Foto: Seth Pincus, Elizabeth Fischer and Austin Athman, National Institute of Allergy and Infectious Diseases/NIH/Public Domain/Flickr

Pacientom s HIV svitá ďalšia nádej.

HIV už dávno nie je niečo, čo by automaticky znamenalo rozsudok smrti. Je pravdou, že ľudia s vírusom musia užívať celý život lieky, avšak ich život môže byť úplne plnohodnotný. Aj keď lieky zvyčajne iba potláčajú vírus, nová správa z Brazílie ukazuje, že by mohli vírus aj úplne zneškodniť.

V posledných rokoch sa podarilo vyliečiť z HIV dvom pacientom, nazvaných Berlínsky a Londýnsky pacient. Obaja muži však mali aj rakovinu a vďaka transplantácii kostnej drene od darcu imúnneho voči HIV sa vyliečili aj oni. Táto operácia je však náročná a vysoko riziková, a tak rozhodne nie je liekom v pravom slova zmysle voči vírusu HIV.

Tretí vyliečený pacient

Medzinárodný tím vedcov sa ale teraz domnieva, že môže byť tretí pacient vyliečený z vírusu HIV a prvý, ktorý by sa vyliečil bez transplantácie, uvádza portál ScienceAlert.

V roku 2012 bol diagnostikovaný vírus nemenovanému 34-ročnému brazílskemu pacientovi. V rámci štúdie dostal silné antivírusové lieky, vrátane Maravirocu či Dolutegravíru.

Foto: Wikimedia (C. Goldsmith)

Negatívne testy

Od liečby prešlo už viac ako 57 týždňov, pričom pacient je neustále testovaný na protilátky. A tie sú negatívne.

Ricardo Diaz, odborník na infekčné choroby z univerzity v São Paulo uviedol, že pacienta možno považovať za osobu bez výskytu HIV.

Významné pre mňa je, že sme mali pacienta, ktorý sa liečil a teraz testy ukazujú, že nemá vírus,” povedal Diaz pre agentúru AFP a ďalej dodal: “Nie sme schopní zistiť vírus a nenachádzame odpovede tela na prítomnosť vírusu. Ak v tele nemáte protilátky, potom nemáte antigény.

Odborníci sú zatiaľ opatrní

Diazové zistenia boli zverejnené ako súčasť medzinárodnej konferencie o AIDS, ktorá sa konala online kvôli pandémii koronavírusu.

OSN pritom iba v pondelok uviedla, že minulý rok sa nakazilo 1,7 milióna ľudí vírusom HIV a v súčasnosti s ním žije viac ako 40 miliónov ľudí.

Content Providers: CDC/Dr. Edwin P. Ewing, Jr. [Public domain], via Wikimedia Commons
Diaz uviedol, že ich liečebná metóda si vyžaduje ďalší výskum. No táto cesta by mala byť pre pacientov s HIV oveľa dostupnejšia, ako je spomínaná a riziková transplantácia kostnej drene.

Odborníci na HIV sú zo záverov Diaza prekvapení, no poukazujú na obmedzenia štúdie a na jej dôkladné preskúmanie. Zatiaľ sú tak vo vyjadreniach opatrní.

0
Uložiť článok
Komentovať