Foto: Pixabay/commons.wikimedia.org

Aj vám hovoria či hovorili, že sa musíte dobre učiť, aby ste v budúcnosti zarábali viac ako tí, ktorí neštudovali?

A vy ste preto išli na vysokú školu, no po jej vyštudovaní narazíte na krutú realitu. A ak ste náhodou študovali učiteľstvo, tak o to viac. Takto asi rozmýšľa nejeden učiteľ pri pohľade na svoj plat a na pracovnú ponuku reťazca Lidl v Českej republike. Ten od marca upravil zvýšil nástupnú mzdu až o pätinu. 

Ako informuje portál sme.sk Lidl v Česku zvýši nástupnú mzdu pokladníkov a predavačov o pätinu a to na 28-tisíc korún (1104 eur). Navyše v Prahe a v jej okolí to bude ešte o 1000 korún viac.

Zmena sa nebude týkať iba nástupných platov, rovnakým tempom sa zvýšia platy aj u zamestnancov, ktorí už sú v pracovnom pomere. Ak si tieto sumy porovnáme, tak vysokoškolský pedagóg v Česku má plat približne 27 600 korún a učiteľ na základnej škole iba 24 900 korún.


Na Slovensku je situácia obdobná. Podľa portálu etrend.sk, nástupný plat na je v reťazci Lidl na úrovni 734 eur. Podľa informácii uvedených na aktuality.sk sa nástupný plat učiteľa na Slovensku pohybuje okolo 700 až 750 eur.

Tieto čísla iba poukazujú na to, že školstvo, ako v Českej republike, tak aj na Slovensku je dlhodobo podfinancované a platy nezodpovedajú tomu, čo si učitelia skutočne zaslúžia. Je samozrejme dobré, že Lidl, ako aj iné reťazce zvyšujú platy svojim zamestnancom, no na tieto zvýšenia by mal reagovať aj štát a samosprávy, ktoré sú zodpovedné za platy v školstve. Inak potom môže nastať naozaj nemilá situácia, že deti si pred vyučovaním budú kupovať desiatu u svojich bývalých učiteľov. A to asi nechce naozaj nikto.

Pozri aj: Aj ty robíš jednu z týchto 15 chýb? Nečudujeme sa, že máš finančné problémy

sme.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy