Na Slovensku vo štvrtok (10. 12.) pribudlo 2166 nakazených novým koronavírusom, identifikovali ich z 10.938 vykonaných testov. Počet obetí stúpol o 18. Z ochorenia sa vyliečilo ďalších 2078 pacientov. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.
Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (360), nasleduje Prešovský kraj (337), Bratislavský (286), Košický (283), Banskobystrický (280), Trenčiansky (271), Trnavský (183) a Žilinský (166). „Je medzi nimi 984 mužov a 1182 žien,“ spresnilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na sociálnej sieti.
V nemocniciach je hospitalizovaných 2130 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1932 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 144 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 138 osôb.
Z ochorenia sa celkovo zotavilo 93.533 ľudí. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 je 1112. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1.188.116, pričom takto bolo pozitívne testovaných 127.087 osôb. Vo štvrtok pribudlo aj 3023 pozitívne testovaných antigénovými testami z 42.199 testov.
Terasy v kaviarňach a reštauráciách musia byť od dnes zatvorené
Fungovanie terás v kaviarňach a reštauráciách je od piatka zakázané. Naďalej môžu ponúkať donáškové služby alebo osobný odber. Zmeny priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá reaguje na závery ústredného krízového štábu.
Rozhodnutie hlavný hygienik Ján Mikas zdôvodňuje stúpajúcim počtom nakazených, hospitalizovaných aj úmrtí. Pripomenul, že prioritou epidemiológov je v tejto situácii chrániť zdravie a životy ľudí. „Je našou povinnosťou nastaviť opatrenia tak, aby čo najviac znižovali riziko nákazy. Nastavenie adekvátnych kompenzačných mechanizmov je už následne úlohou príslušných rezortov,“ povedal Mikas.
Rozhodnutie o uzatvorení terás sa podľa jeho slov nerodilo ľahko a odkladalo sa. „Je nám to veľmi ľúto, ale nemôžeme naďalej vystavovať ľudí zvýšenému riziku prenosu nákazy. Kým nebudeme mať vakcínu, musíme obmedzovať stretávanie a mobilitu ľudí – je to jediný účinný nástroj, ktorý zatiaľ máme,“ zhrnul.
Iniciatíva Pomoc pre gastro upozornila, že aktuálne opatrenia vlády hlboko zasiahnu celý, už aj tak koronakrízou zdevastovaný gastrosektor. Fungujúce terasy boli podľa nej pre mnohé prevádzky jedinou šancou a nádejou, že by mohli prežiť zimu a ďalšie mesiace.
Iniciatíva Zachráňme gastro kritizuje, že v obchodných centrách, kostoloch a hypermarketoch sa budú ľudia naďalej „tlačiť“, kým reštaurácie podľa slov iniciatívy „končia“.
Vyhláška zároveň umožnila, aby autoškoly mohli vyučovať dištančnou formou.
Pred 170 rokmi sa narodil génius Nikola Tesla: Miesto žien miloval holubicu, po podrazoch kopal kanály
Prezidentovi USA po atentáte podávali kravskú krv a vajcia cez anál. Zabili ho napokon lekári a nie strelec
Michael O´Leary zmenil cestovanie ako ho poznáme: Obéznych ľudí označil za „monštrá“, neveril v globálne otepľovanie
Navštívili sme jednu z najkrajších dolín Veľkej Fatry. Je tu aj bikepark a údajne tu môžete vidieť rysa
Šéf NKÚ Andrassy v 1 na 1: Premiér sa so mnou nestretol. Vláda má pocit, že keď má moc, môže robiť čokoľvek
Ropná plošina im vybuchla pod nohami. Počas jednej z najhorších tragédií svojho druhu zomrelo 167 ľudí
Giulia prezradila, aké je to žiť na Špicbergoch a aké sú tam zárobky. Meteorológ vysvetlil fenomén tepelnej kupoly












Nahlásiť chybu v článku