Foto: MIT (Eli Gershenfeld, NASA Ames Research Center)

Tím vedcov z NASA a MIT predstavil možnú revolúciu letectva.

Národný úrad pre letectvo a vesmír v spolupráci s Massachusettskou technickou univerzitou predstavili novú technológiu, vďaka ktorej by lietanie mohlo nabrať úplne nový rozmer. Svoju štúdiu publikovali vo vedeckom časopise Smart Materials and Structures, kde opísali ako postavili celkom nový a inovatívny typ krídla.

Článok pokračuje pod videom ↓

Toto krídlo je vytvorené z tisícov absolútne symetrických kockovitých tvarov, ktoré boli zvarené dokopy a neskôr pokryté polymérovým materiálom. Typickým príkladom polymérového materiálu je polyetylén. Ide o termoplast, ktorého sa každý rok vyrobí viac ako 60 miliónov ton.

Prelomový a funkčný dizajn

Nová technológia tohto krídla mu umožňuje zmeniť jeho fyzický tvar na základe leteckých podmienok a potrieb. Krídlo tak dokáže zvoliť ideálny tvar podľa fázy letu. Krídlo si tak môže zvoliť ten najefektívnejší možný tvar podľa toho, či práve pristáva alebo vzlieta. Podobný koncept už bol demonštrovaný pred rokmi, no tentoraz bol testovaný vo veľkosti krídla jednomiestneho lietadla.

Väčšie krídlo, kratší čas

Pri pôvodnom dizajne trvala zmena tvaru krídla niekoľko minút. Tentoraz sa daný čas vedcom podarilo okresať na 17 sekúnd a to pritom na krídle, ktoré je schopné zdvihnúť do vzduchu lietadlo, do ktorého sa zmestí človek. „Ďalší výskum sľubuje nižšiu cenovú dostupnosť a väčší výkon,“ hovorí výskumník Daniel Campbell z Aurora Flight Sciences pre MIT News.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články