Foto: MovieStillsDB

Koľko žraločích filmov vzniklo? Už ich je viac než zubov v ich papuliach!

Žraloky – majestátne a desivé tvory morí a oceánov, ktoré fascinujú aj naháňajú strach. Už desaťročia inšpirujú nielen vedcov a odborníkov, ale aj filmárov po celom svete. Tí tak na plátna prinášajú príbehy plné napätia, hrôzy a aj dobrodružstva.

Článok pokračuje pod videom ↓

Od legendárnych Spielbergových Čeľustí až po moderné hororové snímky, filmy, v ktorých žraloky zohrali dôležitú úlohu nepriateľov ľudských hlavných hrdinov, nám pripomínajú, prečo sú tieto tvory také fascinujúce a zároveň také desivé.

S príchodom letných prázdnin a sezóny dovoleniek pri mori sme sa rozhodli pre vás vybrať to najlepšie, čo sa v tomto subžánri vo filmovom priemysle urodilo. Pripravte sa na napínavú jazdu plnú vzrušenia a nebezpečenstva, v ktorej sa akýkoľvek malý krok do vody môže stať pre hrdinov osudným. V našom výbere Top 10 najlepších filmov o žralokoch však nenájdete len napínavé trilery či horory, ale aj bizarné komédie, pri ktorých nebudete vedieť, či sa máte smiať alebo plakať. (Pri názve filmu uvádzame percentuálne hodnotenie používateľov webu ČSFD.)

Čeľuste (Jaws) – 85 %

Náš výber filmov začíname azda najznámejším zastupiteľom tohto subžánru, a to najznámejšou snímkou Stevena SpielbergaČeľuste. Film z roku 1975 spôsobil svojho času hotovú hystériu a dodnes je považovaný za jeden z najdesivejších a najdôležitejších filmov všetkých čias. O jeho hrôzostrašnosti svedčí aj fakt, že po jeho zhliadnutí mali viacerí diváci strach vôbec vkročiť do mora, pretože sa báli, že na nich zaútočí žralok.

O čom Čeľuste sú, veríme, sa netreba zbytočne rozpisovať. Kalifornskú pláž počas horúceho leta navštívi žralok, keďže Američania chutia najlepšie v plavkách a slnkom prepečení. Šerifovi okresu, v ktorom žralok začal vyčíňať, samozrejme, životy obyvateľov nie sú ľahostajné, a tak sa spolu s ďalšími drsnými chlapmi a rybármi rozhodnú predátora nájsť a zabiť.

Čeľuste sa dočkali aj troch pokračovaní, ktoré sa však kvalitou na svojho pôvodcu absolútne nechytali, dvojka ešte ako-tak stála za to. Štvorke sa ale odporúčame vyhnúť oblúkom. Viac sa o filme Čeľuste dozviete aj v našom staršom článku.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články