Reprofoto: Facebook.com (Orbán Viktor)

Maďarský premiér si obliekol šál, na ktorom je mapa Veľkého Uhorska vo farbách maďarskej vlajky.

Maďarský premiér Viktor Orbán zverejnil na sociálnych sieťach video, ako sa teší z víťazstva Maďarska v priateľskom zápase vo futbale s Gréckom. Na videu mal oblečený šál, na ktorom bola mapa Veľkého Uhorska vo farbách maďarskej vlajky. Na video upozornil, štátny tajomník MZV, Andrej Stančík.

Článok pokračuje pod videom ↓

Orbán sa na videozázname po nedeľňajšom futbalovom zápase lúči s odchádzajúcim rekordným 109-násobným futbalovým reprezentantom Balázsom Dzsudzsákom.

„Pozornému oku ale neujde šál, ktorý má Viktor Orbán na sebe. Je na ňom mapka Veľkého Uhorska vo farbách maďarskej vlajky. Územie slovenskej republiky je na tejto „mapke“ súčasťou Maďarska, respektíve Veľkého Uhorska.“ upozorňuje Stančík vo svojom príspevku.

„Extrémne necitlivé, obzvlášť vzhľadom na vojnu na Ukrajine, kde si Rusko odtrhlo časť cudzieho územia. Takýto historický revizionizmus je v dnešnej dobe extrémne nebezpečný.“ dodáva.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Orbán Viktor (@orbanviktor)

Rumunský rezort diplomacie v pondelok vydal vyhlásenie, v ktorom označil Orbánov prejav za neprijateľný, uviedlo internerové vydanie denníka Népszava. Podľa Bukurešti je revizionistický prejav Orbána neprijateľný a v priamom rozpore so súčasnou realitou skutočnosť.

Kauzu si všimol aj nemecký spravodajský server Spiegel.de v článku pod titulkom „Orbán provokuje odkazom na väčšie Maďarsko“, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

V roku 1920 bola podpísaná Trianonská mierová zmluva, kedy sa Uhorsko rozpadlo. Zmluva riešila hranice maďarského štátu, ktorý bol jedným z nástupníckych štátov po rozpade Rakúsko-Uhorska porazeného v prvej svetovej vojne.

Ako dôsledok Trianonskej zmluvy v Maďarsku zostalo 7 miliónov obyvateľov z 20,8 milióna obyvateľov Uhorska. 72% územia Uhorska pripadlo spojeneckým krajinám a prístup k moru ostal z nástupníckych krajín jedine Chorvátsku.

Najnovšie články