foto: MoviestillsDB.com

Pripomeňme si výročie legendárneho Woodstocku týmito snímkami.

Pripomíname si 50. výročie udalosti, ktorú sa ešte nepodarilo prekonať. Ikonický festival Woodstock, ktorý sa zapísal do histórie okrem iného aj svojím posolstvom lásky a mieru. Nalaďme sa na atmosféru Woodstocku a hippies pomocou týchto filmov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Celé to vypuklo 15. augusta 1969, kedy festival hudby a umenia otvoril svoje brány. Už po chvíli sa však nábor návštevníkov vymkol kontrole a pole farmára Maxa Yasgura zaplavilo tisíce návštevníkov. Namiesto očakávaných približne 50-tisíc ľudí totiž pozemok v obci Bethal navštívilo až takmer pol milióna, čo spôsobilo viacero komplikácií.

Napriek tomu bol festival pokoja po hudobnej stránke viac než úspešný. Vystúpili na ňom hviezdy ako gitarista Carlos Santana, speváčka Janis Joplin, Joe Cocker, The Who a Woodstock 69 uzavrel svojím číslom legendárny Jimi Hendrix. Ak vás mrzí, že ste pri tomto nemohli byť prítomní, máme pre vás dobrú správu. Na Woodstock okrem hudobníkov a návštevníkov zavítal aj štáb spolu so svojou technikou a nakrútili o festivale dokument. Dokument, ktorý sa ďalší rok stal najlepším.

Woodstock/ Woodstock: 3 Days of Peace and Music

ČSFD- 85%

IMDb- 8,1/10

Dokumentárna snímka Woodstock: 3 dni mieru a hudby prináša autentické zobrazenie festivalu, so všetkým, čo na ňom nesmelo chýbať. Zábery ktoré v ňom nájdeme, totiž pochádzajú zo samotného festivalu. Navyše, ak vás zaujíma najmä hudobná stránka a samotné vystúpenia hviezd, je pre vás ako stvorený. Je v ňom zachytených až 16 vystúpení, ktoré sa zapísali do histórie.

Režisér Michael Wadleigh sa rozhodol túto unikátnu chvíľu zvečniť a vďaka nemu si môžeme vychutnať až štyri hodiny unikátnych záberov pochádzajúcich z tohoto festivalu. Dokumentárna snímka prináša naozaj autentickú atmosféru toho, ako Woodstock vyzeral, prirodzené zobrazenie hippies a výborné koncerty. O tom, že mu nie je čo vytknúť svedčí aj fakt, že v roku 1970 získal sošku Oscara za Najlepší dokumentárny film.

Rozšírené vydanie však uzrelo svetlo sveta až v roku 1994, kedy režisér pridal ku dokumentu ďalších, doposiaľ nezverejnených 40 minút. V nich môžeme vidieť napríklad vystúpenie Janis Joplin alebo Jefferson Airplane. Tieto zábery si môžete pozrieť aj samostatne, v dokumente s názvom Woodstock: The Lost Performances. Festival Woodstock napriek všetkým komplikáciám nebol zárobkový, práve naopak. Organizátori zostali po jeho skončení v neuveriteľných stratách. A práve aj vďaka zárobkom z tohoto dokumentárneho filmu sa podarilo zadĺženie dorovnať.

Dokumentárny film Woodstock je teda povinnou jazdou pre každého, kto sa chce aspoň na chvíľu stať súčasťou tejto veľkolepej udalosti a pocítiť všetky prítomné emócie na vlastnej koži. Ak vás však zaujímajú skôr zákulisné informácie o tom, ako festival prebiehal, vzniklo o tom množstvo hraných filmov, nakrútených z rôznych pohľadov. Jedným z nich je film Zažiť Woodstock, ktorý nám jeho atmosféru sprostredkuje pomocou miestneho, Elliota Tibera.

