Foto: Pexels

Banská Štiavnica učarovala magazínu National Geographic a my môžeme len súhlasiť.

Snáď niet na Slovensku človeka, ktorý by nepoznal Banskú Štiavnicu. Mnoho turistov už na vlastnej koži pocítilo krásy Banskej Štiavnice, a to nielen slovenských, ale i zahraničných. Nemožno sa preto čudovať, že toto okúzľujúce mesto bolo zaradené do špeciálneho čísla National Geographic, ktoré vyšlo v spolupráci s organizáciou UNESCO. Okrem samotného príbehu, ktoré mesto ukrýva, je kúzelná aj okolitá príroda.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa • Slovensko, Slovakia • (@insta_svk),

Banská Štiavnica sa nachádza v srdci Slovenska a skrýva mnoho kultúrnych i prírodných bohatstiev, vďaka ktorým sa dostala do výberu 34 miest v Európe, a teda nemožno pochybovať o tom, že sa ju oplatí navštíviť. V roku 1993 bola zapísaná do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako “historické mesto Banská Štiavnica a technické pamiatky jeho okolia”.

História

Špeciálne vydanie National Geographic vyzdvihuje históriu mesta, ktorá je úzko spätá s nálezmi a ťažbou drahých kovov, najmä striebornej rudy. Kedysi bola domovom niekoľkých najvplyvnejších banských inžinierov a ich technika bola napodobňovaná naprieč celým svetom. Okrem baníkov bola tiež centrom mineralógov, alchymistov, zememeračov, kartografov, ale i technických dizajnérov či staviteľov. National Geographic považuje za obrovské bohatstvo aj tajchy, kedysi využívané baníkmi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Beautiful Slovakia (@beautifulslovakia.sk),

Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1156, kde sa mesto spomína pod názvom terra banensium, čo znamená “zem baníkov”, avšak územie bolo osídlené už dávno predtým. Málokto vie, že ho v roku 1443 postihlo ničivé zemetrasenie, po ktorom muselo byť znovu vybudované. Cesta bola teda miestami tŕnistá, ale mesto napokon odolalo aj plieneniu a vraždeniu vojskami Šimona Rozgoňa. Ďalším dôležitým míľnikom bol vznik Vysokej banskej školy, ako prvej banskej školy v Európe vôbec a najstaršej technickej školy na svete. Nemožno preto poprieť, že Banská Štiavnica vynikala už v minulosti.

Kultúrny raj pre návštevníkov

Nie nadarmo je Banská Štiavnica nazývaná aj rajom pre návštevníkov s bohatou históriou a kultúrou. Nachádza sa tu mnoho krásnych miest, ktoré stoja za to vidieť. “Strieborné mesto”, ako ho National Geographic nazýva, disponuje mnohými krásami. Vydanie spomína miesta ako Starý zámok, ktorý bol prestavaný z bývalého farského kostola, alebo Nový zámok vybudovaný ako protiturecká pevnosť.

Medzi ďalšie miesta, ktoré musíte navštíviť zaradil napríklad: Kammerhof – expozícia Baníctvo na Slovensku, kráľovský trezor, historické námestie, banské múzeum v prírode a Kalváriu – komplex kostolov a kaplniek. Za zmienku určite stoja aj rôzne moderné kaviarne, bary, butiky a múzeá nachádzajúce sa v centre mesta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Roman Kvasnička (@roman_kvasnicka),

My sa teda vôbec nečudujeme. Banská Štiavnica je nádherné mesto. Minulý rok padla do oka aj americkej CNN. Tá Banskú Štiavnicu zaradila medzi 11 lokalít na Slovensku, ktoré by turisti rozhodne pri návšteve Slovenska nemali obchádzať. Uznajte sami. Stačí sa len prejsť uličkami historického centra a pozorne sa započúvať do príbehov, ktoré nám môže rozpovedať.

visitworldheritage.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )