Foto: Pixabay

Milovníci psov versus milovníci mačiek. Domáci miláčikovia rozdelili svet na dva tábory. Ktoré z týchto zvierat je však bystrejšie?

Mnohí milovníci domácich zvierat sa držia názoru, že mačky a psy nemožno porovnávať. Každý z nich je z iného súdka, majú diametrálne odlišnú povahu a medzi nimi vzájomne nájdeme len veľmi málo styčných bodov. Väčšina psov vás dokáže milovať bezhranične, zatiaľ čo mačky sú samostatnou jednotkou. No ako sú na tom s inteligenciou?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak by sme vychádzali z predpokladu, že viac neurónov v mozgovej kôre automaticky znamená vyššiu inteligenciu, vyhrali by určite psy, ktorí majú v mozgovej kôre viac neurónov než mačky.

Vedci v nedávnej štúdii analyzovali hustotu neurónov v mozgovej kôre u viacerých živočíšnych druhov, s cieľom zistiť, či lovecký inštinkt mäsožravých zvierat súvisí s počtom neurónov.

Psy jednoznačne vyhrávajú

Photo by Krista Mangulsone on Unsplash

Výsledky štúdie naznačujú, že psy pri love koristi  predsa len zapájajú viac neurónov v porovnaní s mačkami. Aby bola však štúdia objektívna, výskumný tím musel brať do úvahy nielen veľkosť mozgovej kôry, ale aj samotnú veľkosť mozgu v porovnaní s veľkosťou tela analyzovaného zvieraťa, teda tzv. encefalizačný kvocient.

Tak sa zdá, že táto štúdia vyvracia výsledky predchádzajúcej štúdie, v ktorej vedci porovnávali hustotu neurónov v kortexe psov a mačiek, pričom prišli k rozličným hodnotám. Mozgová kôra mačiek obsahovala približne 300 miliónov neurónov, zatiaľ čo psy mali len 160 miliónov neurónov.

Photo by Kristin Lopez on Unsplash

V najnovšej štúdii sa však tvrdí, že psi majú v mozgovej kôre takmer 530 miliónov neurónov, zatiaľ čo mačky „iba“ 250 miliónov. Vedci tak na základe analýzy mozgovej kôry osem druhov mäsožravcov (fretiek, mungov, medvedíkov čistotných, mačiek, psov, hyen, levov a medveďov hnedých), prišli k záveru, že psy majú pravdepodobne najviac neurónov zo všetkých mäsožravcov, i keď nemajú najväčší mozog v porovnaní s telom.

Aj korisť musí byť inteligentná

Photo by Fabrizio Frigeni on Unsplash

Vedci doposiaľ predpokladali, že predátor musí mať viac neurónov v mozgovej kôre než ich korisť, avšak to sa im nepodarilo dokázať. Práve naopak, podľa výsledkov štúdie aj korisť musí mať prinajmenšom rovnakú úroveň „mozgovej sily“, aby tak dokázala uniknúť svojmu prenasledovateľovi.

Taktiež v zvieracej ríši neplatí, že čím je živočích väčší, tým má viac neurónov a teda pravdepodobne je i bystrejší. Napríklad medveď hnedý, ktorý je približne desaťnásobne väčší než mačka, má s ňou porovnateľný počet neurónov.

Photo by Amber Kipp on Unsplash

Podľa Herculano-Houzela, účastníka výskumu, väčšie množstvo neurónov u psov nemusí automaticky znamenať, že psy sú inteligentnejší. Je to však znak toho, že sú flexibilnejší a vzniknutý problém sa snažia riešiť z komplexného hľadiska.

Na druhej strane mačky majú svoj svet. Možno práve preto stále pre vedu ostávajú istou záhadou. Sú to tvory, ktoré je len veľmi ťažko pochopiť. To vám snáď potvrdí každý majiteľ mačiek.

Pozri aj: Prečo mačky nosia pred dvere mŕtve zvieratá?

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články