Foto: TASR – František Iván

Na Slovensku registrujeme celkovo 96 472 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku vo nedeľu (22.11) pribudlo 231 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 1 773 testov. Celkovo tak evidujeme 96 472 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 231 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 55 pozitívne testovaných antigennymi testami. Je to 13,02 % z 1 773 pozitívne ukončených RT-PCR vyšetrení a 2,97 % z 1 850 antigénnych testov za včerajší deň.

V nedeľu pribudlo 2 050 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 47 933 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 1 756 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 1 508 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 101 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 117 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 1 017 802 vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 693.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Košickom kraji (57), nasleduje Prešovský kraj (46), Banskobystrický (38), Bratislavský (36), Trenčiansky (26), Žilinský (11), Trnavský (10) a Nitriansky (7). Je medzi nimi 108 mužov a 123 žien.

Plošné testovanie by sa mohlo zopakovať o dva týždne, pripustil premiér

Ďalšie celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 by sa mohlo zopakovať o dva týždne. Pripustil to premiér Igor Matovič v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Naznačil, že dobrovoľnosť testovania sa cez víkend neosvedčila. Upozornil na možnosť opätovného nárastu denného prírastku nakazených novým koronavírusom

V súvislosti s alternatívnym plánom opatrení, ktorý mal predstaviť minister hospodárstva Richard Sulík, poznamenal, že dostal úlohu z matematiky, no vypracoval “sloh zo slovenčiny”.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Premiér uviedol, že konzílium odborníkov dalo návrh, ktorý prešiel pandemickou komisiou i ústredným krízovým štábom. Odporúčanie bolo podľa neho jednoznačné, a to dosiahnuť pokles prípadov. Doplnil, že víziou bolo tiež dostať deti do škôl. Pripomenul, že preto predstavil plán “komunitného testovania”, ktorý kritizoval Sulík. Podľa vlastných slov mu dal jasnú výzvu, ktorú nesplnil. “Z toho, čo viem, tak Richard Sulík nepríde s plánom, ako splniť podmienky konzília,” poznamenal.

Premiér zatiaľ nepredpokladá zatváranie okresov či prísnejšie obmedzenia pohybu počas vianočných sviatkov. Chce veriť zodpovednosti ľudí. Sprísňovanie nevylúčil v prípade zmeny situácie pred sviatkami, ak by sa ľudia “zvlčili”.

Na otázku o preplatení nákladov samosprávam z prvého a druhého kola plošného testovania uviedol, že akciu organizovalo Ministerstvo obrany. “Túto debatu registrujem trochu z boku, organizáciou bolo poverené MO. Preplatí to Ministerstvo financií na základe údajov, ktoré dostanú,” povedal.

Absolútna väčšina starostov podľa neho poctivo preukázala náklady. Naznačil, že niektorí tak neurobili, a preto je namieste kontrola. Hovorí, že náklady na zriadenie jedného odberného miesta boli v hodnote pár sto eur, nie desiatok tisíc. Starostovia, ktorým záleží na ochrane zdravia obyvateľov, podľa neho určite financie našli.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )