Foto: pexels.com, TheGreatTrail

/ 2.1k / Lukáš M.
Najdlhšia turistická trasa na svete je konečne otvorená.

Veľká stopa, Veľká cesta alebo v originále The Great Trail ak chcete. To je rekordne najdlhšia turistická trasa našej planéty, ktorú len nedávno otvorili v Kanade. 24-tisíc kilometrov naprieč všetkými 13 provinciami a teritóriami Kanady prevedie nadšencov hustými lesmi, holými pláňami, jazerami, horami, ale i mestami krajiny.

The Great Trail je skutočne monumentálny projekt, ktorý dokázal pre turistov prepojiť východné a západné pobrežie Kanady. Veľká stopa je zbierkou množstva chodníkov a trás do najdlhšej turistickej cesty na svete. Každý kúsok pritom udržuje a spravuje obec, cez ktorú trasa prechádza, pričom často ide o dobrovoľnícku činnosť. Je preto úžasné, čo sa v Kanade podarilo. Tisícky ľudí sa spojili, aby vytvorili svetový unikát.

Foto: pixabay.com

Práce na projekte The Great Trail začala už v roku 1992. Za 25 rokov sa z najdlhšej trasy na svete stala najmohutnejšia dobrovoľnícka činnosť v histórii Kanady. The Great Trail je teda darom ľudí pre ľudí. A ponúka skvelé, takmer nekonečne dlhé dobrodružstvo. Väčšinou je prezentovaná ako turistická alebo cyklistická trasa, no ponúka i alternatívnejšie spôsoby dopravy. Vo viacerých častiach je dostupná i ako bežkárska a jazdecká cesta a na jednej štvrtine z celkovej dĺžky sa dokonca nezaobídete bez kajaku či kanoe.

Zelená trasa vedie po pevnine, Modrá po vode. Foto: TheGreatTrail

The Great Trail ponúka spoznať kanadské lesy, jazerá, hory, pobrežné ostrovy, mrazivé roviny, no i kanadské mestá. Podľa odhadov žijú štyria z piatich Kanaďanov len 30 minút od niektorej z častí The Great Trail, takže stratenia v divočine sa počas cesty báť rozhodne nemusíte. 25-ročná príprava 24-tisíc kilometrov dlhej trasy zavŕšila práve koncom augusta 2017. Najdlhšej turistickej trase teda želáme množstvo spokojných a rozumných návštevníkov.

Foto: pixabay.com

Pozri aj: Traja mladí Slováci, ktorí sa vôbec nepoznali, prešli najdrsnejšiu a najdlhšiu pešiu trasu Slovenska. Z cesty hrdinov SNP pripravujú dokumentárny film

mnn.comKomentovať (0)