Foto: NASA, ESA a M. Kornmesser (ESA / Hubble)

Planéta obieha okolo dvoch hviezd, no jej obežná dráha je jedinečná.

Nie, vedci neplánujú znovu zaradiť Pluto medzi planéty. V súhvezdí zvanom Južný kríž sa však podarilo objaviť zaujímavú planétu. Podobá sa na Jupiter a pre astronómov znamená nádej, že raz podobnú nájdu aj v slnečnej sústave.

Podarilo sa objaviť deviatu planétu slnečnej sústavy?

Vďaka Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu sa podarilo získať doteraz najjasnejšie dôkazy o tom, že v súhvezdí Južného kríža sa nachádza planéta, ktorá vedcom dodáva nádej, že podobná sa možno nachádza aj v našej slnečnej sústave. Ak by tak bolo, mohla by sa stať deviatou planétou. Ako informuje portál NASA, planéta dostala pomenovanie HD 106906 b, niektorí ju však už teraz nazývajú Planéta deväť.  Krúži po obežnej dráhe okolo dvoch vlastných hostiteľských hviezd a nachádza sa 336 svetelných rokov od Zeme.

Podľa astronómov sa planéta svojou hmotnosťou blíži k jedenásťnásobku hmotnosti Jupitera a pohybuje sa pomerne ďaleko od hostiteľských hviezd. Vzdialenosť medzi hostiteľskými hviezdami a planétou je približne 730-krát väčšia ako vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom. Obehne okolo nich len raz za približne 15 000 rokov a väčšinu času sa pohybuje niekoľko stoviek svetelných rokov od nich. Ide o prvý prípad, kedy sa vedcom podarilo nájsť planétu s takouto zvláštnou obežnou dráhou.

Vanessa Bailey, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Podľa odborníkov je planéta HD 106906 b dôkazom toho, že deviata planéta skutočne môže niekde v našej slnečnej sústave existovať a možno ju stačí len nájsť. Čo sa tejto planéty týka, vedci majú zatiaľ viac otázok ako odpovedí. Zaujíma ich napríklad, ako planéta vznikla, ako sa vyvíjala a prečo sa dostala do takejto bizarnej konfigurácie oproti svojim hostiteľským hviezdam.

Planéta má mimoriadne zvláštnu obežnú dráhu

Jedna z teórií hovorí, že planéta sa pôvodne formovala blízko hostiteľských hviezd, avšak ich gravitačné pôsobenie ju z miesta vypudilo skôr, ako sa stihla stabilizovať obežná dráha planéty. Planéta však predsa len na obežnej dráhe ostala, aj keď vo veľkej vzdialenosti a nestala sa blúdivou planétou, píše portál Unilad.

Planétu sa prvýkrát podarilo objaviť ešte v roku 2013 vďaka teleskopom v Čile, vedci však o nej mali len veľmi málo informácií. O tom, ako vyzerá obežná dráha planéty nevedeli takmer nič. Vďaka údajom nazhromaždeným v priebehu 7 rokov a vďaka Hubblovmu vesmírnemu teleskopu sa im však konečne podarilo vytvoriť si o HD 106906 b lepší obraz. Ďalším krokom je získať čo najväčšie množstvo údajov o planéte a jej hviezdach za pomoci vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba, informuje štúdia publikovaná v časopise The Astronomical Journal.

Uložiť článok

Najnovšie články