Branislav Blaško / / Lokál
Je piatok, 22. júla, krásne počasie, my sadáme do auta a vyrážame smer Košice na prvé kolo znovuobnoveného Slovenského Skateboardového Pohára s názvom TLAKERS Skate Cup,...

Je piatok, 22. júla, krásne počasie, my sadáme do auta a vyrážame smer Košice na prvé kolo znovuobnoveného Slovenského Skateboardového Pohára s názvom TLAKERS Skate Cup, ktoré sa má konať nasledujúci deň 23. júla.

Prídeme okolo obeda, ubytujeme sa a o siedmej hodine večernej ideme do skateparku na Alejovej, kde už vidíme skejtovať niekoľkých skejťákov. Dali sme si pivo a strhla sa skvelá session so slovenskými poprednými, ale aj novými mladými skejťákmi. Točí sa o sto šesť,  pomaly zapadá slnko a je čas ísť pripraviť sa na zajtrajšok, kam inam ako do mesta. Beforeparty prebehla na výbornú, nálada skvelá, všetci sa tešili na súťaž. Niektorí adepti na víťazov sa pripravovali kvalitným spánkom na stole v Colloseu, iní zase energiu nešetrili a vybíjali si ju rôznymi pazvukmi a skákaním za barom.

[youtube I7vnE5wu6U4 720 410]

Ráno zavčasu stávame, sadáme do auta a ideme smer skatepark Alejová. Z diaľky mávame DC dodávke, ktorá so sebou doniesla svoj team a ceny do bestrickov. Rozkladáme stany, lepíme nálepky, vešiame bannery, zapíname ozvučenie a štartujeme registračku. Na registračnej listine nám do jednej hodiny svietilo 50 mien z celého slovenska a Jiří Houka z českého Uherského Hradište.

ssp2016_kosice1

Začína sa kvalifikácia, kde mal každý možnosť ukázať čo je v ňom počas dvoch minútových jázd. Musím povedať, že som bol pri niektorých zúčastnených veľmi prekvapený. Na Slovensku ide skateboarding hore a je to vidno. Vytrácajú sa fóbie z railov a celkovo úroveň jazdenia je na tom dobre! Trojica rozhodcov Julo Petrík, Dirty a Keke rozhodli, že do semifínále postúpi nasledujúcich 19 jazdcov:  Moravčík, Houka, Tran, Mozola, Hreus, Horečný, Mihala, Hanečák, Leskoviansky, Liba, Nguyen, Madár, Mrváň, Kupec, Kočo, Ondrejka, Angyal, Špuna a Richard. Richard Jiggy Daboczi zajazdil kvalifikáciu najlepšie a tak postupoval priamo až do finále.

ssp2016_kosice3

Semifinále bola slušná podívaná, kde mi utkveli v pamäti triky ako napríklad nollie bs360 na pyramíde od Jiřího Houku v takom štýle, aký som ešte asi nevidel. Obrovské olliečka od Leska, switchové peklá od Adama Trana, rádiusové peklá od Smrťáka a Koča, alebo nosedrop z plotu skateparku do bangu v skateparku od Igora Hanečáka. Najväčšia bomba semifinále bol však Braňov Moravčíkov transfer do 5-0 na šikmej bedni, hneď po tom ako sa postavil zo zeme s vyskočeným ramenom. Skate or die!

ssp2016_kosice2

Semifinále sa skončilo a do finále sa dostali Kiko Nguyen, Braňo Moravčík, Jiří Houka, Michal Horečný, Ondro Leskoviansky, Adam Tran, Braňo Mrváň, Matúš Mozola a už spomínaný Jiggy, ktorý išiel rovno z kvalifikácie. Tu už išlo o postup do superfinálovej štvorice, takže sa chalani ozaj snažili.

V troch jamoch po troch ľuďoch sme videli skateboarding na ozaj vysokej úrovni. Chalani sa nebáli speedu, veľkých transferov a schodov. Matúš Mozola vrátil noseblunt na najvyššom raili, Mrvi vrátil transfer do nosegrindu, Kiko flip fs board zo schodov. Skejťáci mali dosť, sili dochádzali a tak sa šlo rýchlo na superfinále, do ktorého napokon postúpili Jiří Houka, Braňo Moravčík, Richard Daboczi a Kiko Nguyen. Mali 5 minútový jam, ktorý sa však vďaka ich chuti a hecovaniu pretiahol na celých 8 minút a verte tomu že sa bolo na čo pozerať! Úžasné a chalanom patrí obrovský rešpekt za takýto skateboarding!

Superfinále sa skončilo, rozhodcovia dávali dokopy výsledky, rozdeľovali sa ceny a zatiaľ sa chalani hádzali zo schodov a dávali technické bomby na pyramíde v DC Bestricku, kde sa za každý dobrý trik dostávali rôzne ceny od DC shoes.

ssp2016_kosice4

Najväčšie pecky boli bigspinflip zo schodov od Jiřiho Houku, Inwar Heelflip od Janka Mihalu,caveman nosegrind od Hanetlaka alebo flip bs lipslide od Kika Nguyena, ktorý si zaň odniesol boty a 50€. Výsledky sčítané, mohlo sa vyhlasovať. 4. miesto Kiko Nguyen, 3. miesto Richard Jiggy Daboczi, 2. miesto Braňo Moravčík a víťazom sa stal Jiří Houka. Gratulujeme! Poriadne unavení, podgurážení pivom a štastní zo súťaže sme sa všetci presunuli zo skateparku do Collosea, kde sa konala Jagermeister Afterparty s DJ Frenkeem a DJ youtubom. Tam prebiehal ozajstný Tlak, ako sa na Košice patrí. Ľudia tancovali na Hip-Hopové a skejtové pecky a celé sa to zakončilo bombami ako napríklad Scooter. Každý má z večera tie svoje spomienky.

ssp2016_kosice

Ďakujeme všetkým ktorí sa zúčastnili prvého kola SSP, všetkým čo priložili ruku k dielu  a menovite ďakujeme sponzorom ako DC, Jagermeister, Tlakers, LowCost, TSC, BISaudio, Stefe, K2, LocalB, Mizu, Ryba, ArtHa, Trebadrec, Ludof a Mesto Košice.

Košice ďakujeme, vidíme sa v Šuranoch na druhom kole a to BONBON Skate Cup už 6.8.2016. Viac info o celej akcii nájdete tu.

bonbon_skate_cup_surany

zdroj: Low Cost (Marek Lovás) video: Jozef Filkus, foto: Dodiak Lukáč

0
Komentovať (0)