Foto: TASR - Michal Svítok

Michal Blaško / / Lokál
Jána a Martinu si prišli uctiť tisícky ľudí.

Vo viac ako dvadsiatich miestach na Slovensku a viacerých európskych mestách sa v piatok po 17.00 h začal smútočný pochod za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú. Tisíce ľudí, ktorí ohlásili záujem zúčastniť sa na spomienkových stretnutiach, si chcú uctiť pamiatku tragicky zosnulých mladých ľudí, rovnako chcú svojou účasťou dať najavo žiadosť o dôkladné vyšetrenie bezprecedentného prípadu v dejinách Slovenska.

Organizátori bratislavského spomienkového pochodu „Nechceme späť 90-te! Pochod za Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú“ vyzvali ľudí, aby ich motívom zúčastniť sa nebol hnev, ale smútok, odhodlanie a láska. „Aby dnes na pochod prišli ako občania, ktorí sa chcú postaviť za slobodu a slušnosť. Ktorí s vyrovnanou tvárou ukážu, že im záleží, aby Slovensko bolo dobrou a poctivou krajinou, kde sa takéto veci nedejú,“ uviedli Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy a ostatní organizátori bratislavského podujatia, zdôrazňujúci apolitický, občiansky charakter akcie. Svojou prítomnosťou sa ju rozhodol podporiť aj prezident SR Andrej Kiska. Stretnutie sa začalo na Hviezdoslavovom námestí, prítomní sa odtiaľ presunuli na Námestie slobody, kde boli od 18.00 h pripravení rečníci – zástupcovia médií, na pódiu im a myšlienke podujatiu vyjadria podporu aj zástupcovia mimovládneho sektora.

Na rovnaký čas ako bratislavský pochod boli ohlásené spomienkové akcie napríklad v Banskej Bystrici, Košiciach, Dolnom Kubíne, Piešťanoch, Prešove či Skalici, o 18.00 h sa majú stretnúť ľudia i v centre Liptovského Mikuláša či Lučenci, o 20.00 h i v Poprade.

Ohlásené sú tiež spomienkové stretnutia v takmer tridsiatke miest v zahraničí, pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa chystajú si uctiť aj v takých mestách, ako Peking, Dubaj, Vancouver či dánsky Aalborg. Pietu i podporu slušnému Slovensku vyjadria tiež v Paríži, Berlíne, Haagu či Luxemburgu, kde sa stretnú na námestí Jana Palacha.

Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR
Foto: TASR
TASR
0
Komentovať (0)