Foto: Francisco Goya [Public domain], via Wikimedia Commons/Francisco Goya [Public domain], via Wikimedia Commons

„Vo svete zbavenom ideí vládnu príšery.“ Francesco Goya sa zapísal do dejín ako jeden z najvýznamnejších španielskych maliarov. Pozrime sa na jeho tvorbu, ktorá je autentickým zrkadlom tvrdej doby.

Naposledy sme vám priniesli článok, v ktorom sme vám predstavili vývoj tvorby Vincenta van Gogha. Dnes sa pozrieme na ďalšieho významného maliara, ktorý sa zapísal do histórie tiež veľmi špecifickým štýlom. Takto vyzerajú diela Francisca José de Goyu y Lucientes v priebehu rokov. 

Španielsky maliar Francisco Goya sa narodil 30. marec 1746 v španielskom meste Fuendetodos a začal tvoriť ako štrnásťročný v ateliéri majstra José Luzána Matineza, kopírovaním diel starých majstrov. V roku 1774 sa nedostal na Kráľovskú Akadémiu Svätého Fernanda v Madride. Pokúsil sa o to znova o dva roky neskôr. Opäť však neúspešne. Ani tieto počiatočné neúspechy však Francisca neodradili a naďalej svoju maliarsku techniku zdokonaľoval.

foto: en.wikipedia.org

Už v nasledujúcich rokoch sa dostavil značný úspech. Rýchlo si získal aj priazeň kritikov, napriek tomu, že nikdy nič neidealizoval a nebál sa ukázať skutočnosť takú, aká naozaj je. Je považovaný za posledného starého majstra a zároveň prvého moderného. Veľký vplyv na Goyovu tvorbu mali dramatické udalosti, ktorých bol svedkom. Jeho diela tvoria zrkadlo ťažkej doby, počas ktorej žil. Bol obľúbeným portrétistom španielskej aristokracie. V jeho ranej tvorbe bol tiež cítiť vplyv náboženstva. Portréty začal maľovať až ako 37-ročný.

Postihol ho však nepriaznivý osud, keď kvôli nediagnostikovanej chorobe, v 45 rokoch úplne ohluchol. Po tomto tajomnom ochorení sa Goya stal viac izolovaným a paranoidným, čo môžeme vidieť aj v jeho tvorbe. Začal maľovať diela, ktoré obsahovali temné motívy, ponurý pohľad na ľudstvo, strach zo šialenstva či kritiku chamtivosti šľachty alebo vojny. Typickým príkladom je obraz Saturn devouring his son. Goya umiera vo veku 82 rokov, 16. apríl 1828 vo francúzskom meste Bordeaux.

Dnes sa považuje za jedného z najväčších španielskych umelcov všetkých čias. Pozrime sa teda na jeho tvorbu a ako sa v priebehu rokov vyvíjala.

Obeta Pánovi, 1771

foto: en.wikipedia.org

Dáždnik, 1777

foto: en.wikipedia.org

Muž v garote, pred 1780

foto: en.wikipedia.org

Rodina Dona Luisa ako dieťaťa, 1784

foto: en.wikipedia.org

Nahá Maja, 1790-1800

foto: en.wikipedia.org

Spánok rozumu plodí príšery, 1797

foto: en.wikipedia.org

Oblečená Maja, 1800-1805

foto: en.wikipedia.org

Doska 4: Odvážne ženy, 1811

foto: en.wikipedia.org

Tretí máj 1808, 1814

foto: en.wikipedia.org

Druhý máj 1808, 1814

foto: en.wikipedia.org

Sabat čarodejníc, 1819- 1823

foto: en.wikipedia.org

Saturn požierajúci jedno zo svojich detí, 1819- 1823

foto: en.wikipedia.org

Topiaci sa pes, 1819- 1823

foto: en.wikipedia.org

Autoportrét s doktorom Arrieta, 1820

foto: commons.wikimedia.org
theculturetrip.comtheculturetrip.comen.wikipedia.org, artlistr.com, teraz.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )