Foto: moviestillsdb.com

Knihy a filmy s vojnovou tematikou sa v posledných rokoch tešia mimoriadnej obľube.

Medzi najobľúbenejšie filmy patria napríklad Dunkirk z roku 2017, Železné srdce z roku 2014, ale aj klasika z roku 1998, Zachráňte vojaka Ryana. Tento film však predčil všetky očakávania a prekonal dokonca aj spomínaného vojaka Ryana.

Prekoná dielo film Zachráňte vojaka Ryana?

Zachytiť vojnové hrôzy nie je vôbec jednoduché a ten, kto vojnu nezažil na vlastnej koži, si môže len ťažko predstaviť, aké je to strašné. Filmový svet však prekypuje talentovanými režisérmi a hercami, vojnové nešťastia, bitky i víťazstvá nám preto detailne priblíži nejeden dobrý film. Medzi tie najlepšie vojnové filmy sa zaradila napríklad aj klasika z roku 1998, Zachráňte vojaka Ryana. Film si získal srdcia mnohých divákov, no ako informuje portál LAD Bible, do kín už čoskoro dorazí film, ktorý vojaka Ryana prekoná.

Film s názvom 1917, ktorý vznikol pod taktovkou režiséra Sama Mendesa, sa začne v amerických kinách oficiálne premietať od 25. decembra, teda už čoskoro. Zvyšok sveta sa premiéry dočká až 10. januára v roku 2020. Zdá sa však, že sa máme na čo tešiť, kritici sú totiž z filmu nadšení.

Film vyobrazuje príbeh dvoch britských vojakov, Schofielda (hrá ho George MacKay) a Blakea (Dean-Charles Chapman). Vojaci sú poverení zdanlivo nesplniteľnou úlohou – majú doručiť správu, ktorá ich spolubojovníkov upozorní na to, že sa ženú do pasce.

Kritici nešetria slovami chvály

Dej sa odohráva počas operácie s názvom Alberich na severe Francúzska a zdá sa, že osud vojakom skutočne nepraje. Schofield a Blake sú pod časovým tlakom a musia prejsť cez nepriateľské územie, aby zachránili životy 1 600 mužov britského bataliónu, ktorého členom je aj Blakeov brat.

Zaujímavý je nielen dej filmu, ale aj jeho herecké obsadenie. Vo filme si totiž zahrajú nielen MacKay a Chapman, ale aj herci ako Mark Strong, ktorého poznáte z KingsmanaSherlocka Holmesa, Andrew Scott, ktorý si zahral v diele Fleabag, Richarda Maddena, ktorý účinkoval okrem iného aj v Hrách o tróny či Benedicta Cumberbatcha, ktorého poznáte napríklad z filmu Doctor Strange či ako hlavnú postavu zo seriálu Sherlock.

Ako sme spomínali, kritici sa k dielu vyjadrujú naozaj pozitívne. Napríklad, Peter Bradshaw sa v recenzii pre The Guardian vyjadril, že vyobrazenie nočnej mory prvej svetovej vojny v podaní Sama Mendesa je odvážne, no úžasné. Leah Greenblatt zas pre Entertainment Weekly napísala, že film vtiahne diváka do deja natoľko, že sa od neho jednoducho nedokážete odtrhnúť a každým kúskom mysle vníma krutý hlad, zablatené kroky a zvuk páliacich zbraní. Vyzerá to teda, že žáner vojnových filmov už čoskoro doplní snímka, ktorá bude prepisovať rekordy. A nasvedčujú tomu nielen prvé reakcie uznávaných filmových kritikov, ale aj oficiálny trailer, ktorý si môžete pozrieť vyššie.

LAD Bible
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )