Foto: 20th Century Fox, Youtube (Aron Ralston)

Osud aký postretol Arona Ralstona si väčšina z nás dokáže len sotva predstaviť.

Lozenie po horách či skalnatých bralách mu nebolo nikdy cudzie. Aron dobre vedel čo robí, nech sa vybral kamkoľvek, je totiž skúsený turista a horolozec. Keď sa však tento, dnes už 42 ročný nadšenec, vybral na neplánovaný výlet na skaly v Utahu, ešte netušil, že jeho vášeň sa mu takmer stane osudnou. Vyviazol len s amputovanou rukou a môže byť vďačný za svoju odvahu a odhodlanie, že je stále nažive. Aronov príbeh spracoval do celovečerného filmu režisér Danny Boyle pod názvom 127 hodín.

A presne 127 hodín, teda 5 dní, strávil Aron zakliesnený pod skalou v Utahu. Pri lezení sa pošmykol a spadol do priesmyku, kde sa mu zakliesnila ruka. Pri sebe mal len kameru, smiešne množstvo jedla, trochu vody a tupý vreckový nožík. Počas piatich dní v úzkom kaňone mu strava ani voda nemohli vystačiť, a tak bol neskôr odkázaný na pitie vlastného moču.

Aron Ralston in Death Valley

Zúfalá situácia si žiada zúfalé činy, to Aron dobre vedel. A nebolo to len o pití vlastného moču. O svojom výlete nedal nikomu vedieť a kaňon, v ktorom uviazol, nebol navštevovaný turistami. Časom si začal uvedomovať, že je jeho jediná šanca na prežitie, je zbavenie sa vlastnej ruky. Tú sa snažil všemožnými spôsobmi vytiahnuť, dokonca chcel presekať skalu, kde mu končatina uviazla. Všetky jeho pokusy boli žiaľ márne.

Antelope Canyon

A tak prišlo na lámanie chleba. Keď nemal na výber, predsa sa odhodlal k tomuto činu, z ktorého nejednému z nás behajú po chrbte (alebo kdekoľvek inde), zimomriavky. Chce to poriadnu dávku guráže zasiahnuť do vlastného tela, nehovoriac o tom, aké náročné musí byť naveky sa zbaviť celého predlaktia. Je to síce vysoká daň, no bolo nutné ju splatiť za cenu prežitia. Celý priebeh otrasnej udalosti môžete vidieť vo filme.

Aron Ralston on Independence Pass.jpg
Wikimedia

Aron spočiatku využil kameru len na jediný účel. Chcel po sebe zanechať odkaz rodičom. To síce našťastie nutné nebolo, no ľahké to tiež nemal. Keď sa mu podarilo vyslobodiť, musel bez ruky putovať celých 10 kilometrov, kým sa dočkal vytúženej civilizácie a lekárskej starostlivosti. Originálny Aronov záznam si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Napriek tomu čím si Aron prešiel, svojej najväčšej vášne sa nevzdal. Po skalách sa škriabe dodnes a o hrozivej udalosti napísal aj knihu s názvom Between a Rock and a Hard Place, po našom len 127 hodín. Kniha poslúžila ako predloha k filmovej adaptácii, v ktorej si hlavnú úlohu zahral James Franco. Ten opäť raz potvrdil svoj neskonalý herecký talent a to najmä v oblasti stvárnenia reálnych postáv.

Pozri aj: Sex, pikantná dravosť a poriadne zvrhlé scény. Toto sú najlepšie erotické filmy roku 2017, ktoré určite nepozerajte s rodičmi

en.wikipedia.org, csfd.cz
Príbehy
0
Komentovať (0)