Podzemné divy sveta, ktoré ukrývajú tie najkrajšie, ale aj najtemnejšie miesta našej planéty (1.časť)

thekinnears.com

Advertisements

Nie všetky krásy našej Zeme musia byť nutne rovno pred našimi očami. Niektoré si naša planéta dobre ukryla vo svojich útrobách pod zemským povrchom. Početné jaskyne, zlomy, kaňony, či iné priestory tvoria úplne iný svet ako poznáme. To, čo sa tam nachádza, nám dokáže zakaždým vyraziť dych. Pozrite si spolu s nami 25 najúžasnejších podzemných priestorov Zeme, ktoré ukrývajú najhlbšie a najtemnejšie zákutia našej planéty.

Jaskyňa Reed Flute, Čína

Táto 180-miliónov rokov stará jaskyňa v Číne je najnavštevovanejším miestom regiónu Guilin už viac ako 1200 rokov. Názov nesie po špeciálnom druhu rákosia, ktorý rastie v okolí jaskyne (Reed). Ten sa využíva pri výrobe tradičných čínskych fláut. Jaskynný komplex je obrovský a nádherný. Na stenách jaskyne nájdete viac ako 70 rôznych nápisov, básní a cestopisov napísaných atramentom, ktoré pochádzajú z 8 st. n.l..

tripadvisorforall.com
tripadvisorforall.com

Škocjanske jame, Slovinsko

Škocjanske jame tvoria jaskynný systém, ktorý patrí k najvýznamnejším oblastiam štúdia jaskynných systémov vo vápenci na svete. Ukrýva viac než 5 kilometrov podzemných priestorov za miestami hlbokých až 200 metrov, s mnohými vodopádmi a inými prírodnými krásami. Taktiež tu boli nájdené dôležité archeologické nálezy, ktoré potvrdzujú, že ľudia jaskynný systém obývali od 10 tisícročia p.n.l. v podstate až do modernej histórie. Najzaujímavejší a súčasne najdesivejší je pohľad na miesto, kde rieka Reka mizne v závere Veľkej doliny do hĺbky 160 metrov do útrob jaskyne.

makelearn2014.mfdps.si
makelearn2014.mfdps.si

Vnútro vulkánu Thrihnukagigur, Island

Tento podpovrchový priestor je od predchádzajúcich celkom iný. Odvážili by ste sa vstúpiť do vnútra sopky? Nemusíte sa báť, tento vulkán je už celých 4000 rokov neaktívny, no i tak sa jedná o spiacu sopku, ktorá sa v budúcnosti môže zmeniť na ničivý kráter chrliaci lávu. Tento kráter vám však ponúkne dychvyrážajúci pohľad na to, ako to v takej sopke vyzerá. Do jeho vnútra by sa zmestili vedľa seba 3 basketbalové ihriská, ale dostali by ste sem aj sochu slobody.

wanderingjustin.com
wanderingjustin.com

Mauzóleum Prvého cisára dynastie Qin, Čína

Kým sa vrátime k jaskynným priestorom, spomenieme si ešte jednu zaujímavosť, ktorú vytvoril človek. Jedná sa o priestor postavený 76 metrov pod hrobkou prvého cisára dynastie Qin, Qin Shi Huang. Mauzóleum bolo postavené v 3.st. p.n.l. a ukrýva obrovskú armádu sôch vojakov v ľudskej veľkosti, ktorá sprevádza cisára posmrtným svetom. Viac sme vám už v minulosti písali v článku 9 najtajomnejších pamiatok ľudskej histórie, ktoré nám tu zanechali naši predkovia.

khanacademy.org
khanacademy.org

Poço Encantado, Brazília

Poço Encantado sa nachádza v blízkosti národného parku Chapada Diamantina, ktorý sa neoficiálne nazýva aj Brazílsky stratený svet. Jedná sa o zatopený jaskynný systém. Slnečné lúče, ktoré dopadajú na vodnú hladinu, vytvárajú prekrásne farebné divadlo. Vodu totiž osvetlia tak, že je možné vidieť až 60 metrov pod hladinu, na samotné dno. Tu sa nachádza úplne iný svet ako poznáme. Tento jav je najlepšie pozorovateľný každoročne od apríla do septembra.

thousandwonders.net
thousandwonders.net

Soľné bane v Turde, Rumunsko

Opäť sa vraciame k priestorom, ktoré vybudoval človek. Soľné bane pri rumunskom meste Turda mali v minulosti naozaj široké využitie. Najskôr sa priestory využívali pre uskladnenie syra, ktorý tu získal výnimočnú chuť a slanosť. Počas druhej svetovej vojny slúžil priestor ako protiletecký kryt. Samozrejme sa tu dlhé roky ťažila soľ, no od roku 1992 je baňa otvorená pre verejnosť ako zábavný a poznávací park. Podľa rebríčka Bussines Insider je 400 metrov hlboká baňa považovaná za 22. najzaujímavejšiu destináciu našej planéty.

mymodernmet.com
mymodernmet.com

Podzemná rieka Puerto Princesa, Filipíny

Puerto Princesa je 24 kilometrov dlhá podzemná rieka vo Filipínach. V roku 2010 vedci zistili, že sa pod ňou nachádza aj akési jej druhé poschodie, teda sa v komplexe nachádza aj mnoho vodopádov, ktoré distribuujú vodu do nižších častí jaskynného systému. Nájdete tu aj Taliansku komoru, ktorá sa zaraďuje medzi najväčšie jaskyne sveta. Okolie rieky pokrývajú mnohé vzácne a bohaté ekosystémy. Aj preto bol národný park Puerto Princesa zaradený medzi 7 novodobých prírodných divov sveta.

itsmorefuninthephilippines.com
itsmorefuninthephilippines.com

Pokračovanie na ďalšej strane…Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements