Foto: SITA

V detstve si prešla peklom, počas puberty ju predávali na sex a vyhrážali sa jej smrťou, kvôli sebaobrane dostala doživotie. Nový dokument od Netflixu približuje prípad odsúdenej Cyntoie Brown.

Netflix prináša filmovú dokumentárnu novinku, ktorá ukazuje kontroverzný prípad mladistvého dievčaťa odsúdeného na doživotie za vraždu v sebaobrane. Dostala trest za niečo, čo nechcela, no musela urobiť pre záchranu svojho života. Jej prípad nebol riadne vyšetrený a prokurátor nebral do úvahy situáciu, v ktorej sa ocitla. Snímka Sebaobrana: Príbeh Cyntoie Brown ukazuje zlyhanie systému a že tí zlí nie sú v skutočnosti vždy spravodlivo potrestaní.

Cyntoia Brown prežívala náročné detstvo a následnú pubertu. Od narodenia to nemala jednoduché. Jej mama holdovala alkoholu a o dieťa sa nedokázala postarať. Keď mala Cyntoia dva roky, putovala do pestúnskej starostlivosti. Dostala sa však na zlé chodníčky a ušla od nich. Nasťahovala sa k mužovi s prezývkou Kut Throat, ktorý, ako sa napokon ukázalo, nemal s mladým dievčaťom vôbec dobré úmysly.

Znásilňovali ju a predávali za peniaze, doživotie dostala ona

Ako informuje britský Guardian, Cyntoia bola počas puberty niekoľkokrát znásilnená a Kut ju predával rôznym mužom za účelom sexuálnych služieb. Podľa CNN mala v roku 2004 iba 16 rokov, keď si ju kúpil realitný agent Johnny Allana. Napokon jej to zmenilo celý život. Cyntoia muža zastrelila, tvrdila však, že to bolo v sebaobrane. Prokurátor ju odsúdil na základe dôkazov, podľa ktorých mala streliť muža do hlavy počas spánku a navyše okradnúť o peniaze. Tento čin ju priviedol až pred súd, kde bola vo svojom mladom veku odsúdená na doživotie s možnosťou podmienečného prepustenia po 51 rokoch.

Foto: SITA

Vo väzení zmenila svoj život

Po ťažkom detstve a náročnej puberte sa Cyntoia vo väzení rozhodla svoj život zmeniť a dať ho do poriadku. Podľa Guardianu sa jej tu podarilo získať dva vysokoškolské tituly a napokon za mrežami aj vydať. Napriek tomu, že sa jej verzia príbehu líši od obvinení, ktoré ju do väzenia dostali, nikto jej prípad neriešil. Cyntoia sa však nevzdávala a snažila sa urobiť všetko pre to, aby mala lepší život.

V roku 2017 sa jej príbeh stal virálnym vďaka známym osobnostiam ako Rihanna, Snoop Dogg, Kim Kardashian alebo Cara Delevingne, ktoré ho zdieľali na sociálnych sieťach a hashtag #FREECYNTOIABROWN sa dostal do celého sveta.

“Niečo je tu zle, ak je systém na strane násilníkov a obeť je odsúdená na doživotie,” pripísala speváčka Rihanna ku svojmu príspevku, v ktorom opísala nespravodlivé uväznenie mladého dievčaťa, ktoré si počas svojho krátkeho života prešlo peklom.

Cyntoia počas 15 rokov vo väzení písala svoju autobiografickú knihu, ktorá ukazuje jej premenu, ale upozorňuje aj na medzery v zákonoch a súdnictve. Ako informuje CNN, od jej odsúdenia do dnes prešlo značnou reformou a keby sa jej proces konal teraz, bola by považovaná pravdepodobne za obeť a nie vraha. Práve tento prípad prispel k tomu, aby sa pravidlá pri riešení prípadov obchodovania s deťmi a mladistvými zmenili.

V roku 2011 vyšiel dokument s názvom Me Facing Life: Cyntoia’s Story, v ktorom Cyntoia popisuje vlastné skúsenosti s detskou prostitúciou, obchodovaním s ľuďmi a znásilňovanie. Ako uvádza CNN, hovorí v ňom o tom, ako ju pasák prvýkrát znásilnil počas toho, ako bola v bezvedomí alebo sa jej vyhrážal smrťou.

Vďaka nátlaku verejnosti bola z väzenia prepustená

V roku 2019 bola na základe nátlaku zo strany celebrít a verejnosti z väzenia podmienečne prepustená. Vo svojom mladom veku bola totiž neprávom súdená ako dospelá, bez ohľadu na svoju ťažkú minulosť alebo možné vrodené psychické choroby, kvôli alkoholizmu svojej matky.

Nový dokumentárny film Sebaobrana: Príbeh Cyntoie Brown (Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story) ukazuje príbeh dievčaťa, ktoré sedí za mrežami, no napriek tomu a po všetkom, čo prežila, sa dokáže postaviť na vlastné nohy a viesť plnohodnotný život. Od 29. apríla 2020 môžete nahliadnuť do zákulisia kontroverzného vyšetrovania na streamovacej službe Netflix.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
Netflix, theguardian.com, edition.cnn.com, yourtango.com
5
Uložiť článok
Komentovať