Foto: HBO

Miniséria Bez vedomia prináša pohľad na naše dejiny, ktoré by mal poznať každý. Pomocou kvalitne spracovaného audiovizuálneho diela.

Režisér Ivan Zachariáš v spolupráci s HBO vytvoril ďalšiu unikátnu minisériu, ktorá je zasadená do roku 1989 a odohráva sa v Československu. Novinka Bez vedomia dokazuje, že aj v našich končinách môže vzniknúť seriál svetových rozmerov, ktorý má aj oveľa komplexnejší význam pre celú (nielen) našu spoločnosť.

Seriál Bez Vedomia

Ivan Zachariáš vytvoril v roku 2016 minisériu Pustina, podobne pod taktovkou HBO Europe. Seriál získal kladné prijatie u kritikov aj divákov. Teraz sa vracia na naše obrazovky s ešte pálčivejšou témou a s vysokými diváckymi očakávaniami, ktoré sa mu podarilo do bodky naplniť.

Foto: HBO
Bez vedomia (The Sleepers) sa odohráva v roku 1989. Hlavná hrdinka Mária (Táňa Pauhofová) sa vracia so svojím manželom Viktorom späť do Čiech po 12 rokoch v londýnskom exile. Verí, že sa vracia do krajiny, kde tvrdý socializmus postupne stráca svoju moc a nadvládu. Lenže namiesto toho Viktor záhadne zmizne a Mária stojí pred najväčšou výzvou svojho života. (Oficiálny text distribútora HBO Europe)

Zachariáš sa chytil témy, ktorá je práve v týchto dňoch viac než aktuálna. Dôležitá je však aj jej samotná myšlienka pripomenúť nám chvíle, na ktoré by sme nemali zabúdať, prípadne ukázať jedno obdobie našich dejín aj mladším divákom, ktorí ho nemali možnosť zažiť. Špionážny seriál Bez vedomia nás vtiahne do čias Československa pred vypuknutím Nežnej revolúcie v roku 1989.

Foto: HBO

Hviezdne herecké obsadenie

V hlavných úlohách vidíme herečku Táňu Pauhofovú, Martina Myšičku, Jana Vlasáka, Martina Hofmanna či Davida Nykla, ktorí svojimi výkonmi, častokrát vo vypätých scénach, umocňujú napätie a atmosféru danej doby a situácií, v ktorých sa ocitli. Divákova pozornosť je stále vedená pútavým scenárom, ktorý postupne odhaľuje rôzne nečakané skutočnosti.

Okrem dobre známych hereckých tvári treba vyzdvihnúť napríklad herečku Kristýnu Podzimkovú, ktorá predstavuje jednu z najzaujímavejších postáv a nie iba charakterovo, ale aj vďaka svojmu prevedeniu.

Pauhofová v postave Márie musí čeliť rôznym nástrahám, ktoré má na svedomí práve súčasný režim. Pri hľadaní svojho manžela sa stretáva s bezmocnosťou, strachom a rozhodnutiami, komu naozaj veriť. O zachytenie týchto pocitov, ktoré sa pri sledovaní prenášajú aj na samotného diváka sa zaslúžil Ondřej Gabriel, pre ktorého je Bez vedomia scenáristickým debutom. Podarilo sa mu naozaj dôveryhodne vykresliť nie iba samotné charaktery postáv, ale aj scény, ktorým musia čeliť a dať im na to dostatočný motív.

Foto: HBO

Historicky autentický v každom svojom detaile

Vytvoril množstvo zaujímavých momentov a situácií spôsobom, ktorý pochopia aj diváci s možno minimálnou znalosťou tejto tematiky, navyše sa s pocitmi hlavných hrdinov dokážu stotožniť. Preto môže byť tento seriálový počin naozaj atraktívny aj pre zahraničného diváka.

Atmosféru doplňujú aj kostýmy, rekvizity a samotné interiéry či exteriéry. Celé natáčanie prebiehalo v súčasnej Prahe, štábu sa však podarilo všetky detaily mesta pretaviť do dobového vzhľadu. Keďže ide o obdobie nedávnej histórie, ktoré si mnohí diváci dnes veľmi dobre pamätajú, bola táto úloha o to dôležitejšia a zároveň náročnejšia. Vo výsledku však môžeme vidieť, že sa to tvorcom podarilo.

Foto: HBO

Miniséria Bez vedomia ma vtiahla do obdobia, ktoré som sama nemala možnosť zažiť a ukázala odvrátenú stranu tejto doby. Bez vedomia sa nesnaží ukazovať to zlé. O tom, že to neboli iba dobré časy, sa divák presvedčí sám vďaka situáciám, ktoré hrdinovia prežívajú a v ktorých by sa mohol ocitnúť každý z nás.

A keďže sa minulosť opakuje stále viac, je táto téma viac než aktuálna a je nutné, aby ju poznal. Práve v tom spočíva obrovský význam seriálu Bez vedomia, vďaka ktorému sa tejto dobe môžeme priblížiť pomocou brilantne zvládnutého, silného audiovizuálneho zážitku.

Naše hodnotenie: 5/5

Dve časti seriálu Bez vedomia mali premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Karlovy Vary, po ktorej zožal viac než pozitívne ohlasy. Všetkých 6 častí si budete môcť vychutnať na svojich obrazovkách už 17. novembra pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie na HBO GO a HBO OD.

Bez vedomia / The Sleepers

Česko, 2019

Réžia: Ivan Zachariáš

Scenár: Ondřej Gabriel

Kamera: Jan Velický

Hudba: Petr Malásek

Hrajú: Táňa Pauhofová, Martin Myšička, Jan Vlasák, Martin Hofmann, Lenka Vlasáková, Petr Lněnička, Hattie Morahan, David Nykl, …

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )