foto: useoftechnology.com

Lukáš Mužla / / Veda
Elon Musk to s Marsom myslí vážne. Tešíte sa na nový domov?

Raketa Falcon 9, patriaca spoločnosti Space X, má za sebou už 33 štartov. Kolonizácia vesmíru je podľa Elona Muska jedinou možnosťou ľudstva na prežitie. Vo svojom najnovšom článku predstavil svetu to, ako by to celé mohlo prebiehať. Plán je to síce odvážny, no rozhodne nie nereálny. A nebude to vôbec nuda.

Podľa Elona Muska sú v budúcnosti ľudstva len dva scenáre. Jedným je, že človek ostane naďalej obyvateľom planéty Zem, čo však skôr či neskôr bude znamenať jeho zánik. Druhou možnosťou je stať sa vesmírnou civilizáciou a medziplanetárnym druhom. Musk má vo výbere z možností jasno. Ako prezradil v septembri 2016, ľudstvo chce v najbližších desaťročiach dostať na Mars. To, ako to vlastne urobiť načrtol vo svojom najnovšom článku v časopise New Space.

SpaceX

Kolonizácia Marsu má hneď niekoľko problémov a otázok, ktoré chce Musk v najbližšej budúcnosti riešiť. Prvým problémom je, že ľudia musia na Mars chcieť ísť sami a nemôže ich o tom presviedčať niekto iný. Strach a obavy zo samotnej niekoľkomesačnej cesty na Červenú planétu chce Musk vyriešiť celkom jednoducho. V dopravných lodiach bude priestor pre cestujúcich nastavený tak, aby sa cítili čo najpríjemnejšie. Bude tu priestor na hry, chýbať nebudú filmové projekcie, prednáškové sály či reštaurácia. Cestovanie na Mars má byť podľa jeho predstáv zábavný výlet.

engadget.com

Ďalším problémom je cena. Musk chce do konca storočia na Marse vybudovať kolóniu s 1 miliónom obyvateľov. To však nebude možné pokiaľ bude cena „cestovného lístka“ dosahovať 10 miliónov dolárov. Cenu sa SpaceX pokúsi zraziť na hranicu 200-tisíc dolárov. Podľa Muska je takáto čiastka prijateľná pre širokú verejnosť a keby sa ju podarilo dosiahnuť, kolonizácia Marsu by bola na dosah.

useoftechnology.com

Cena prepravy na Mars sa dá znížiť len jediným spôsobom, a to opätovným využitím rakiet a nájdenie spôsobu ako vyrobiť palivo priamo na Marse. SpaceX chce, aby jedna dopravná loď bola využitá aspoň 1000-krát, pričom na každý let dokáže poňať 100 pasažierov. A, samozrejme, nebude len jedna. Musk sníva o flotile Mars Colonial, ktorá by mohla pozostávať až zo 100 dopravných vesmírnych lodí.

Spoločnosť SpaceX momentálne pracuje na vývoji technológií, ktoré by z ľudstva spravili medziplanetárny druh. Podľa Muska je možné, že by sa prvé kolonizačné misie Marsu začali asi o 10 rokov. To, či sa skutočne podarí splniť tento sen, ukáže budúcnosť. Muskovi sa však už samotným projektom Falcon 9 podarilo prekvapiť celý svet a všetkých, ktorí jeho slovám spred niekoľkých rokov neverili. Dúfajme teda, že nás v budúcnosti opäť prekvapí a začne tak písať celkom novú kapitolu ľudstva.

Pozri aj: 25 fotografií, ktoré vám ukážu, že Zem je úžasnou, no iba malou bodkou, v nekonečnom vesmíre

iflscience.com
0
Komentovať (0)