Aron Ralston, foto: Michael Alvarez, Aron Ralston, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons / Záber z filmu 127 hodín, foto: MovieStillsDB

Upozorňujeme, že článok obsahuje detailný popis tejto situácie, takže nie je vhodný pre citlivé povahy.

Príbeh horolezca Arona Ralstona je mnohým veľmi dobre známy. V roku 2003 sa vydal na skaly do Utahu. No jeho výlet nabral nečakané obrátky a zmenil sa v hororový boj o život, ktorý sa stal predlohou filmu 127 hodín. Ako možno viete, musel si sám amputovať ruku a tento moment neskôr podrobnejšie opísal, píše UNILAD

Aron sa pri lezení pošmykol a pri páde sa mu zakliesnila ruka do skaly. V takejto hrozivej situácii, s ktorou nerátal, strávil 127 hodín, čo je v prepočte dlhých 5 dní. Pri sebe mal len kameru, smiešne množstvo jedla, trochu vody a tupý vreckový nožík.

Počas piatich dní v úzkom kaňone mu strava ani voda nemohli vystačiť, a tak bol neskôr odkázaný na pitie vlastného moču.

Foto: Michael Alvarez, Aron Ralston, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Tupým nožom rezal do ruky, zasyčala

Vedel, že ak chce prežiť, musí siahnuť k extrémnu riešeniu, ktoré v tomto prípade spočívalo v odrezaní si vlastnej ruky. Na toto zistenie ale prišiel viac-menej náhodou.

Nachádzal sa v delíriu kvôli nedostatku jedla a ako prezradil pre TLC, začalo to tým, ako mu vreckový nožík, ktorým sa snažil bojovať so skalou, poranil prst. Ten zasyčal a Aron si uvedomil, že práve toto môže byť jeho záchranou.

Nožíkom začal rezať do vlastnej ruky a tento pocit prirovnal k zasúvaniu noža do teplého masla. Obrovské utrpenie necítil, pretože jeho ruka už bola zakliesnená nejaký ten čas, tak prišiel o citlivosť. Pokračoval teda ďalej.

Pichal do ruky a počul, ako ruka syčí. „Nôž vstúpil dnu asi na pol centimetra a z mojej ruky sa uvoľnil syčivý zvuk rozkladných plynov, ktoré sa tam hromadili pri tom, ako sa počas piatich dní rozkladala,“ opísal túto situáciu.

Záber z filmu 127 hodín, foto: MovieStillsDB

Najšťastnejší moment jeho života

Vydesilo ho, keď si uvedomil, že sa ruka rozkladá, no stále je súčasťou jeho živého tela. Aby sa mu ju podarilo odlomiť, celou svojou váhou narazil na stenu kaňonu. V tom momente sa ozval zvuk, ktorý sa rozšíril aj do okolia.

Zvyšné nervy a svaly si prerezal prostredníctvom provizórneho škrtidla a spomínaného tupého vreckového nožíka.

Moment, kedy si uvedomil, že sa mu podarilo po niekoľkých dňoch vyslobodiť, označil za vôbec najšťastnejší vo svojom živote. Niet sa čomu čudovať, dostal šancu žiť, čo je to najvzácnejšie, čo máme.

Kniha Podľa skutočnej udalosti, zdroj: INTEREZ MEDIA
Kniha Podľa skutočnej udalosti, zdroj: INTEREZ MEDIA

Celý príbeh Arona Ralstona je jedným z 33 príbehov knihy Podľa skutočnej udalosti, ktorá vyšla koncom roku 2022 v našom vydavateľstve.

Kúpiť si ju môžete v:

Najnovšie články