boredpanda.com

Poznáte tvorbu svetoznámych majstrov palety natoľko, že si trúfnete určiť, ktoré diela boli ich poslednými? Ak nie, prinášame vám prehľad desiatich posledných diel desiatich známych maliarov.

Mená ako Manet, Monet, van Gogh, či Picasso vám asi netreba nejako obzvlášť predstatovať. Viete ale ako vyzerali posledné diela týchto svetoznámych majstrov palety? Prinášame vám náhľad na 10 malieb, ktoré boli tými poslednými zo štetca svojich autorov.

Claude Monet: Nástenné maľby lekien z roku 1926

Claude Monet, jeden z hlavných francúzskych impresionistov, bol preslávený svojimi štúdiami lekien, ktoré patrili k hlavným motívom zobrazovaných v jeho tvorbe. Pozrite sa na posledné z jeho malieb, ktoré tvoril medzi rokmi 1920 – 1926.

monetartprints.net
monetartprints.net

Vincent van Gogh: Korene stromov (1890)

Za posledné dielo Vincenta van Gogha je často považované dielo Kravy na pšeničných poliach z rovnakého roku, avšak je viac pravdepodobné, že poslednou maľbou autora boli práve Korene stromov, namaľované krátko pred posledným, úspešným pokusom o samovraždu.

vangoghmuseum.nl
vangoghmuseum.nl

Pablo Picasso: Posledný autoportrét (1972)

Je známe, že tento umelec, ktorý preslávil umelecký štýl kubizmus, maľoval veľmi rád a maľoval doslova až do konca svojho života v roku 1973. Jeden z jeho posledných portrétov nakresli ceruzkou na papier. Pozrite sa, ako vyzeral.

arts.pallimed.org
arts.pallimed.org

Gustav Klimt: Nevesta (1918)

Vďaka jeho originálnej technike nám nerobí nikdy problém rozoznať jeho tvorbu. Výnimkou nie je ani Klimtovo dielo Nevesta z rokov 1917/1918, ktoré však autor nikdy nedokončil.

www.gustav-klimt.com
www.gustav-klimt.com

Rembrandt van Rijn: Simeon s Ježiškom v Chráme (1669, nedokončený)

Tento obraz bol nájdený v Rembrandtovom ateliéri a predpokladá sa, že je nedokončený kvôli úmrtiu autora. Rembrandt zomrel vo veku 63 rokov a jeho posledný obraz s biblickým motívom môžete vidieť v Národnom múzeu, v švédskom Štokholme.

artible.info
artible.info

Salvador Dalí: Lastovičí chvost

Hoci by sa vám mohlo zdať, že toto dielo je nedokončené, mýlite sa. Lastovičí chvost dokončil Dalí v roku 1983 a je posledným zo série inšpirovaných Teóriou katastrofy. Salvador Dalí, predstaviteľ surrealizmu, umrel v roku 1989.

wikiart.org
wikiart.org

Frida Cahlo: Viva La Vida, melóny (1954)

Toto dielo je definitívne poslednou maľbou Fridy Cahlo. Znázornila na ňom melóny, ktoré sú v Mexiku považované za ovocie smrti, častokrát aj spájané s oslavami dňa smrti (Dia de los Muertos).

artanddesigninspiration.com
artanddesigninspiration.com

Jean-Michel Basquiat: Jazda so smrťou (1988)

Dielo je stále predmetom sporu medzi teoretikmi, nakoľko nie je úplne jasné, či je symbolom prichádzajúcej smrti Jeana-Michela Basquiata, a teda či je jeho poslednou maľbou. Autor zomrel v roku 1988 na predávkovanie heroínom.

books.google.lt
books.google.lt

Francis Bacon: Štúdie býka (1991)

Toto dielo bolo dlho ukrývané pred verejnosťou. Autor vytvoril maľbu býka na sklonku svojho života. Umrel na následky chronickej astmy.

francis-bacon.com
francis-bacon.com

Édouard Manet: Bar vo Folies-Bergére (1882)

Francúzsky impresionista Manet namaľoval toto dielo rok pred svojou smrťou. Obraz je jedinečný tým, že na ňom vidíte odraz zrkadla, prostredníctvom ktorého môžete nahliadnuť do centra diania baru 19. storočia.

wikipedia.org
wikipedia.org
interez.sk, (Romana Dorotovičová), boredpanda.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy