Pixabay

Matej Mensatoris / / News
V oblasti Hudsonovho zálivu sa nachádzal v minulosti veľký ľadovec, ktorý výrazne ovplyvňuje túto oblasť aj dnes.

Viac ako 40 rokov boli odborníci a vedci zmätení z miesta, ktoré sa javí, ako keby nebolo ani z tejto planéty. V okolí kanadského Hudsonovho zálivu si ľudia totiž už 60-tych rokoch všimli zvláštnu anomáliu. Klasická gravitácia tu akoby nefungovala a nikto nevedel prečo. Okamžite vznikli konšpiračné teórie o vchode do pekla či o portáli do inej dimenzie. Aj keď vysvetlenie nie je nadprirodzené, dôvod prečo sa tak deje je skutočne fascinujúci. 

Vedci už ale vedia, že žiadny vchod do podzemia, či do inej dimenzie tam nie je. Za týmto zvláštnym javom stojí Laurentidský ľadovec, ktorý kedysi pokrýval veľké územie Kanady a tiež sever USA. Ľad v oblasti terajšieho Hudsonovho zálivu mal skutočne úctyhodnú hrúbku až na úrovni takmer štyri kilometre. Taká veľká hrúbka ľadu a samozrejme z nej vyplývajúca aj veľká hmotnosť spôsobila, že pred 10 tisíc rokmi sa tu vytvorila veľká preliačina čím sa narušilo gravitačné pole Zeme na tomto mieste.

ec.gc.ca
ec.gc.ca

Táto preliačina sa ale postupne vracia do normálu, samozrejme tento proces prebieha veľmi pomaly. Vedci predpokladajú, že oblasť sa vráti do pôvodného stavu za približne 5000 rokov.

Nie je to ale iba preliačina, ktorá spôsobuje gravitačnú anomáliu. V hĺbke približne 160 kilometrov pod povrchom prúdi veľký prúd roztavenej magmy, ktorá vytvára konvenčné prúdy a tlačí kontinentálne tektonické dosky smerom dolu. To spôsobuje zmenšenie hmoty v tejto oblasti, čo tiež ovplyvňuje gravitáciu.

Pozri aj: Už sa tomu nedá zabrániť. Z Antarktídy sa odlomí ľadovec veľký ako Trnavský kraj

interez.sk (mmm), express.co.uk


Komentovať (0)