Foto: Cat Café Club

Cat Café Club v Poprade je miesto, z ktorého srší príjemná rodinná atmosféra a ľudia odchádzajú s úsmevom na tvári.

V zahraničí sa mačacie kaviarne tešia veľkej obľube. Niekoľko takýchto podnikov s príjemnou priateľskou atmosférou, milými zvieratami a usmievajúcimi sa majiteľmi aj zákazníkmi nájdeme aj na Slovensku. Dobrým príkladom je kaviarnička Petra Liptáka, ktorá sa nachádza v srdci Tatier. Jej vznik sa spája so zaujímavým príbehom a je ideálnym miestom na vychutnanie si dobrej kávy, poháru vína alebo sladkých maškŕt.

Zvuk pradenia mačiek je nepochybne veľmi upokojujúci. Nielenže pri ňom vzniká medzi človekom a zvieraťom akési puto, má na nás aj pozitívne účinky. Vychutnať si ho môžeme aj pod Tatrami, v popradskej mačacej kaviarni Cat Café Club, ktorú zriadil Peter Lipták.

Svoju prácu v banke vymenil za oveľa príjemnejšiu a svojou mačacou kaviarňou teší všetkých prichádzajúcich návštevníkov. V rozhovore nám priblížil samotné fungovanie kaviarničky alebo aj to, aký majú mačky vplyv na ľudskú psychiku.

V rozhovore s majiteľom Cat Café Club Poprad Petrom Liptákom sa dozviete:

  • Prečo nechal prácu v banke a vytvoril mačaciu kaviareň?
  • Čím je prospešná pre zákazníkov?
  • Aké mačky sa nachádzajú v Cat Café Club Poprad?
  • Je ich starostlivosť náročná?
  • Prečo kaviareň nemá cenník a ako môžeme zaplatiť?
Foto: archív Cat Café Club

Prečo ste sa rozhodli zriadiť práve mačaciu kaviareň? Čo je jej poslaním?

Mačaciu preto, lebo sme túžili vytvoriť pod Tatrami, v meste Poprad, jedinečné, príjemné a pokojné miesto, kde by si mohli milovníci mačiek a celkovo všetci ľudia dobrej vôle, v príjemnom prostredí, pri hladkaní mačacích kožúškov, vypiť dobrú kávičku a pochutnať na skvelom domácom koláčiku od mojej milovanej manželky.

Hlavným poslaním našej malej, rodinnej, mačacej kávičkárne je prispieť k zlepšeniu zdravotného, hlavne psychického stavu ľudí trpiacich nedostatkom citového naplnenia, pracovnou vyťaženosťou a ľudí v ťažkých životných situáciách, a to formou pozitívnych účinkov interakcie medzi nimi a zvieraťom. Druhým veľmi dôležitým poslaním je pomáhať budovať, hlavne u detí, ale aj u dospelých, pozitívny vzťah a lásku k zvieratám. A do tretice, čo sa nám už aj čiastočne podarilo, vytvoriť aj turisticky veľmi atraktívne miesto, ktoré návštevníci tohto regiónu, mnohokrát len zo zvedavosti, ale najčastejšie kvôli mačičkám, veľmi radi navštívia.

Predtým ste pracovali v banke. Ako sa zrodil tento nápad?

Mačacie kaviarne som poznal z iných miest na Slovensku a taktiež zo zahraničia. Vždy sa mi práve tieto miesta a mačky spájali s pokojom, slobodou a relaxom, ktorý som hľadal. Aj ja sám som v bankovníctve pociťoval neblahé účinky prílišnej pracovnej vyťaženosti a stresu na moje zdravie a psychický stav. Toto boli kľúčové dôvody, prečo som sa rozhodol založiť občianske združenie Ostrov pokoja, ktoré následne zriadilo mačaciu kávičkáreň Cat Café Club v Poprade.

Foto: archív Cat Café Club

Koľko mačiek máte v kaviarni? Akých sú plemien?