Zažiť Woodstock/ Taking Woodstock (2009)

ČSFD- 70%

IMDb- 6,7/10

Nezabudnuteľný festival zobrazený z pohľadu Elliota Tibera a jeho rodičov, ktorí vlastnia starý penzión neďaleko mestečka Woodstock. Príchod tisícok ľudí okamžite zmení atmosféru nie iba poloprázdneho penziónu, ale aj celého priľahlého okolia. Snímka bola nakrútená podľa knižnej predlohy, memoáru Elliota Tibera a vďaka tomu môžeme nahliadnuť do zákulisia festivalu. Film vznikol pod taktovkou režiséra Anga Leeho, ktorý má na účte filmy ako Hulk, Skrotená hora alebo Pí a jeho život.

Zažiť Woodstock nám ukazuje, ako sa miesto konania festivalu postupne s prichádzajúcimi ľuďmi menilo a ako mestečko, nachádzajúce sa neďaleko Woodstocku, ovládli fanúšikovia so svojím hippies životným štýlom plným mieru, lásky a omamných látok. Čo sa však týka hudobnej stránky festivalu, z nej tú veľa neuvidíme. Film však výborne načrtáva festival z pohľadu miestnych obyvateľov a návštevníkov.

Na okrúhle výročie legendárneho Woodstocku sa rozhodli nadviazať aj Barak Goodman svojím dokumentárnym filmom o Woodstocku, s podtitulom –  Tri dni, ktoré definovali generáciu. Snímka nám ukáže, ako ovplyvnil festival mladú generáciu jeho návštevníkov a dokáže, že za všetkým čo sa na ňom odohrávalo, bolo naozaj silné posolstvo.

Woodstock: Three Days that defined a Generation (2019)

IMDb- 7,8/10

Návštevníci Woodstocku v auguste roku 1969 utekali na farmu, aby sa okrem iného postavili nezmyselnej vojne, ktorá sužovala Vietnam. Vo Vietname má dodnes prívlastok „americká.“ Niet teda divu. Mladá generácia si však všetko toto uvedomovala. Pol milióna ľudí počas tohto obdobia navštívilo festival s myšlienkou ukázať svetu spoločnú jednotu a lásku.

A práve to nám sprostredkujú aj tieto nakrútené zábery. Vďaka nim sa dozvieme, ako mladí vnímali celú nielen politickú situáciu svojej doby, ale aj ako ich samotný Woodstock zmenil. A dokáže, že keď sa spojí takéto množstvo ľudí, môže vzniknúť naozaj niečo legendárne.

O festivale vzniklo množstvo ďalších hraných či dokumentárnych filmov. Ak vás láka atmosféra tohto obdobia, spôsob života na pozadí Vietnamskej vojny alebo životy dnes už legendárnych hudobníkov, tieto filmy si rovnako nenechajte ujsť:

My Generation (2000)

IMDb- 7,2/10

Dokumentárny film zachytáva nie iba samotný ikonický Woodstock 1969, ale aj ďalšie, konajúce sa v rokoch 1994 či 1999.

Festivalový expres/ Festival Express (2003)

ČSFD- 86%

IMDb- 7,6/10

Dokumentárny film zachytáva atmosféru na prelome 60. a 70. rokov, kedy naprieč Kanadou premával vlak, ktorý viezol najzvučnejšie hudobné mená svojej generácie. A všade kde ukotvil, sa konal koncert. A aj vďaka tomu získal názov Festivalový expres. Neodohráva sa síce priamo na festivale, napriek tomu prináša všetko, čo na Woodstocku chýbať nesmelo. Obdobie hippies, dekadentného bohémskeho života a hudobníci ako Janis Joplin, Buddy Guy či Grateful Dead. Ak vás láka toto pútavé obdobie, určite si ho nenechajte ujsť.

Montery Pop (1968)

ČSFD- 88%

IMDb- 8,1/10

Dokumentárny film, ktorý sa zameriava najmä na zachytenie atmosféry tejto doby. V hlavných úlohách vidíme kapely a hudobníkov, ktorí sa snažia pomocou svojej tvorby vyjadriť svoj názor a ovplyvňovať davy. Festival z pohľadu zvukárov, vystupujúcich skupín a ľudí, ktorý v nich vidia svoje spasenie. To všetko na pozadí Vietnamskej vojny, boja proti konzumnej spoločnosti či demokratmi s republikánmi.

Uložiť článok

Najnovšie články