Ilustračná snímka: Unsplash

Zamysleli ste sa niekedy nad tým?

Ak máte psa, tak je pochopiteľné, že sa s ním rozprávate, aj keď je opäť pochopiteľné, že nečakáte od nich zmysluplnú  hovorenú odpoveď. Pri tomto rozprávaní na psa si ale môžete všimnúť, že psík niekedy nakláňa svoju hlavu na jednu stranu.

Hoci spýtavý pohľad psa môže naznačovať nedôverčivosť či zmätok, toto gesto môže byť v skutočnosti znakom koncentrácie a zvýšenej pozornosti, ako uvádza portál Science Alert.

Chytré psy

Vedci v štúdii zverejnenej v časopise Spinger skúmali, ako dobre si 40 psov rôznych plemien dokázalo zapamätať mená rôznych hračiek a následne na ne reagovať po príkaze ich majiteľov. Väčšina psov sa nedokázala naučiť mená hračiek, avšak 7 border kólií preukázalo pozoruhodné schopnosti v plnení tejto úlohy.

Týchto 7 psov malo jednu vec spoločnú: Po vypočutí príkazu všetky nakláňali hlavy, a dokonca oveľa častejšie ako ostatné psy. Údaje ukázali, že nadané psy nakláňali hlavy 43 % času, zatiaľ čo ostatné psy robili toto gesto iba 2 % času.

Zdá sa, že existuje vzťah medzi úspechom pri získavaní pomenovanej hračky a častým nakláňaním hlavy pri počutí jej mena. Preto navrhujeme spojitosť medzi nakláňaním hlavy a spracovaním relevantných a zmysluplných podnetov,” uviedla v tlačovej správe Shany Drorová, spoluautorka štúdie.

Podľa autorov ide o prvú štúdiu, ktorá sa venovala nakláňaniu hlavy u psa.

Ilustračná snímka: Unsplash

Preferujú často jednu zo strán

Podobne ako ľudia, ktorí sú buď praváci alebo ľaváci, aj nadané psy, v tomto prípade kólie, mali tendenciu nakláňať hlavy len na jednu alebo druhú stranu. Ich favorizovaná strana zostala počas troch vykonaných experimentov rovnaká a ani pozícia majiteľa psa neovplyvnila smer naklonenia.

Pre výskumníkov môže byť táto konzistentnosť dôkazom, že psy nakláňajú hlavy, iba keď venujú veľkú pozornosť pri úlohe.

Hoci sa štúdia venovala iba nadaným kóliám, autori naznačujú, že talent na učenie a zapamätanie si názvov predmetov nie je jedinečný iba pre toto plemeno.

Drorová povedala, že ona samotná si podobnú zručnosť mimo experimentu všimla aj u nemeckého ovčiaka, pekinského palácového psa a u austrálskeho ovčiaka.

0
Uložiť článok
Komentovať