Foto: Hector Garrido

Tieto útvary sú zvyčajne nie väčšie ako dlaň.

Ak budete cestovať do južného Španielska, určite si naplánujte cestu aj k mestu Pulpí. Tam sa totiž nachádza opustená baňa na striebro, ktorá v sebe ukrýva cenný unikát. Nie je síce zo striebra, ale to vôbec nevadí. Po zostupe do hĺbky asi 50 metrov sa ocitnete v podivnej trblietavej miestnosti, akých na svete veľa nenájdete.

Nachádza sa tu dúta hornina plná kryštálov tzv. geóda. Tie zvyčajne nie sú veľké, no táto má neuveriteľných 11 metrov kubických a je tak najväčšou v Európe. Podobná sa nachádza ešte v Mexiku, no je neprístupná pre verejnosť, keďže ju zaplavila voda.

Foto: Javier Trueba

Ako uvádza Geological Society of America, v jaskyni objavenej pred 20 rokmi sa nachádzajú až dvojmetrové kryštály.

Odhaliť ich formovanie je náročnou úlohou, pretože narozdiel od miesta Naica v Mexiku, kde je hydrotermálny systém stále aktívny, je veľká geóda v Pulpí skamenelým prostredím,“ vysvetľuje geológ a odborník na kryštalografiu Juan Manuel García-Ruiz z univerzity v Granade a hlavný autor štúdie.

Foto: Hector Garrido

V novom výskume tím vedcov zistil, že minerály sa vytvorili pri teplote približne 20 stupňov Celzia a tvorba bola podporená termodynamickým javom nazývaným Ostwaldovo dozrievanie. To je jav, kedy sa malé kryštály rozpúšťajú a opätovne nanášajú na väčšie kryštály, čím zväčšujú svoj objem.

Najväčšou výzvou výskumu bolo zistiť, kedy tieto kryštály, tvorené priehladnými sádrovcom, vôbec vznikli. Kvôli čistote kryštálov je to ale veľmi náročná úloha, keďže nemajú v podstate čo analyzovať. Vedci teda stanovali aspoň určitý interval.

Foto: Hector Garrido

Určite rástli po vysušení Stredozemného mora, ku ktorému došlo pred 5,6 miliónmi rokov. Pravdepodobne sú mladšie ako dva milióny rokov, ale nebudú staršie ako 60-tisíc rokov, pretože to je vek uhličitanovej vrstvy nachádzajúcej sa na jednom z veľkých kryštálov,“ uviedol García-Ruiz.

Jaskyňa bola v tomto roku sprístupnená aj pre verejnosť, takže ak by ste mali záujem vidieť túto nádheru na vlastné oči, stačí sa vydať do mesta Pulpí a môžete obdivovať tento prenádherný výtvor prírody.

Uložiť článok

Najnovšie články