Foto: Paramount

Pri zmienke o filmoch s vojenskou tematikou si určite spomeniete hneď na niekoľko slávnych filmov.

Napríklad film Olovená vesta, Čata, či Zachráňte vojaka Ryana. Práve posledný zo spomenutých bol na stránke Ranker vymenovaný za najlepší vojnový film všetkých čias. Vyzerá to tak, že tvorcom filmu sa podarilo nájsť ideálny podiel medzi násilím, krvavými scénami, sentimentom a drámou, vďaka čomu vytvorili v roku 1998 dielo, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najlepší vojnový film všetkých čias

Pre mnoho ľudí by film pokojne mohol skončiť aj po desiatich minútach, keďže často si práve úvodnú časť zapamätáme najviac. Keby sme však vypli film hneď po tom, ako sa vojsko vylodilo na pobreží Normandie, nikdy by sme nevideli scénu, v ktorej má vojak Jackson svoj pamätný monológ pri veži nasledovaný epickým odchodom z tohto sveta.

Nie je žiadnym prekvapením, že vďaka množstvu hlasov sa film prepracoval na popredné priečky. Hneď po ňom nasledujú v rebríčku filmy Olovená vesta, Apokalypsa, Čata a prvú päťku uzatvára film Bratstvo neohrozených. Hádam žiaden iný filmový žáner nezachytí celú škálu emócií v 90 minútach tak verne, ako práve vojnové filmy. Pri takýchto filmoch sa aj zasmejete, aj si poplačete, budete peniť od zlosti a zúfalstvo vás pri niektorých scénach doslova dvihne zo stoličky. Nevyhnete sa smútku, ale potešia vás aj momenty šťastia.

Podobne ako vo filme Dunkirk, ktorý sme mali možnosť vidieť v kinách tento rok, aj scény vo filme Zachráňte vojaka Ryana obsahujú mnoho momentov, ktoré boli inšpirované skutočnými udalosťami. Dej Spielbergovho diela oceneného aj Oscarom sa krúti okolo scenára, v ktorom sú štyria mladí bratia odsúdení prežiť hrôzy vojny. Veľmi podobný príbeh sa v realite odohral pred niekoľkými desaťročiami. Fritz, Bob, Preston a Edward Nilanovci boli štyria bratia žijúci v New Yorku, pôvodom z Írska. Všetci slúžili v armáde počas druhej svetovej vojny a traja z nich zažili aj vylodenie na pobreží Normandie.

Dust off your army greens and head into the fray with the ultimate Saving Private Ryan quiz from ShortList Magazine! http://j.mp/12z6GWL

Gepostet von Saving Private Ryan am Donnerstag, 16. Mai 2013

Traja bratia boli zabití vo vojne, no štvrtý údajne prežil. Spustilo sa po ňom pátranie, aby sa nešťastnej matke z vojny vrátil aspoň jeden zo synov. Edward sa stratil, keď bolo jeho lietadlo zostrelené nad džungľou v Mjanmarsku. Traja zvyšní bratia sa zúčastnili jednej z najkrvavejších bitiek v modernej histórii. Preston Niland padol, keď viedol čatu štvrtej divízie pechoty. Robert Niland bol zabitý vo Francúzsku, v bitke pri dedine Neuville-au-Plain. Fritz, štvrtý z bratov bol inšpiráciou pre postavu vojaka Ryana a verí sa, že práve on prežil. Údajne sa stratil svojej jednotke a ostal za nepriateľskými líniami. Našiel si však cestu do bezpečia a keď sa dozvedel o smrti svojich bratov, vrátil sa loďou k svojej matke.

"Saving Private Ryan" is currently #2 in AMC's list of war movies you'll never forget! Click here and vote for it to be #1: http://j.mp/KvIvRa

Gepostet von Saving Private Ryan am Donnerstag, 31. Mai 2012

Neskôr sa ukázalo, že aj Edward prežil. Bol držaný v japonskom zajateckom tábore, odkiaľ sa však v roku 1945 dostal, a tiež sa vrátil domov. Počas vojny napísal Bob svojej matke srdcervúci list: „Všetci tvoji chlapci sa vrátia bezpečne domov. Neboj sa, vojna čoskoro skončí. Jednu noc budeme opäť všetci spolu a bude sa zdať, že to všetko bol len sen.“

Pozri aj: 10 filmov o 2. sv. vojne, ktoré boli tak realisticky natočené, že ich veteráni nedokázali pozerať

ladbible

Najnovšie články