Foto: Sony Pictures Releasing UK

V súčastnosti má mnoho ľudí tendenciu zabúdať na históriu, preto sme sa rozhodli vytvoriť rebríček klasických vojnových filmov.

Pokiaľ vám história veľa nehovorí, odporúčame vám ich zhliadnuť. A pokiaľ o nej aj čo to viete, tiež nič nestratíte ak ich zahliadnete. Máme tu Deň víťazstva nad fašizmom. Pokiaľ ho teda chcete osláviť za pomoci kultúrneho zážitku, výber týchto filmov je ideálny spôsob, ako to urobiť.

Napínavé vojnové filmy

Na niektoré z týchto filmov sa nedokázali pozerať ani samotní veteráni. Niektoré, ako je tomu v prípade Tarantinovych Nehanebných bastardov, sú mierne pritiahnuté za vlasy. Stále však reflektujú vtedajšie rozpoloženie ľudí, ako celkovú náladu, ktorá vo svete panovala.

Choď a pozeraj sa

ČSFD: 84 %
IMDB: 8,2/10

Vojnový film, ktorý získal cenu Fipresci, bol natočený režisérom Klimovom a vznikol podľa novely od Alesa Adamoviča. Jedná sa o skutočnú udalosť z Bieloruska, kde Nemci nariadili vypálenie šesťsto dedín. Projekt sa nazýval Spálená zem. Hlavnou postavou je chlapec menom Fjora, ktorý má nevinnú túžbu stať sa vojakom pre partizánov. Počas deja zažíva hrôzy vojny, ktorá ho mení na dospelú trosku a postupne z neho vysáva naivnú mládeneckú dušu.

Napola

ČSFD: 78 %
IMDB: 7,4/10

Napola je film o mladíkovi menom Friedrich, ktorý pochádza z chudobných pomerov. Túži však v živote uspieť a niekam to dotiahnuť. Pri tejto snahe uplatňuje svoju vášeň pre box. Jedného dňa ho objaví nacistický učiteľ Vogler, ktorý ho narukuje na elitnú školu zvanú Napola. Tam vtĺkajú mladým študentom nacistickú ideológiu a trénujú ich na elitných bojovníkov. To, či sa Friedrich nechá zlákať na cesty ideológie, zistíte sami, ak nahliadnete do filmu.

Zachráňte vojaka Ryana

ČSFD: 89 %
IMDB: 8,6/10

V prípade, že si spomenieme na pojem vojnový film, hneď sa nám vyobrazia dva kultové filmy a to Čata a dielo Zachráňte vojaka Ryana. Čo sa však týka druhej svetovej vojny, jednoznačne do tohto zoznamu musíme zahrnúť dielo Zachráňte vojaka Ryana, pretože tento film je považovaný za vôbec najrealistickejšie vyobrazenie druhej svetovej vojny. Výborný režisér a herecké obsadenie nám už dopredu ponúkajú vynikajúci zážitok.

Stalingrad

ČSFD: 53 %
IMDB: 5,6/10

Film Stalingrad musíte vidieť práve preto, že je odlišný od ostatných vojnových filmov tejto doby a to tým, že je natočený z iného uhľu pohľadu. Vo väčšine filmov o druhej svetovej vojne je vojna znázornená očami mladého nevinného človeka alebo niekoho, kto je uväznený v tábore smrti. V tomto sa Stalingrad práve vyníma nad inými filmami svojej doby. Celý dej je vyobrazený očami nemeckého vojaka Hansa. Ak si film pozriete, zaručujeme vám, že získate istý nadhľad nad okolnosťami a pochopíte, že zložité obdobie zanechalo nemalé stopy na každom jedincovi.

Horalka

ČSFD: 83%
IMDB: 7,9/10

Autentické dielo Horalka je natočené podľa knihy od Alberta Moraviu. Režisér de Sico stvárnil vojnu z dvoch uhlov. Z pohľadu Cesiri, vdovy, ktorá pred vojnou uteká do hôr a tiež z hľadiska samotnej vojny, ktorá pôsobí natoľko naturalisticky ako aj samotná kniha. Herečka Sophia Loren za znázornenie hlavnej úlohy dostala Oscara. Najväčším zážitkom je však sledovanie postáv, ktoré sú ochotné urobiť všetko preto, aby prežili.