V kaviarni máme štyri roztomilé mačičky, prísnu a nekompromisnú čiernu Mafiu, veľmi múdru a inteligentnú Donatu Luisu, obidve plemena Britská krátkosrstá mačka. Druhú dvojicu tvoria veľmi prítulné mačky, modrooká „dámička“ Hera of Cassovia Dolls a zelenooká, hravá kráska Nastasia, obidve plemena Ragdoll.

Ako prebieha starostlivosť o ne? Je náročné prepojiť kaviareň so zvieratami?

V prvom rade sú naše mačky pod prísnym veterinárnym dozorom, ktorý nám zabezpečuje miestna veterinárna klinika prostredníctvom veľmi milej veterinárnej lekárky Evky. Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o mačky je ich životospráva, tú má na starosti naša výživová poradkyňa a veľká milovníčka mačiek Alenka, ktorá v Cat Café Clube poskytuje našim návštevníkom, každý štvrtok, odborné poradenstvo.

Dennodennú starostlivosť, ktorá zahŕňa kŕmenie, česanie, čistenie mačacích toaliet a hry s mačkami, zabezpečujem ja a členovia mojej rodiny. Prepojiť kaviareň s voľne sa pohybujúcimi zvieratami nie je na Slovensku, kvôli platnej legislatíve, možné. Preto sme sa rozhodli zriadiť klub Občianskeho združenia, kde veľmi radi každého návštevníka srdečne privítame, pohostíme a ak sa u nás cítil príjemne a páči sa mu to, čo robíme, môže našu činnosť podporiť dobrovoľným príspevkom.

Foto: archív Cat Café Club

Ako reagujú na zákazníkov samotné zvieratá ? Stáva sa, že niekedy nemajú svoj deň?

Keďže naše mačky v Cat Café Clube doslova od malička vyrástli, od toho sa aj odvíja ich správanie a reakcie na zákazníkov. Berú ich ako každodennú súčasť svojho života, vedia k nim byť veľmi milé a prítulné, ale na druhej strane ich vedia aj úplne ignorovať. Sú to proste mačky, robia si čo chcú a čo im je príjemné. Milovníci mačiek to poznajú a akceptujú a tí ostatní sa s tým musia naučiť žiť. Áno, stáva sa že nemajú svoj deň a sú schopné ho aj celý prespať. Často mám pocit, že tým chcú vyjadriť „radšej budem spať, ako mám byť nepríjemná.“

Stretli ste sa vo vašej kaviarni s nevhodným správaním k mačkám?

Nevhodnému správaniu k mačkám sa, bohužiaľ, nevyhne ani tak milé a pokojné miesto ako je mačacia kávičkáreň, ale je to pravdupovediac naozaj veľmi ojedinelé a náš dohovor alebo „sebaobrana mačiek“ vždy zaberú.

Foto: archív Cat Café Club

Aké sú reakcie vašich návštevníkov ?

Rozžiarené tváre, úsmevy od ucha k uchu, ženský a detský piskot a slovíčko „WAU“ som snáď počul už vo všetkých jazykoch. Za všetko hovoria hlavne recenzie a hodnotenia našej kávičkárne, na ktoré som úprimne hrdý. Samozrejme, tam nájdete aj niečo negatívne, každému sa vyhovieť nedá a nie každý sa u nás správal slušne, ale 98 % zhoda a doterajší rating 4,8 z 5 max. pri 264 recenziách za 2,5 roka vnímam veľmi optimisticky.

Na stránke uvádzate, že vo vašej kaviarni nenájdu návštevníci cenník. Ako teda prebieha platenie ?

Cenník u nás návštevníci naozaj nenájdu, my nič nepredávame a nepodnikáme. Kto chce, môže nám nechať dobrovoľný príspevok a podporiť tým našu činnosť.

Keď budete mať cestu okolo Tatier alebo Popradu, neváhajte a navštívte mačaciu kaviareň a cukráreň osobne. Pre viac informácií o ich fungovaní klikajte na oficiálnu stránku Cat Café Club, profil na Facebooku alebo Instagrame.

Najnovšie články