Foto: Rafał Wojczal (flickr.com), wikimedia.org

Poľsko si vlastnoručne ničí posledný kúsok európskeho nížinného pralesu.

Bielovežský prales, nachádzajúci sa vo východnom Poľsku na hraniciach s Bieloruskom, je posledným pozostatkom panenského pralesu, ktorý v minulosti pokrýval takmer celú nížinnú Európu. Oblasť nachádzajúca sa v zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorá je domovom najväčšieho európskeho cicavca – zubra a ďalších 20-tisíc živočíšnych druhov, nám však mizne pred očami. A to rukou človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napriek obrovskému celoeurópskemu významu i mieste na prestížnom zozname UNESCO sa v Bielovežskom pralese ťaží drevo. Nejde o žiadnu nelegálnu čiernu ťažbu, ale o rozhodnutie poľskej vlády, ktorá navzdory protestom verejnosti, otvoreným nesúhlasom Európskej únie a každého človeka so zdravým rozumom v poslednom kúsku pôvodného pralesa v Európe vyťažila v prvých štyroch mesiacoch tohto roku viac ako 10-tisíc stromov, z ktorých mnohé ďaleko presahovali vek 100 rokov.

Posted by Greenpeace International on Dienstag, 29. August 2017

Posted by Greenpeace International on Dienstag, 29. August 2017

Posted by Greenpeace International on Dienstag, 29. August 2017

Posted by Obóz dla Puszczy on Dienstag, 29. August 2017

A ako sa Poľsko vlastne ku tejto ekologickej katastrofe dostalo? Za všetko môže nový zákon, ktorý v podstate zrušil akúkoľvek kontrolu nad výrubom stromov na súkromnom pozemku či v lesoch patriacich štátu. Od začiatku roku teda Bielovežský prales pomaly, ale isto mizne z povrchu zeme, čo sa nepáči najmä aktivistom, ochranárom, ale ani širokej verejnosti. Mierové protesty aktivistov z hnutí Greenpeace Poland a Wild Poland, ale i ľudí ktorí prišli do Poľska z rôznych kútov Európy, trvajú priamo na miestach ťažby už niekoľko mesiacov, počas ktorých sa i v poľských mestách zorganizovalo niekoľko protestných pochodov (vo Varšavských uliciach protestovalo viac ako 5000 ľudí).

_MG_6452
_MG_6311
Piąta blokada wycinki w Puszczy Białowieskiej
Spacer po Puszczy z Wajrakiem

[eng below]Kochane Siostry, Kochani Bracia, niedawno chroniliśmy nasze wody w Standing Rock, teraz nadszedł czas, by…

Posted by Kasia Emilia Bogdan on Samstag, 10. Juni 2017

Cieľom protestov je prinútiť vládu k zastaveniu ťažby dreva v poslednom panenskom pralese nížinnej Európy. Napriek štatútu národného parku i lokalite UNESCO je pod ochranou len 35% z rozlohy pralesa. Do hry navyše vstúpil i nový nezmyselný zákon poľskej vlády, ktorý spustil lavínu bezhlavej ťažby dreva. Aktivisti, ochranári i obyčajný ľudia trvajú na tom, aby Bielovežský prales v Poľsku získal rovnakú ochranu ako v susednom Bielorusku, kde je 100% jeho rozlohy „nedotknuteľným“ územím.

Pozri aj: Brazília ruší Amazonskému pralesu štatút nedotknuteľného územia. V jeho srdci chce rozpútať novú zlatú horúčku

greenpeace.orgfoeeurope.org
Uložiť článok

Najnovšie články