Ilustračná foto: Profimedia

Mnohé psy milujú konzumáciu trávy.

Ak máte psa, určite ste si všimli, že zvykne okusovať trávu. Toto správanie je u psov pomerne bežné a až 80 % ľudí si všíma, že ich pes si pravidelne pochutnáva na tráve. Aký má k tomu dôvod?

Článok pokračuje pod videom ↓

Požieranie trávy nie je ničím novým. Jedna štúdia vykonaná v Yellowstonskom parku ukázala, že až v 74 % vzorkách vlčích výkalov sa nachádza tráva, čo naznačuje, že toto správanie u psov môže byť zdedené od ich dávneho predka.

Prečo ju konzumujú?

Docentka veteriny Susan Hazelová a doktorand veterinárnej biomedicíny Joshua Zoanetti, obaja z Adelaidskej univerzity v Austrálii, uvádzajú v článku na portáli The Conversation, že mnohí majitelia si myslia, že pes požiera trávu vtedy, keď má žalúdočné problémy a vďaka tomu bude zvracať, ale pravdepodobne to tak nie je.

Štúdia vykonaná na 12 psoch, ktorí denne jedli trávu, ukázala, že síce dochádzalo aj k zvracaniu, ale až po tom, ako sa psy nažrali normálneho jedla. Ak má pes nejaké žalúdočné problémy, je v skutočnosti menej pravdepodobné, že bude trávu vôbec žrať.

Iné teórie zase tvrdia, že tráva pôsobí ako preháňadlo, alebo že psom dodáva potrebné živiny.

Rovnako ako pri zvracaní, ani pri týchto teóriách neexistuje alebo žiadny vedecký dôkaz, alebo je len malý. Už v spomínanej štúdii s 12 psami sa zistilo, že keď pes ešte nežral, tak trávu konzumoval častejšie. Stručne povedané, keď je pes hladný, tak je väčšia pravdepodobnosť, že trávu bude žrať.

Ilustračná foto: Unsplash

Pes sa tiež môže nudiť a obhrýzanie trávy môže byť zaujímavá činnosť. Jej trhanie môže pôsobiť upokojujúco. Prostá odpoveď na otázku v nadpise je preto taká, že pes má trávu jednoducho rád.

Kedy by ju pes nemal žrať?

Existujú však aj dôvody, kedy by ste psovi nemali dovoliť žrať trávu. Okrem tých zrejmých, ako je obhrýzanie upraveného susedovho trávnika, je to, že tráva sa niekedy ošetruje selektívnymi herbicídmi.

Tieto chemikálie sú v tráve detegované aj dva dni po aplikácii a boli tiež nájdené v moči psov, ktoré mali k takto ošetrenej tráve prístup. Existujú tiež náznaky, že môže existovať súvislosť medzi herbicídmi a rakovinou močového mechúra u psov.

Je preto dôležité, aby pes takúto trávu nežral. Ak máte trávnik a používate herbicídy, skontrolujte obal a ochrannú dobu. Najbezpečnejšou voľbou je herbicídy nepoužívať a buriny odstraňovať mechanicky.

Nielen tráva s herbicídmi, ale aj rôzne iné rastliny môžu byť pre psa toxické. Bežné okrasné kvety ako sú ľalie alebo oleander sú nebezpečné a dokonca aj také rastliny ako je oregano či bobkový list môžu u psov spôsobovať zvracanie a hnačku.

Ak ale máte istotu, že tráva, ktorú pes konzumuje, nie je ošetrená herbicídmi, pokojne mu to dovoľte.

Najnovšie články