Foto: HBO Europe

Režisér Ivan Zachariáš prichádza v spolupráci s HBO so seriálom, z ktorého diváka zamrazí. Ukazuje históriu Československa, ktorú si mnohí ešte pamätajú.

Na obrazovky HBO Europe prichádza miniséria, ktorá je zasadená do obdobia pred vypuknutím Nežnej revolúcie v Československu. Pozrime sa, prečo je tento seriál dôležitý a prečo by ho nemal vynechať žiaden milovník kinematografie. 

Šesťdielny seriál Bez vedomia (The Sleepers) sa odohráva v roku 1989. Mária (Táňa Pauhofová) sa vracia po 12 rokoch v exile spolu so svojím manželom Viktorom späť do Čiech. Po Viktorovom zmiznutí sa však jej život obracia na ruby.

Pod taktovkou režiséra Ivana Zachariáša vniklo výnimočné audiovizuálne dielo, ktoré poteší nie iba po filmovej stránke, ale predovšetkým ukazuje kus našej histórie, ktorú si mnohí veľmi dobre pamätajú aj dnes.

Foto: HBO Europe

Ivan Zachariáš sa preslávil ako tvorca reklám svetových formátov a získal za ne aj množstvo ocenení. Spolupracoval pri nich s hviezdami ako je futbalista David Beckham či tenistkaMarija Šarapovová. Jeho snom však vždy bolo nakrútiť aj vlastný film.

„Dlhú dobu som chcel urobiť nejaký film, ale vždy to z nejakého dôvodu skrachovalo,“ prezradil Zachariáš pre Interez. „Keď som si hovoril, že to už vzdám alebo som to už dokonca aj vzdal, tak sa mi zrazu ozvali s Pustinou. Bolo to práve v období, keď som po prvýkrát pozeral dánsky seriál Most. A ten mi otvoril oči, že sa to dá vlastne robiť aj dobre. V tom čase mi prišiel prvý diel Pustiny či by som ho nemal záujem robiť. To bola náhoda, ktorá prišla presne v tú pravú chvíľu, kedy som to už s filmami vzdával.“

Foto: HBO Europe

Seriál Pustina, ktorý vznikol rovnako v spolupráci HBO Europe, získal kladné divácke hodnotenia a môže sa pýšiť okrem iného aj Cenou českej filmovej kritiky. Zachariáš odviedol na seriáli množstvo kvalitnej práce. A inak to nebolo ani pri nakrúcaní Bez vedomia.

Sám vie, aký je dôležitý výber hercov alebo správne zachytenie doby, v ktorej sa seriál odohráva. „Vždy mi trvá dlhšie vybrať cast, pretože nechcem robiť unáhlené rozhodnutia. Tak viem, prečo tam tí ľudia sú a nesklamali ma. Práve naopak, mnohí príjemne prekvapili,“ hovorí Zachariáš.

„Napríklad Kristýna Podzimková bola úplne skvelá. Predtým som ju nepoznal, prišla na casting a bolo to hneď jasné.“

Výkony hercov, ktoré môžeme vidieť vo výsledku, sú neuveriteľne presvedčivé a okrem iného aj jednou z najsilnejších stránok seriálu. Tých je však oveľa viac.

Foto: HBO Europe

„Vždy je dôležité povedať im, čo od nich chcete a nechať ich urobiť to po svojom. Ak sa vám to nepáči, môžete to trochu zmeniť, dať im priestor a byť k nim slušný,“ dodal.

K autenticite roku 1989 prispieva aj výber kostýmov či samotných priestorov a exteriérov, v ktorých natáčanie prebiehalo. „Jedna z vecí, na ktorú som dbal bola, aby to bolo dobovo správne. Veľa z tých vecí som si pamätal,“ hovorí Zachariáš.

Najhoršie je robiť dobovku, ktorú si ešte všetci pamätajú, pretože tam vás hneď nachytajú.

„Tak si musíte dávať naozaj pozor. Aj keď to bolo už občas absurdné. Zisťovali sme, či bol tento model sporáku vyrobený v danom roku.. a takéto veci. Človek musí zájsť do najmenších detailov. Proste nechce urobiť chybu.“

Štáb spolupracoval aj so svetovo uznávaným expertom na špionážnu techniku, spolupracovníkom CIA, H. K. Meltonom či Danielom Povolným, znalcom operatívnych prostriedkov československej tajnej služby.

Foto: HBO Europe

„Keď robíte 16. storočie, tak ak tam nemáte nejaký satelit, tak je to v pohode. Ale tu je to naozaj hrozne nevďačné. Pretože vy musíte zmeniť veľké množstvo detailov. A to si normálne neuvedomujete, keď idete po ulici, ale tam je vlastne už väčšina vecí inak,“ opisuje Zachariáš natáčanie, ktoré prebiehalo v uliciach Prahy.

„Aj keď vám to príde, že je tá ulica stále rovnaká odkedy som sa narodil a že sa tu nič nezmenilo. Zmenilo sa tu však milión vecí. Stĺpy, svetlá, zrazu máte všade plastové okná. Bola to taká mravčia práca, ale to k tomu patrí.“

Na scenári k minisérii pracoval Ondřej Gabriel, pre ktorého je Bez vedomia scenáristickým debutom. „Bolo to veľmi poučné a veľa som sa z toho naučil. Nikdy ma tak nič nebavilo z vecí, ktoré som robil, ako toto,“ uviedol Gabriel na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v Prahe.

Foto: HBO Europe

Podarilo sa mu vytvoriť množstvo zaujímavých charakterov a pospájaných dejových línií, ktoré diváka držia po celý čas v napätí. Okrem samotných scén pôsobia aj dialógy veľmi presvedčivo a prirodzene. Je teda aj na jeho zásluhe, že seriál zachytáva autenticky situáciu v roku 1989, ktorá je množstvu divákov dobre známa.

V hlavnej úlohe postavy Márie vidíme herečku Táňu Pauhofovú, ktorá vyzdvihuje jej presah aj do dnešnej spoločnosti. „S touto postavou, cez ktorú je rozprávaný kus príbehu, sa môže stotožniť divák. Pretože sa to takto môže stať hocikomu z nás a kedykoľvek. Nie len v 89-tom,“ prezradila o svojej postave Pauhofová na tlačovej konferencii v Prahe.

Foto: HBO Europe

Okrem toho môžeme vidieť aj ďalšie bravúrne výkony v podaní Martina Myšičku, Jana Vlasáka, Martina Hofmanna, Lenky Vlasákovej, Petra Lněničku, Hattie Morahan, Davida Nykal, Kristýny Maléřová-Podzimkovej a ďalších.

Ak máte radi seriály plné napätia, kvalitne spracované a navyše založené na historických presnostiach, nenechajte si minisériu Bez vedomia ujsť. V premiére si ju môžete pozrieť v deň výročia Nežnej revolúcie, 17. novembra na HBO GO a HBO OD, kedy bude uvedených všetkých šesť častí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )