Foto: Unsplash

Bali je exotickým rajom celej planéty. Čo všetko o tomto ostrove viete?

Indonézsky ostrov Bali ani zďaleka nepatrí medzi najväčšie ostrovy tejto krajiny. Rozhodne je však jeden z najznámejších a to najmä pre cestovný ruch, ktorý sa v tomto exotickom raji rozvinul na veľmi vysokú úroveň. Čo všetko o tomto raji na Zemi viete? Tieto zaujímavosti zo známeho ostrova vás možno prekvapia. 

Turistický boom

Pred 100 rokmi bol ostrov Bali neznámym miestom Indonézie. Ešte i pred 50 rokmi ho poznal len málokto. Otvorením medzinárodného letiska v roku 1970 sa však všetko zmenilo a na ostrove začalo turistov pribúdať. Z troch hotelov, ktoré na Bali existovali, ich tu dnes nájdete snáď i stovky. Cestovný ruch sa stal najvýznamnejším hospodárskym odvetvím a predstavuje 80% príjmov ostrova.

Foto: Jannes Glas (Unsplash)

Pozor na psie mäso

Pre obyvateľa Európy či Severnej Ameriky nepredstaviteľná záležitosť. Pre obyvateľov južnej Ázie úplne bežný pokrm. Nelichotivý obraz ostrova Bali buduje predaj psieho mäsa a hrozné podmienky, ktoré sprevádza tento druh obchodu. Podľa štatistík austrálskej organizácie Animals Australia miestni obyvatelia naservírujú turistom až 70-tisíc psov ročne, často bez ich vedomia. Na jedlo si teda treba na Bali dávať pozor a najlepším riešením je siahnuť po vynikajúcej miestnej vegánskej kuchyni.

Foto: Deonny Rantetandung (Unsplash)

Čierne pláže

Na tak exotickom ostrove akým je Bali, by ste zrejme čakali priezračnú vodu a krásne pláže s bielym pieskom. A veru ich tu i nájdete, no na niektorých miestach na vás čaká celkom iná zaujímavosť. Sú nimi pláže s čiernym pieskom, akou je napríklad i pláž Soka. Do čierna sfarbený piesok je dôsledkom sopečnej činnosti. Ak sa na takejto pláži ocitnete, potom si môžete byť istý, že kedysi sa pod vašimi nohami tiekla i sopečná láva. Ďalšie úžasné pláže tohto ostrova nájdete v našom staršom článku.

Tembok Bali Spa Resort : Black Beach

Nevychované opice

Bali je okrem raja pre ľudí rajom i pre opice, konkrétne makaky. Tieto na pohľad milé zvieratá boli kedysi (pre mnohých i dnes) na Bali posvätnými bytosťami a miestni obyvatelia im dokonca stavali i chrámy. Makakom však zrejme stúpla sláva do hlavy, pretože sa v súčasnosti správajú dosť drzo. V turisticky frekventovaných oblastiach sa totiž neboja návštevníkov ostrova okrádať. Kabelky, mobily, kľúče či jedlo, to všetko končí v rukách týchto milých opíc a vedzte, že naspäť ich dostanete len veľmi ťažko.

Foto: Timo Wagner (Unsplash)

Najdrahšia káva sveta

Ak patríte k milovníkom kávy, potom si okrem dovolenky na Bali našetrite i na najdrahšiu kávu sveta. Nájdete ju totiž práve na Bali (i iných Indonézskych ostrovoch). Káva Kopi Luwak, ktorú poznáte skôr ako „cibetkovú kávu“, je tradičnou miestnou špecialitou. Najdrahšia káva pritom pochádza z čriev cibetky (cicavec), ktorá požiera celé kávové zrná a vo svojom žalúdku ich obohatí o proteázu, vďaka ktorej získavajú kávové zrná jemnejšiu obľúbenú chuť.

Foto: Artem Bali (Unsplash)

Len štyri krstné mená

Wayan, Made, Nyoman či Ketut. To sú najčastejšie krstné mená mužov i žien na ostrove Bali. V minulosti sa totiž s výberom mien pre dieťa miestni obyvatelia veľmi netrápili. Už dávno pred narodením vedeli, ktoré z týchto štyroch mien svojmu potomkovi dajú. Wayan totiž znamená prvorodený(prvorodená), Made druhorodený (druhorodená), Nyoman je tretie dieťa v poradí a Ketut zas štvrté.

Foto: Artem Bali (Unsplash)

Koralový trojuholník

Prečo sa vlastne Bali stal cestovateľským rajom? Okrem exotiky a krásnych pláží ponúka i nádherné koralové pobrežie. Nachádza sa totiž v oblasti nazývanej Koralový trojuholník, čo je oblasť, ktorá pokrýva väčšinu Indonézie, Malajziu, Filipíny či Papua Novú Guineu. Práve ostrov Bali tvorí jeden z vrcholov tohto pomyselného trojuholníka.

Foto: Wikimedia

Brúsenie zubov

Tradíciou a starým zvykom na ostrove Bali (i v iných častiach Indonézie) je opilovanie zubov, ktoré je bolestivé a samozrejme trvalé. Rituál je spätý so vstupom do dospelosti. Po podstúpení tejto tradície sa muž či žena môžu navzájom zosobášiť, stávajú sa plnou súčasťou spoločnosti a vstupujú do skutočného dospelého života. Pri rituály je do ostra zbrúsených vždy 6 predných zubov. Zvyk dodnes pretrváva najmä na vidieku, no pomaly sa zo spoločnosti vytráca.

Bali, tropický klenot medzi viac ako 17-tisíc indonézskymi ostrovmi však ukrýva oveľa viac, ako sme vám dnes predstavili. Na Bali vás so sebou v najbližšom Cestovateľskom kine vezme Michaela Struhárová a prezradí vám, to čo sme my už nestihli. Vyplavte sa spolu s ňou na miesto, kde je zjednávanie národným športom a kde vás usmievaví miestni domorodci s radosťou strhnú do konverzácie, precestuje spoločne údolia tvarované ryžovými terasami, posvätné sopky, najkrajšie chrámy, pláže i vlny, ktoré milujú surferi z celého sveta.

Cestovateľské kino: Bali (Michaela Struhárová)

12. jún – Košice, Kino Úsmev

Lístky na premietanie v Košiciach sú dostupné na tomto odkaze.

26. jún – Bratislava, KC Dunaj

Lístky na premietanie v Bratislave sú dostupné na tomto odkaze.

Foto: Cestovateľské kino

Pozri aj: Chrámy v oblakoch či najdlhší kaňon Európy. 10 miest, ktoré by ste nemali pri návšteve Grécka vynechať

Príbehy
0
Komentovať (0)