Foto: Oliver Kuklovský

Vyhral cenu Mladý fotograf roka 2017 v Anglicku a teraz sa rozhodol prísť s niečím, čo mu je osobne veľmi blízke.

LGBT komunita je stále aktuálnou témou na Slovensku. Oliver Kuklovský sa preto vrámci svojho projektu rozhodol zdokumentovať každodenný život členov tejto komunity a na vlastnej koži zažil predsudky spoločnosti pri fotení niektorých záberov. Dokument rozdelil na 2 fotosérie, kde každá ukazuje život rôznych ľudí, ktorý pre niektorých nemusí byť až tak štandardný.

Prvá séria zachytáva bežný život youtubera SlayTiiina patriaceho do LGBT komunity. Prečo si sa rozhodol “rozpovedať” práve jeho príbeh?

Nemôžme zabúdať na to, že aj keď natáča videá na Youtube a stal sa svojím spôsobom verejne známou osobou, stále je to obyčajný chalan, ktorý je súčasťou LGBT komunity. Svojím mejkapom a oblečením mnohokrát poburuje širokú verejnosť a svoje zážitky zdieľa s ľuďmi. Dennodenne sa stretáva s pozitívnymi, ale i negatívnymi reakciami na jeho osobu.

Pre mňa bolo toto fotenie naozaj zaujímavé a odvážne, keďže som sa predtým s ničím podobným osobne nestretol. Bavilo ma ako búra stereotypy a nebojí sa aj v krajine, ako je Slovensko, vyjsť na povrch s pravým “ja”. Veľmi som chcel byť súčasťou jeho života a zažiť tak aspoň na chvíľu reálnu stránku opovrhujúcich pohľadov. Sám som mal pred samotným fotením predsudky, avšak myslím si, že práve vďaka fotografiám, môžem pomôcť aj ostatným ľuďom odbúrať ich.

Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský

Druhá séria je vyobrazením bežného života dvoch, na prvý pohľad zdanlivo obyčajných ľudí. Ako tieto príbehy spolu súvisia?

V princípe spolu súvisia len vrámci LGBT komunity, avšak vo svojej podstate sú diametrálne odlišné. Kontrast fotografií odzrkadľuje rozdielne životy aj napriek tomu, že sa v praxi musia potýkať s podobnými problémami.

V druhej sérii som sa teda zameral na zabehnutý homosexuálny pár, ktorý žije v spoločnej domácnosti. Každý deň chodia do roboty a po práci si musia navariť, oprať a postarať sa o plynulý chod v súkromí. Ukázali mi, že aj v takomto prostredí môže panovať rodinná atmosféra plná lásky. Pre niekoho niečo neakceptovateľné, pre niekoho bežná realita. Málokto však tuší, že aj podobné páry môžu žiť v harmonickom vzťahu, ako iné rodiny skladajúce sa z muža a ženy.

Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský
Foto: Oliver Kuklovský

Stretol si sa počas fotenia viac s negatívnymi alebo pozitívnymi reakciami?

Pri fotení prvej série som sa stretol viac s negatívnymi reakciami, nakoľko išlo naozaj o niečo extravagantné. Slovné ataky, opovrhujúce poznámky a posmešky.

Na druhej strane sme sa počas celého dňa stretli aj s pozitívnymi reakciami, kedy sa ľudia skôr zastavili, prihovorili a prejavili záujem spoznať SlayTiiinu. Čo sa týka druhej série, celé to prebiehalo viac v domácom prostredí, a tak sme nemali možnosť odsledovať prípadné ohlasy verejnosti.

Foto: Oliver Kuklovský

Každý z nás by si mal uvedomiť, že aj členovia komunity LGBT môžu žiť usporiadaný a harmonický život. 

2
Uložiť článok
Komentovať