Ilustračná foto: Pexels

Približne dvesto psov vykazovalo rovnaké symptómy.

Desiatky psov v Nórsku sa v posledných týždňoch nakazili záhadnou a v niektorých prípadoch aj smrteľnou chorobou. V pondelok o tom informovala agentúra AFP.

Približne dvesto psov vykazovalo rovnaké symptómy, ktoré zahŕňajú krvavé hnačky, zvracanie a intenzívnu únavu. Nórsky veterinárny inštitút uviedol, že v poslednom čase zomrelo približne 25 psov s týmito príznakmi. Číslo je však len odhad, keďže inštitút nevedie oficiálny register.

„Nevyhnutne to neznamená, že vo všetkých prípadoch ide o tú istú chorobu, keďže mnoho chorôb môže u psov spôsobovať takéto symptómy,“ povedala hovorkyňa inštitútu pre AFP.

Ilustračná foto: Pexels

Pitvy desiatich psov preukázali, že každý z nich trpel vážnym zápalom čriev a u polovice namerali „abnormálne zvýšené úrovne“ dvoch druhov baktérií, konkrétne Clostridium perfringens a Providencia alcalifaciens.

Zdravotné úrady naliehajú na majiteľov psov, aby ich mali na vôdzkach a aby limitovali ich kontakt s inými psami. Mnohí majitelia už prestali so svojimi psami vychádzať na verejné priestranstvá.

Veterinárny inštitút vylúčil, že by mohlo ísť o salmonelu, baktérie rodu Campylobacter a možnosť, že psy skonzumovali otravu na potkany.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )