Foto: SITA/AP

Záchranné služby informovali aj o zhruba 60 zranených.

Aktualizácia 9:02 Na najmenej 18 stúpol počet obetí, ktoré si vyžiadal pondelkový raketový útok ruských okupačných síl na nákupné stredisko v ukrajinskom meste Kremenčuk. Oznámil to v utorok na Telegrame gubernátor Poltavskej oblasti Dmytro Lunin, ktorého cituje agentúra DPA.


Pôvodný text: Raketový útok na nákupné centrum v stredoukrajinskom meste Kremenčuk si vyžiadal najmenej 16 mŕtvych a zhruba 60 zranených. V pondelok v noci to oznámili ukrajinské záchranné služby. V čase, keď centrum, zasiahla raketa, tam bolo podľa prezidenta Volodymyra Zelenského viac ako tisíc ľudí a mnohým z nich sa podarilo utiecť.

V budove po zásahu strelou vypukol požiar, ktorý sa napokon podarilo uhasiť. Záchranári aj v noci prehľadávali trosky. Ukrajina v súvislosti s útokom požiadala o mimoriadne stretnutie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov.

Lídri G7 označili ruský útok v Kremenčuku za vojnový zločin

Lídri skupiny siedmich hospodársky najvyspelejších krajín sveta G7 v pondelok odsúdili raketový útok Ruska na preplnené nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. Označili ho za „ohavný útok“ a „vojnový zločin“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Foto: SITA/AP

Útoky bez rozmyslu na nevinných civilistov podľa predstaviteľov týchto krajín predstavujú vojnový zločin. „Voči ruskému prezidentovi (Vladimirovi) Putinovi a zodpovedným bude vyvodená zodpovednosť,“ uviedli v spoločnom vyhlásení lídri. Tí sú v súčasnosti na summite G7 na zámku Elmau v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil raketový útok v ukrajinskom meste Kremenčuk za „bezočivý teroristický čin“. Útok odsúdili aj OSN a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Ukrajina v reakcii na nedávne ruské útoky voči civilistom žiada mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).