Foto: Facebook.com/Henrich Theodor Frank

Ostrov zrodený z ohňa a vody pred troma rokmi ešte neexistoval.

Zrazu nastala nečakaná erupcia podvodného vulkánu a na povrch sa vynoril ostrov, ktorý dovtedy nikto nevidel. Príbeh ako vystrihnutý z kníh Julesa Vernea, tento je však pravdivý. Ostrov sa vynoril začiatkom roka 2015 a nachádza medzi dvoma ďalšími neobývanými ostrovmi v oblasti Polynézie. Nazýva sa Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, alebo skrátene Hunga Tonga, podľa vulkánu, nad ktorým je usadený.

Článok pokračuje pod videom ↓

Za posledných 150 rokov sa na dobu dlhšiu ako niekoľko mesiacov vynorilo len zopár vulkanických ostrovov. Najznámejší z nich sa objavil ešte v roku 1963 v okolí Islandu a dostal názov Surtsey. Zaujímavosťou je, že ostrov Hunga Tonga sa objavil práve v oblasti, z ktorej je možné preskúmať ho za pomoci satelitu. Ak sa teda pozriete na stránku Google maps, nájdete len dva oddelené ostrovy a modrý oceán, keď však prepnete na satelitné snímky, môžete sa pohľadom na Hunga Tonga pokochať aj vy.

NASA satellites see formation of new island Hunga Tonga-Hunga …

An underwater volcano has made a mysterious new island in the South Pacific — and NASA satellites captured the amazing process.

Posted by Science Insider on Dienstag, 12. Dezember 2017

Vedci však na preskúmanie ostrova nemajú veľa času. Pozostáva najmä zo stlačených čiastočiek popola a proces erózie ho nahlodá veľmi rýchlo a čoskoro sa opäť stratí v hlbinách temných vôd. Spočiatku si vedci mysleli, že ostrov bude viditeľný len po dobu niekoľkých mesiacov, vplyvom okolitých dvoch ostrovov sa však zdá, že vydrží možno aj nasledujúcich 30 rokov.

Za ten čas sa ho vedci pokúsia čo najlepšie preskúmať a zostaviť čo najvernejšiu 3D podobu. Neskúmajú však len jeho povrch, ale aj to, čo sa nachádza pod ním. Cieľom je zachytiť, ako sa povrch ostrova mení v priebehu času a lepšie tak pochopiť proces erózie. Okrem toho, vedci sú zvedaví, prečo tento ostrov vydržal dlhšie, ako ostatné vulkanické ostrovy.

Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, South Pacific: A photograph made available by Nasa shows a newly formed island which was…

Posted by Daemon Caliban on Mittwoch, 13. Dezember 2017

Výskum má však omnoho ďalekosiahlejšie následky. Napríklad, všetko, čo sa deje na Marse, môžu vedci interpretovať a pochopiť vďaka procesom, ktoré sa dejú na Zemi. Je totiž možné, že keď bola na Marse voda, dochádzalo pod jej povrchom k podobným erupciám, ako došlo v prípade vzniku ostrova Hunga Tonga. Možno sa organizácii NASA podarí zistiť aj to, či na červenej planéte niekedy existoval život. A kto vie, možno sa tam niekde ukrýva aj teraz.

Každý deň je pre ostrov Hunga Tonga takpovediac bojom o život a vedci sa snažia využiť čo najviac času na to, aby ho mohli preskúmať z každej možnej strany, ako zo zeme, z vody, tak aj z vesmíru za pomoci satelitov.

Pozri aj: Objavili najstaršie zviera na Zemi. 512-ročný žralok sa narodil v čase, keď Kolumbus objavoval Ameriku

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články