Foto: Pixabay.com

Petra Sušaninová / / News
Aj na vás nepríjemne doliehajú dni, kedy sa mení čas z letného na zimný a naopak?

Poliaci sa s touto nepríjemnosťou možno už čoskoro vyrovnajú po svojom. Zmenu času, ktorá sa deje vždy dvakrát do roka, sa rozhodli jednoducho zrušiť. Zmena zákona už bola oficiálne navrhnutá a prebehlo aj prvé čítanie v parlamente v rámci legislatívneho postupu.

Napriek tomu, že v Poľsku sa nedá hovoriť o jednotnom politickom systéme, v tomto smere nastala zvláštna jednomyseľná zhoda. Návrh zákona si získal jednoznačnú podporu a momentálne sa chystá druhé čítanie v parlamente. Navrhovatelia sú si istí, že s návrhom zmeny sa im podarí uspieť.

Návrh zákona podporujú napríklad argumentom, že meniť čas dvakrát do roka spôsobuje ľuďom zdravotné problémy a výhodné to nie je ani pre ekonomiku. „Posun času môže viesť k rozladeniu biologických hodín. To môže spôsobiť nie len výkyvy nálad, ale napríklad aj problémy so spánkom. Zvyšuje sa riziko infarktu a nehôd na cestách,“ hovorí Bronislaw Karasek, člen poľskej Ľudovej strany, ktorý je za návrh zákona zodpovedný.

pexels.com

Okrem toho, posun času dvakrát za rok spôsobuje problémy v ekonomickej sfére, k šetreniu energie totiž dochádza len v minimálnej miere. Zmena zákona by však neostala úplne bez problémov. Zmene času sa budú musieť prispôsobiť aj niektoré počítačové systémy, možno bude dokonca potrebný nový softvér a operačný systém. Viceprezident poľskej Komory pre informačné technológie a telekomunikácie, Wieslaw Paluszynski, sa k návrhu vyjadril nasledovne: „Zmena bude mať dopad na každú osobu a každú jednu inštitúciu. Začne to hodinkami, smartfónmi a počítačmi a skončí pri komplexných industriálnych systémoch, ktoré majú na starosti napríklad riadenie potrubí.“

Pokiaľ bude zmena zákona u našich poľských susedov schválená, problémom bude aj synchronizácia s ostatnými krajinami v rámci Európskej únie, najmä so susednými krajinami na juhu. Nemecko je totiž pre Poľsko najväčším obchodným partnerom.

Aký by bol váš postoj k tomu, keby sa podobná zmena plánovala aj na Slovensku? Má na vás zmena času z letného na zimný a naopak, zo zimného na letný nejaký dopad?

Pozri aj: V Antarktíde vznikla diera väčšia, ako je rozloha Českej republiky. A nikto netuší prečo

telegraph.co.uk
0
Komentovať (0)