Ice on Hudson Bay

Krajina polárnych medveďov

Kanada je rajom polárnych medveďov. Na svete ich vo voľnej prírode podľa odhadov WWF žije do 31-tisíc, pričom až 80% z nich obýva územie Kanady. Teritóriá tejto šelmy však v mnohých oblastiach narušil človek a tak sa tieto dva druhy museli naučiť žiť jeden vedľa druhého. Mnohokrát musel spraviť ústupok človek a to napríklad v prípade malého mestečka Churchill. Jeho obyvatelia majú zákonom ustanovené nechávať svoje automobily odomknuté pre prípad, že by niekto musel utiecť pred divokým polárnym medveďom.
Polar Bear

Najdlhšia turistická trasa sveta

Kanada však nie je len rajom polárnych medveďov, ale aj rajom turistov. Nájdete tu najdlhšiu turistickú trasu na celej planéte, Veľkú stopu, Veľkú cestu alebo v originále The Great Trail ak chcete, ktorá meria neuveriteľných 24-tisíc kilometrov. Trasa prechádza všetkými 13 provinciami a teritóriami a nadšencov prevádza hustými lesmi, holými pláňami, jazerami, horami, ale i kanadskými mestami.
riding mountian 1

Pozri aj: Ovláda ju najbohatší monarcha sveta, no stovky ľudí tu žije v chatrčiach. Zoznámte sa s krajinou Brunej, o ktorej ste dodnes (možno) nič nevedeli

0
Komentovať (0)