Foto: SITA - Milan Illík, Jakub Julény

Centové príspevky sa už objavili aj na účtoch iných kandidátov v prezidentských voľbách 2024.

Nedávno sme vás informovali o tisícke centových darov, ktoré vyzbieral Andrej Danko na svojom transparentnom účte určenom na prezidentskú kandidatúru. Podľa Transparency International Slovensko nejde o ojedinelý jav, keďže tento fenomén rozbehli „halieroví darcovia“ v susednej Českej republike. Najnovšie sa centové príspevky objavili aj na účtoch iných kandidátov v prezidentských voľbách 2024.

Trollovia pokračujú v hre

Šéfovi SNS ľudia poslali už viac ako 19 eur napríklad na „Opravu semafora“ či „Letenku do Moskvy“. Iný prispievateľ mu svoj dar venoval na „Novú metlu na zametanie Dúbravky“.

Keďže Danko nie je jediným kandidátom uchádzajúcim sa o prezidentskú stoličku, pozreli sme sa aj na iné transparentné účty.

Svoju kandidatúru oznámil aj Marián Kotleba, predseda ĽSNS. Na jeho transparentnom účte aktuálne svieti stav 2,04 eura a z väčšej časti sa na to opäť pozbierali trollovia.

Foto: TASR – Pavol Zachar

Prispievajú mu „Na logopéda“, „Na nové hrable“ alebo „Na alobalovú čiapku na ochranu pred jaštermi. Nenecháme sa očipovať“. Niektoré odkazy sú však aj vulgárne, iné Kotlebu označujú za nacistu. Eurový dar prišiel s odkazom „Sorošova mimovládka. Reptiliánom zdar“ a 14 centov prišlo „Na vodku a bromhexin“.

Nešetria ani favoritov

Na účte Petra Pellegriniho, ktorý podľa prieskumov verejnej mienky vedie, doteraz nepristála ani jedna centová platba na kampaň. Naopak, Pellegrini doteraz prijal len jednu platbu od strany HLAS-SD a aktuálny stav jeho účtu je takmer 300-tisíc eur.

Naopak, Ivan Korčok, druhý najsilnejší kandidát, už niekoľko jednocentových platieb prijal, napríklad na „vreckovky po prehratých voľbách“. Väčšina však prišla spolu s vulgárnymi odkazmi. Takéto platby Korčok vracia späť ich odosielateľom. Našiel sa aj človek, ktorý kandidátovi poslal sedem centov s poznámkou „Držím palce vo voľbách, posielam šťastnú sedmičku“. Korčok má na účte aktuálne necelých 240-tisíc eur.

Foto: TASR – Ján Krošlák

Aktuálny stav účtu Štefana Harabina ukazuje niečo cez 1 700 eur. Ani jeho centoví trollovia neobišli. Nechávajú mu odkazy, ako „Ty si to už určite VY HRAL“, alebo „Prajem drtivé VI-ŤAZ-STVO ako v 2019“, či „Prispievam na takmer vyhynutý druh – mečiarovec bezchrbtý“.

Spomedzi ostatných kandidátov, ktorých tvoria opäť výlučne muži, má transparentný účet zriadený už iba Ján Kubiš. Jeho aktuálny zostatok je necelých 55-tisíc eur a nepristál uňho ani jeden centový dar.

 

Uložiť článok

Najnovšie články