Foto: Pavol Milý (facebook)

Lukáš Mužla / / Série
Máte chuť na dobrodružstvo? Skúste tieto miesta.

Letné mesiace sú vynikajúcou možnosťou na turistiku v slovenských horách a lesoch, na ktoré môžeme byť právom hrdí. V našej krajine máme množstvo miest, kde môžete využiť jeden – dva dni svojho voľna a na malú chvíľu uniknúť z reality do prírody, do ticha, pokoja a harmónie. Pozrite si 10 najunikátnejších miest na Slovensku, kde môžete stráviť noc zadarmo (alebo takmer) a v divočine. 

Včelín na Mikulášskom vrchu – Veporské vrchy

Veporské vrchy síce nepatria medzi najnavštevovanejšie slovenské hory, no o to väčšia šanca je, že toto prekrásne miesto nájdete prázdne. Včelín na Mikulášskom vrchu sa nachádza v sedle medzi Mikulášskym vrchom a Skalkou priamo na hrebeni a ponúka pravé dobrodružstvo uprostred divočiny. Ak vás odrádza nie veľmi zachovalý vzhľad starého včelína vedzte, že interiér je skutočne postačujúco zabezpečený.

Foto: dafson.sk

Maringotka Gelharová nad Brezovicou – Levočské vrchy

Medzi miesta, ktoré pripomínajú scény z dobrodružného filmu Into The Wild, nepochybne patrí i táto maringotka nad obcou Brezovica. Tu zažijete pravé dobrodružstvo v prostredí pre mnohých turistov pomerne neznámych Levočských vrchov. Ak ste si túto osamotenú maringotku zamilovali, mali by ste si pred jej návštevou najskôr dobre preveriť predpoveď počasia. Maringotka totiž nemá ani dvere ani okná.

Foto: Stanislav Ďurica (hiking.sk)

Andrejcová – Nízke Tatry

Medzi momentálne najobľúbenejšie horské chaty v Nízkych Tatrách nepochybne patrí tá pri vrchu Andrejcová. V útulni sa vyspí dostatočný počet turistov a na koho neostane miesto, môže si rozložiť stan v okolí chaty. Ešte pred niekoľkými rokmi bola Andrejcová vo veľmi zlom stave, no našli sa dobrí ľudia, ktorí si ju zobrali pod špacír a začali s jej postupnou rekonštrukciou. Noc na Andrejcovej bude určite patriť k najsvetlejším momentom vášho leta.

Foto: Pavol Milý (facebook)

Útulňa Žľab – Malé Karpaty

Ak chcete prežiť noc v prírode, nemusíte navštíviť naše najvyššie pohoria. Niekomu na dobrodružstvo a dobrú turistiku postačia aj nižšie pohoria, ako napríklad Malé Karpaty. Práve tu nájdete i peknú malú útulňu Žľab pod rovnomenným vrcholom západne od obce Drietoma. V novopostavenej útulni, ktorá je síce skromne vybavená no úplne postačujúca, nájdu nocľah štyria dobrodruhovia naraz.

Foto: Boris Andel (hiking.sk)

Partizánsky bunker pod Kyjovom – Vihorat

Zaujímavou atmosférou dýcha bývalý partizánsky bunker vo Vihorlatských vrchoch pod vrchom Kyjov, ktorý nájdete síce na neoficiálnej, ale zato vyznačenej trase vedúcej hrebeňom pohoria. Partizánsky bunker i po mnohých desaťročiach stojí a dnes už neskrýva vojakov, ale turistov. Zariadený síce nie je vôbec, no strechu nad hlavou ponúkne. Ak by ste sa ho rozhodli navštíviť pripomíname vám, že sa objekt nachádza vo vojenskom obvode a je preto potrebné prezistiť si, či sa v tejto oblasti nekoná nejaké vojenské cvičenie.

Foto: Andrej Záhradník (hiking.sk)

Útulňa Nový Žobrák – Čergov

Rozhladňa a útulňa v jednom. Podobnú by ste na Slovensku hľadali veľmi dlho. Útulňa Nový Žobrák stojí na najdlhšej turistickej trase Slovenska známej i ako Cesta hrdinov SNP a vyspí sa tu pohodlne až 5 ľudí. Popri nocľahu si budete môcť vychutnať i pekný výhľad na široké okolie pohoria Čergov.

Foto: Igor Fajnor (treking.cz)

Pozorovateľňa vtáctva Duna – Dunaj

Ak nepatríte medzi nadšencov turistiky a hôr, potom máme pre vás iný zaujímavý tip. Je ním pozorovateľňa vtáctva Duna, ktorá sa nachádza na brehu Dunaja neďaleko zdrže Hrušov pri vodnom diele Gabčíkovo. Toto unikátne miesto je výsledkom spolupráce Fakulty architektúry STU so School of Architecture v Bergen. Toto miesto však nie je len miestom na nocľah, ale jej primárna funkcia spočíva práve v pozorovaní vtáctva na dunajských ostrovoch, na ktoré dovidíte z oblej strechy budovy. Hrušovská zdrž a jej okolie totiž patrí k najvýznamnejším zimoviskám vodného vtáctva v strednej Európe.

Foto: startitup.com

Útulňa Javorinka – Poľana

Útulné a novospostavené miesto na nocľah v pohorí Poľana nájdete nad Hriňovou na horskom chrbte Javorinka. Stavba bola dokončená len v roku 2015 a podieľali sa na nej viacerí Hriňovčania a dobrovoľníci. Útulňa Javorinka je vlastne prestavaným starým salašom, ktorý dnes slúži už len turistom a nadšencom prírody, ktorých sa do útulne naraz zmestí i osem.

Foto: Tomáš Trstenský (hiking.sk)

Zrub na Modralovej – Oravské Beskydy

Cestou za najsevernejším bodom nášho Slovenska môžete navštíviť zrub na Modralovej, ktorý sa nachádza neďaleko hraničného chodníka a je jednou z možností, kde v tejto oblasti prespať zdarma na slovenskej strane pohoria. Vhodná na prenocovanie je však len počas letnej turistickej sezóny a ponúka príjemný oddych v nefalšovanej oravskej divočine.

Foto: Martin Baniari (hiking.sk)

Koliba Dobrého pastiera na Kňazovke – Volovské vrchy

Koliba Dobrého pastiera sa nachádza vo Volovských vrchov, na planine Galmus neďaleko Kňazovky. Zaujímavým a výborným tipom na prespatie je hneď z troch dôvodov. Samotná koliba je vo veľmi dobrom stave a poskytuje nocľah pre 6-7 ľudí. V jej tesnej blízkosti sa ďalej nachádza kryté posedenie, ktoré má pod strechou priestor na ďalších 2-3 unavených dobrodruhov. Okrem toho tu nájdete i improvizovanú vyhliadku postavenú na jednom zo stromov.

Foto: Henrich Tomáš (hiking.sk)

Pozri aj: Chatár z Chaty pod Borišovom mal už dosť ľudí, ktorí si pomýlili areál so záchodom. Umiestnil tam túto tabuľu, ktorá baví tisíce ľudí

hiking.sk, treking.cz
0
Komentovať (0)