Čierna kniha

ČSFD: 82 %
IMDB: 7,8/10

Paul Vehoeven sa vracia ku svojmu holandskému pôvodu v diele Čierna kniha. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Nacisti počas druhej svetovej vojny okupujú mesto Hagg. Hlavná postava, speváčka, Rachiel Stein, sa snaží opustiť svoju rozbombardovanú skrýšu. Pripája sa k povstalcom proti Nemecku. Tí majú za úlohu dostať z vezenia svojich prívržencov. K tomu, aby sa im to podarilo, potrebujú, aby sa Rachel zahrala na dôstojníka SS. Situácia sa vo chvíli skomplikuje a Rachel obviňujú nakoniec obidve strany.

Odpor

ČSFD: 74 %
IMDB: 7,2/10

Píše sa rok 1941 a nacisti sa snažia vo východnej Európe odvliecť obrovské množstvo židov. Po tom, čo sa trom bratom (Danielovi Craigovi, Lievovi Schreiberovi a Jamiemu Bellovi) podarí úspešne ujsť, nachádzajú útočisko v hustom lese. Toto miesto poznajú už od svojho detstva. Neskôr sa dostávajú do konfliktu, v ktorom ide zo začiatku len o prežitie. Príbeh je najmä o rodine, cti a o snahe vydržať, kým nepríde vykúpenie.

Vzdialený most

ČSFD: 83 %
IMDB: 6,5/10

Režisér Richard Attenborough znázorňuje vojenské udalosti z perspektívy spojencov. Jeho dielo sa stáva kultovým aj vďaka vynikajúcemu obsadeniu. Nechýba tu ani jeden významný herec z tých, ktorí boli v priebehu sedemdesiatych rokov na výslní. Medzi nimi by sme mohli menovať Roberta Redforda, Jamesa Canna, Seana Conneryho, Anthonyho Hopkinsa, Michaela Caina, Laurenca Oliviera či Gena Hackmana. Príbeh sa odvíja od najväčšieho fiaska, ktorého sa spolkové mocnosti mohli dopustiť. Išlo o projekt Market Garden, v ktorom sa anglická armáda snažila prejsť do Nemecka cez Holandsko. Nerátali však so zložitým priechodom medzi kanálmi a taktiež s tým, ako sa dostanú k svojim zásobám. V podaní autora sa striedajú ukážkové vojnové zábery so sekvenciami poskladanými z menších príbehov.

Kellyho hrdinovia

ČSFD: 76 %
IMDB: 7,7/10

Film Kellyho hrdinovia je trochu iná šálka kávy ako vyššie spomenuté snímky. Aj napriek vojenskej tematike je poňatý veľmi humorne. Táto snímka je najväčšou klasikou žánru vojnovej komédie. Každý jeden charakter v príbehu je výnimočný a zasiahne nás priamo tam, kam má. Po vzhliadnutí budeme zvláštnym spôsobom spomínať ešte aj na najmenej výrazné postavy. Hlavnú postavu Kellyho stvárňuje Clint Eastwood a vedľajšiu postavu Oddballa Donald Shuterland.

Most cez rieku Kwai

ČSFD: 86 %
IMDB:  8,2/10

Tí z vás, ktorí nevideli toto dielo ocenené siedmimi Oskarmi, by to mali rýchlo napraviť. Verte, že to neoľutujete. Dej sa odohráva v juhovýchodnej Ázii, kde sa Japonci spoločne s anglickými väzňami snažia vybudovať most, ktorý je zo strategického hľadiska pomerne dôležitý. Vo chvíli budovania však vzniká nasledujúci morálny problém. Keď bude most dokončený, spojenci utrpia veľké škody. Preto by bolo vhodné premýšľať nad tým, či by nebolo lepšie stavbu pozastaviť. Väzni, ktorí most stavajú, sa taktiež rozdelia do dvoch táborov – na tých, ktorí most stavať chcú a tých, ktorí sú proti.

Nepriateľ pred bránami

ČSFD: 82 %
IMDB: 7,6/10

Dej filmu sa odohráva na konci roku 1942 v už takmer zničenom Stalingrade, ktorý prevažne ovládajú Nemci. Vasilij Zajcev je vynikajúci sovietsky ostreľovač a rýchlo sa stáva postrachom nemeckých vojakov a dôstojníkov. Proti nemu je nasadený major König s cieľom zabiť ho. Americký film z roku 2001 je inšpirovaný rovnomennou knihou amerického historika Williama Craiga. Vo filme sa môžete tešiť na výborné hviezdne obsadenie a strhujúci a pútavý dej.

Život je krásny

ČSFD: 88 %
IMDB: 8,6/10

Taliansky film z roku 1997 je od režiséra Roberta Benigniho, ktorý v ňom stvárnil tiež hlavnú úlohu. Film opisuje situáciu židov vo fašistickom Taliansku a opisuje príbeh Žida Guida Oreficeho, ktorý musí vymyslieť, ako pomôcť svojej rodine počas jej zajatia v nacistickom koncentračnom tábore. Silný príbeh o láske otca k synovi, ktorý ho za každú cenu chce uchrániť od krutej reality života v tábore smrti. Film bol nominovaný na sedem Oscarov, pričom získal tri ceny v kategóriách najlepší herec (Roberto Benigni), najlepšia hudba a najlepší cudzojazyčný film.

Valkýra

ČSFD: 82 %
IMDB: 7,1/10

Americký historický thriller bol natočený roku 2008 a je zasadený do obdobia nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny. Film opisuje situáciu, ktorá sa uskutočnila 20. júla 1944, kedy bol spáchaný atentát na Adolfa Hitlera nemeckými dôstojníkmi a následnú Operáciu Valkýra zameranú na prevzatie moci v krajine. Film režíroval Bryan Singer a v hlavných úlohách môžete vidieť napríklad Toma Cruisea ako plukovníka Clausa von Stauffenberga, jednu z kľúčových postav spiknutia.

Nehanební bastardi

ČSFD: 86 %
IMDB: 8,3/10

Tento film sa síce veľmi nedrží histórie, no o to lepšie vykresľuje obdobie druhej svetovej vojny. Brad Pitt hrá vodcu skupiny židovských amerických vojakov vo Francúzsku, ktorých úlohou je zabiť čo najviac nacistov, ako je len možné. Film má viacero skvelých postáv, za všetkých môžeme tiež spomenúť napríklad Christopha Waltza, ktorý stvárnil nacistu Hansa Ladu. Vo filme sú neuveriteľné akčné scény, preto si ho diváci tak veľmi obľúbili.

Schindlerov zoznam

ČSFD: 92 %
IMDB: 8,9/10

Podstata filmu je predovšetkým o holokauste, dráme, ktorá je založená na skutočných udalostiach. Rozpráva príbeh továrnika Oskara Schindlera (Liam Neeson), ktorý prichádza v roku 1939 do Krakova, aby využil lacnú židovskú pracovnú silu neďalekého geta. Oskar má zálusk na získanie továrne, a tak uzatvára dohodu na odkúpenie. Vo svojej továrni necháva pracovať Židov. Ku koncu vojny sa správa Tretej ríše rozhodla presunúť všetkých krakovských Židov do Osvienčimu. Schindler tomu chce zabrániť za každú cenu a zachrániť čo najväčší počet ľudí. To sa mu po dlhej a strastiplnej ceste podarí aj napriek risku, že mohol byť odsúdený ako vojnový zločinec.

Pozri aj: Žil v korunách stromov a živil sa tým, čo ulovil. Skutočný príbeh židovského chlapca, ktorý tri roky utekal pred nacistami

imdb.com,timeout.com
0
Uložiť článok
Komentovať